- 1
- 2
Ćwiczenia w ciąży
Kobiety spodziewające się dziecka coraz częściej zapisują się na specjalne ćwiczenia w ciąży, prowadzone pod okiem specjalistów, ułatwiające zarówno poród, jak również powrót do poprzedniej wagi. Warto jednak wcześniej skonsultować się z lekarzem, który musi wyrazić zgodę na takie ćwiczenia.
Powszechnie uważa się, że gimnastyka w ciąży jest bezpieczna, zaleca się ją jednak w ograniczonym wymiarze. Ma ona dobroczynny wpływ na dziecko i matkę, ponieważ zwiększa przepływ krwi przez łożysko do dziecka i może minimalizować ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego i cukrzycy ciążowej. Warto pamiętać, że zbyt forsowne ćwiczenia mogą mieć odwrotny skutek do zamierzonego. Jeśli kobietę dotykają komplikacje medyczne lub ciążowe - ryzyko poronienia, krwawienia z łożyska, ryzyko porodu przedwczesnego lub gdy oczekujesz więcej niż jednego dziecka, mocno ogranicz ćwiczenia lub wręcz staraj się ich unikać.
Ćwicz do momentu, gdy możesz spokojnie rozmawiać i nie brakuje ci tchu. Nie dopuszczaj do zmniejszenie się ilości tlenu dostarczanego dziecku. Nie przemęczaj się i nie przeciążaj. Unikaj przegrzania, które wpływa na tempo bicia serca dziecka, a u ciebie może doprowadzić do stanu oszołomienia. Zwolnij albo odpocznij, jeśli tego potrzebujesz.
Jeśli wcześniej nie gimnastykowałaś się, ciąża to dobry czas na wyrobienie w sobie tego nawyku. Spokojny spacer, pływanie, chodzenie po schodach, zabawa z dziećmi w parku to przyjemne sposoby na utrzymanie dobrej formy, zwłaszcza gdy robisz to na świeżym powietrzu. Zalecana jest także joga dla kobiet w ciąży, pilaste, gimnastyka w wodzie. Przypominamy, że sposób na ruch i ćwiczenia w ciąży zawsze skonsultuj ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę. On najlepiej zna Twój organizm i jego możliwości.