Zabronione ćwiczenia w ciąży

Prawidłowo przebiegająca ciąża jest stanem fizjologicznym, ale nie na darmo o kobiecie ciężarnej mówi się, że jest w stanie odmiennym. W tym okresie zmienia się samopoczucie, a przede wszystkim funkcjonowanie całego organizmu. Jeśli do tej pory prowadziła aktywny tryb życia, teraz musi zwolnić tempo, zatrzymać się na chwilę i umiejętnie dostosować swój tryb życia do całej sytuacji. Gdy ciąża przebiega prawidłowo, a kobieta ma odpowiednią kondycję, może nadal uprawiać sport. Powinna jednak zrezygnować z ćwiczeń, które wymagają dużego wysiłku, nagłych przyspieszeń, podskoków, wibracji, a przede wszystkim urazów.

Polecane wideo:

Przeciwwskazania do ćwiczeń w ciąży

Ćwiczenia w ciąży niedozwolone są dla kobiet cierpiących na: cukrzycę, nadciśnienie tętnicze indukowane ciążą, dużą niedokrwistość, infekcje wirusowe i bakteryjne, oraz w ciąży bliźniaczej. Przeciwwskazaniami do stosowania ćwiczeń fizycznych są również: krwawienia w ciąży, zapalenie nerek, niewydolność ciśnieniowo-szyjkowa, zagrożenie przedwczesnym porodem, poronienia poprzednich ciąż, choroby serca, wielowodzie, małowodzie, ciężkie postacie gestozy ciążowej, przedwcześnie odklejające się łożysko, szew na szyjce macicy, zaburzenia tętna płodu niewiadomego pochodzenia, wysoka temperatura ciała, ostra niewydolność krążenia, choroby tarczycy.

Ćwiczenia zabronione w ciąży

Ćwiczenia, które wykonuje przyszła mama w pierwszych miesiącach ciąży, nie powinny być intensywne – zwłaszcza początkowo, gdy zarodek zagnieżdża się w macicy, istnieje większe ryzyko poronienia. Warto zrezygnować z tych form aktywności, które niosą ze sobą duże ryzyko upadku lub stłuczeń. Rower należy zastąpić rowerkiem stacjonarnym, nurkowanie – pływaniem. Należy unikać gimnastyki i wszelkich sportów ekstremalnych.

Ponadto, należy unikać:

 • jazdy konnej,
 • jazdy na nartach, snowboardzie,
 • jazdy na rolkach,
 • narciarstwa alpejskiego,
 • wspinaczki wysokogórskiej,
 • lekkoatletyki,
 • jazdy na łyżwach,
 • ćwiczeń lekkoatletycznych,
 • biegów długodystansowych,
 • ćwiczeń wysiłkowych,
 • gry w tenisa, golfa,
 • wspinaczek górskich,
 • surfingu, żeglarstwa, nurkowania,
 • sportów motorowych,
 • wszelkich sportów walki,
 • sportów zespołowych,
 • skoków i podskoków,
 • rozciągania mięśni,
 • aerobiku,
 • skoków do basenu.

Bieganie w ciąży dopuszczalne jest tylko wówczas, gdy kobieta regularnie uprawiała biegi przed poczęciem – dozwolone jest pokonywanie poniżej 3 km dziennie. Od piątego miesiąca ciąży nie są wskazane ćwiczenia wymagające leżenia płasko na plecach. W pozycji tej macica wraz z płodem uciska na kręgosłup, powodując niekiedy jego ból. Poprzez ucisk na naczynia jamy brzusznej pogarsza się przepływ krwi żylnej i chłonki w organizmie, a to z kolei powoduje zawroty głowy i prowadzi do zastoin w kończynach dolnych. Należy też uważać na przesadne prostowanie stóp – może ono powodować bolesne skurcze łydek.

Lekarz prowadzący musi wyrazić zgodę na udział kobiety w zajęciach czy samotnych ćwiczeniach. Nie wystarczy jednorazowa zgoda, wyrażona na pierwszej wizycie. Powinna ona być potwierdzana przy każdej kolejnej. Ciąża rozwija się i może zdarzyć się, że w pewnym momencie aktywność fizyczna nie będzie wskazana.

Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły Zabronione ćwiczenia w ciąży
Zabronione ćwiczenia w ciąży

Jazda konna

Jazda konna

Jazda konna w czasie ciąży jest sportem, który budzi wiele kontrowersji. Wielu lekarzy ginekologów jest zgodnych, że ten sport jest rodzajem aktywności, którego warto zaniechać na czas ciąży.

Zabronione ćwiczenia w ciąży

Jazda na rowerze w ciąży

Jazda na rowerze to sport dozwolony tylko w pierwszym trymestrze ciąży, o ile nie ma przeciwskazań medycznych do uprawiania tego typu aktywności (...) fizycznej. W późniejszym okresie ciąży wycieczki rowerowe są niewskazane,...

Zabronione ćwiczenia w ciąży

Bieganie w ciąży

Bieganie w ciąży

Okres ciąży absolutnie nie musi wiązać się z rezygnacją z biegania. Bieganie powinno w tym czasie służyć zachowaniu dobrej kondycji i zapobiec (...) nadmiernemu przyrostowi masy ciała. Wiele kobiet kontynuuje programy trudniejszych ćwiczeń...

Zabronione ćwiczenia w ciąży

Jazda konna w ciąży

ciąży możemy zaliczyć: marsz, bieganie rekreacyjne, ćwiczenia na rowerze stacjonarnym, wodny aerobik, callanetics (pod okiem uprawnionego trenera (...) po pierwszym trymestrze ciąży, jazdę na łyżwach,...

Gimnastyka w ciąży

Kręgosłup ciężarnej

Kręgosłup ciężarnej

Ćwiczenia na kręgosłup w ciąży to jeden ze skuteczniejszych sposobów na ból pleców w tym okresie.

Pilates w ciąży

Pilates w czasie ciąży

Pilates w czasie ciąży

Kobiety w czasie ciąży ćwiczenia fizyczne stawiają na ostatnim miejscu. Jednak nie należy tego robić, gdyż przynoszą one twojemu ciału wiele korzyści.

Body Ball w ciąży

Piłka fitness

Piłka fitness

Ćwiczenia na piłce fitness to doskonały sposób na wzmocnienie mięśni tułowia oraz brzucha. Ponadto taka forma ćwiczeń pozwala uniknąć obciążenia partii takich jak kolana oraz miednica.

Ćwiczenia w ciąży

Spacerowanie w ciąży

Spacerowanie w ciąży

Spacery w ciąży korzystnie wpływają zarówno na matkę jak i na dziecko.