Fitness w wodzie

Fitness w wodzie to nie tylko ćwiczenia, które mają na celu utrzymanie kondycji, ale także ćwiczenia bezpieczne, które nie obciążają stawów. Dzięki temu, że woda odciąża stawy, ćwiczenia w wodzie są szczególnie zalecane dla kobiet w ciąży. Umiarkowane i specjalnie dobrane ćwiczenia w wodzie dla kobiet w ciąży pozwalają lepiej funkcjonować w czasie ciąży.

6 rzeczy, które powinna posiadać każda nowoczesna mama, czyli ciążowe must-haves

Nowoczesne technologie rządzą naszym życiem, dlatego nic dziwnego, że powstaje coraz więcej gadżetów dla ciężarnych. Młode mamy mają do dyspozycji wiele...

Jakie ćwiczenia w wodzie dla kobiet w ciąży?

Podczas ciąży można zdecydować się na trzy formy aktywności fizycznej wykonywanej w wodzie:

Polecane wideo:

  • pływanie,
  • aqua aerobik,
  • ćwiczenia dla kobiet w ciąży.

Pływanie dla kobiet w ciąży to dobry sposób na samodzielne dobieranie dla siebie tempa ćwiczeń i ich natężenia. Przed rozpoczęciem pływania trzeba zrobić sobie lekką rozgrzewkę w wodzie. Na początek dobrze jest wybrać sobie niezbyt długi odcinek do przepłynięcia. Przepływamy go dowolnym stylem, w odpowiednim dla nas tempie. Zalecane style pływackie dla kobiet w ciąży to: styl klasyczny, zarówno na plecach, jak i na brzuchu, kraul na grzbiecie oraz pływanie na boku. Najważniejsze są wszystkie style pływania na plecach, a to dlatego, że umożliwiają one intensywne ćwiczenie mięśni dna miednicy (czyli mięśni Kegla), pleców i pośladków. Szczególnie wyćwiczone mięśnie Kegla wpływają korzystnie na późniejszy poród (zmniejszają ryzyko pęknięcia krocza podczas porodu naturalnego).

Wśród ćwiczeń gimnastycznych w wodzie, najlepsze dla kobiet w ciąży są:

  • ćwiczenia oddechowe,
  • ćwiczenia mięśni brzucha i dna miednicy,
  • ćwiczenia zwiększające elastyczność mięśni brzucha, bioder i pleców.

O czym pamiętać, ćwicząc w wodzie?

Ćwiczenia w wodzie to spory wysiłek, chociaż często się tego nie odczuwa. Podczas nich bardzo łatwo się odwodnić. Należy uzupełniać płyny przed wejściem do basenu i po wyjściu z niego. Można też popijać wodę w czasie ćwiczeń. Kobieta w ciąży nie powinna przeciążać organizmu. Trzeba o tym pamiętać i w razie potrzeby zwolnić tempo lub zrobić sobie przerwę w ćwiczeniach.

Po zakończeniu ćwiczeń nie trzeba od razu wychodzić z wody. Można na zakończenie zastosować relaks w wodzie. Wystarczy położyć się na jej powierzchni na plecach i głęboko oddychać. Pozwoli to na łagodne przejście od ćwiczeń do normalnego funkcjonowania.

Zalety fitnessu w wodzie

Fitness w wodzie to szczególnie bezpieczny rodzaj aktywności fizycznej, także w ciąży. W wodzie każdy z nas waży zaledwie jedną dziesiątą tego, co zwykle. Dzięki temu ćwicząca w wodzie przyszła mama daje odetchnąć zmęczonym stopom, nogom i plecom. Dzięki regularnym ćwiczeniom na basenie wzmacniają się mięśnie, które lepiej radzą sobie z większym niż zwykle obciążeniem. Zmniejszają się bóle pleców (szczególnie w ich dolnej części), stóp, a także łagodzone są inne dolegliwości, takie jak stres czy bóle stawów. Woda korzystnie wpływa również na krążenie krwi. Sprawniejsze krążenie to także lepsze odżywienie i dotlenienie dziecka.

Aktywność fizyczna w ciąży jest zalecana przez lekarzy. Przypominają oni jednak o tym, aby w ciąży się nie przeciążać. To właśnie zapewniają odpowiednio dobrane ćwiczenia w wodzie. Kobiety aktywne mogą bez obaw wybrać ten rodzaj ćwiczeń. Woda nie obciąża stawów, ale zwiększa opór podczas poruszania się, co wpływa na wzmacnianie mięśni. Dobra kondycja w czasie ciąży to bardzo często także sprawny poród naturalny.

Aqua aerobic w ciąży

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Aqua aerobic w ciąży
Rozwój fizyczny malucha

Matka ucząca dzieci pływać

Matka ucząca dzieci pływać

Środowisko prenatalne każdego człowieka oswaja go z przebywaniem w wodzie. Dlatego warto rozważyć kontynuowanie pływania po narodzinach dziecka.

Body Ball w ciąży

Piłka fitness

Piłka fitness

Ćwiczenia na piłce fitness to doskonały sposób na wzmocnienie mięśni tułowia oraz brzucha. Ponadto taka forma ćwiczeń pozwala uniknąć obciążenia partii takich jak kolana oraz miednica.

Gimnastyka w ciąży

Ćwiczenia dla przyszłych mam

Ćwiczenia dla przyszłych mam

Fitness dla kobiet w ciąży Fitness w ciąży to doskonały sposób to poprawę formy oraz nastroju. Wystarczy zasięgnąć porady trenera bądź innej doświadczonej mamy, aby dobrać dla siebie odpowiedni zestaw ćwiczeń.

Zalety porodu w wodzie

Poród w wodzie - zalety

Poród w wodzie - zalety

Aby przyjście malca na świat było mniej stresujące, warto przemyśleć poród w wodzie. Taka forma porodu jest nie tylko komfortowa dla noworodka, ale i dla rodzącej mamy.

Jak wyglada poród w wodzie?

Poród w wodzie - przebieg

Poród w wodzie - przebieg Odtwórz wideo

W Polsce wiele ośrodków umożliwia urodzenie dziecka w wodzie i z takiego rozwiązania nadal korzysta bardzo wiele kobiet. Zaletą takiej metody (...) wydania dziecka na świat jest fakt, iż maluch płynnie przechodzi z ciepłego środowiska...

Maluch

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

cm i wysokość 25 cm doskonale sprawdzi się jako ogrodowy gadżet dla maluchów. Piłka do gry w wodzie (7,99 PLN) dla aktywnych maluchów. Śr. piłki 51

Rozwój emocjonalny malucha

Zajęcia w Island Dolphin Care

Zajęcia w Island Dolphin Care

Zajęcia terapeutyczne w wodzie są dla dzieci ogromną przyjemnością. Zajęcia w klasie również mają wartość terapeutyczną.