Trwa ładowanie...

Fitness w wodzie

Avatar placeholder
Anna Szozda 16.02.2016 13:25
Fitness w wodzie
Fitness w wodzie (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Fitness w wodzie to nie tylko ćwiczenia, które mają na celu utrzymanie kondycji, ale także ćwiczenia bezpieczne, które nie obciążają stawów. Dzięki temu, że woda odciąża stawy, ćwiczenia w wodzie są szczególnie zalecane dla kobiet w ciąży. Umiarkowane i specjalnie dobrane ćwiczenia w wodzie dla kobiet w ciąży pozwalają lepiej funkcjonować w czasie ciąży.

spis treści
6 rzeczy, które powinna posiadać każda nowoczesna mama, czyli ciążowe must-haves
6 rzeczy, które powinna posiadać każda nowoczesna mama, czyli ciążowe must-haves [7 zdjęć]

Nowoczesne technologie rządzą naszym życiem, dlatego nic dziwnego, że powstaje coraz więcej gadżetów

zobacz galerię

1. Jakie ćwiczenia w wodzie dla kobiet w ciąży?

Podczas ciąży można zdecydować się na trzy formy aktywności fizycznej wykonywanej w wodzie:

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"
  • pływanie,
  • aqua aerobik,
  • ćwiczenia dla kobiet w ciąży.

Pływanie dla kobiet w ciąży to dobry sposób na samodzielne dobieranie dla siebie tempa ćwiczeń i ich natężenia. Przed rozpoczęciem pływania trzeba zrobić sobie lekką rozgrzewkę w wodzie. Na początek dobrze jest wybrać sobie niezbyt długi odcinek do przepłynięcia. Przepływamy go dowolnym stylem, w odpowiednim dla nas tempie. Zalecane style pływackie dla kobiet w ciąży to: styl klasyczny, zarówno na plecach, jak i na brzuchu, kraul na grzbiecie oraz pływanie na boku. Najważniejsze są wszystkie style pływania na plecach, a to dlatego, że umożliwiają one intensywne ćwiczenie mięśni dna miednicy (czyli mięśni Kegla), pleców i pośladków. Szczególnie wyćwiczone mięśnie Kegla wpływają korzystnie na późniejszy poród (zmniejszają ryzyko pęknięcia krocza podczas porodu naturalnego).

Wśród ćwiczeń gimnastycznych w wodzie, najlepsze dla kobiet w ciąży są:

  • ćwiczenia oddechowe,
  • ćwiczenia mięśni brzucha i dna miednicy,
  • ćwiczenia zwiększające elastyczność mięśni brzucha, bioder i pleców.

2. O czym pamiętać, ćwicząc w wodzie?

Ćwiczenia w wodzie to spory wysiłek, chociaż często się tego nie odczuwa. Podczas nich bardzo łatwo się odwodnić. Należy uzupełniać płyny przed wejściem do basenu i po wyjściu z niego. Można też popijać wodę w czasie ćwiczeń. Kobieta w ciąży nie powinna przeciążać organizmu. Trzeba o tym pamiętać i w razie potrzeby zwolnić tempo lub zrobić sobie przerwę w ćwiczeniach.

Po zakończeniu ćwiczeń nie trzeba od razu wychodzić z wody. Można na zakończenie zastosować relaks w wodzie. Wystarczy położyć się na jej powierzchni na plecach i głęboko oddychać. Pozwoli to na łagodne przejście od ćwiczeń do normalnego funkcjonowania.

3. Zalety fitnessu w wodzie

Fitness w wodzie to szczególnie bezpieczny rodzaj aktywności fizycznej, także w ciąży. W wodzie każdy z nas waży zaledwie jedną dziesiątą tego, co zwykle. Dzięki temu ćwicząca w wodzie przyszła mama daje odetchnąć zmęczonym stopom, nogom i plecom. Dzięki regularnym ćwiczeniom na basenie wzmacniają się mięśnie, które lepiej radzą sobie z większym niż zwykle obciążeniem. Zmniejszają się bóle pleców (szczególnie w ich dolnej części), stóp, a także łagodzone są inne dolegliwości, takie jak stres czy bóle stawów. Woda korzystnie wpływa również na krążenie krwi. Sprawniejsze krążenie to także lepsze odżywienie i dotlenienie dziecka.

Aktywność fizyczna w ciąży jest zalecana przez lekarzy. Przypominają oni jednak o tym, aby w ciąży się nie przeciążać. To właśnie zapewniają odpowiednio dobrane ćwiczenia w wodzie. Kobiety aktywne mogą bez obaw wybrać ten rodzaj ćwiczeń. Woda nie obciąża stawów, ale zwiększa opór podczas poruszania się, co wpływa na wzmacnianie mięśni. Dobra kondycja w czasie ciąży to bardzo często także sprawny poród naturalny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze