Trwa ładowanie...

Piłka dla kobiet w ciąży

Pewnie nieraz słyszałaś o tym, że w trakcie ciąży warto zainwestować w specjalną piłkę do ćwiczeń, ale nie do końca wiedziałaś, w jakim celu. Taka piłka to standardowy przyrząd stosowany w fizjoterapii na całym świecie. Wielu fizjoterapeutów uważa, że ćwiczenia na piłce to doskonała metoda przygotowania kobiety do porodu. Co powinnaś wiedzieć na ten temat?

Zobacz film: "Ćwiczenia w ciąży [Specjalista radzi]"
spis treści

1. Jakie są zalety wykonywania ćwiczeń na piłce?

Piłki do ćwiczeń są idealne w celu złagodzenia dolegliwości odczuwalnych podczas ciąży. Zapewniają one miękkie i wygodne miejsce do siedzenia i zmuszają cię do siedzenia, przyjmując odpowiednią postawę. W przeciwnym razie mogłabyś nie utrzymać równowagi. Siedząc na piłce, wzmacniasz mięśnie bez konieczności ich dużego wysiłku.

Taka piłka może pomóc kobiecie ciężarnej w codziennych czynnościach bez konieczności ingerencji partnera. Podczas gdy brzuszek jest dosyć duży, ciężko jest kobiecie kucnąć. Możesz trenować to za pomocą piłki. Umieść ją przy ścianie i oprzyj się o nią plecami w taki sposób, aby dotykały ją twoje łopatki. Następnie powoli zginaj kolana, aż do momentu, gdy zbliżysz się do podłoża. Dzięki temu wzmocnisz mięśnie i nie będziesz musiała obawiać się upadku.

Ćwiczenia dla przyszłych mam
Ćwiczenia dla przyszłych mam

Fitness w ciąży to doskonały sposób to poprawę formy oraz nastroju. Wystarczy zasięgnąć porady trenera

zobacz galerię

2. Do czego może ci się przydać piłka fitness?

Piłkę możesz również wykorzystać do codziennych czynności. Możesz ją użyć do siedzenia przy biurku. W trakcie możesz wykonywać biodrami delikatne, kołyszące ruchy. Dzięki temu wzmocnisz mięśnie dna miednicy.

Piłki fitness są również bardzo popularne w centrach rodzenia. Za jej pomocą możesz wykonać proste ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie nóg, pleców oraz miednicy. Taka forma ćwiczeń przyniesie twojemu ciału ulgę i odciąży stawy.

Ponadto warto wiedzieć, że jednym z największych problemów kobiet ciężarnych jest trudność w utrzymaniu odpowiedniej pozycji w związku z gwałtownym wzrostem wagi. Powiększający się brzuszek wymusza u kobiet przyjmowanie innych pozycji niż ta z wyprostowanymi plecami i kolanami zgiętymi w kąt prosty. Piłka fitness to dobre rozwiązanie, gdyż na niej możesz w wygodny sposób usiąść, przyjmując odpowiednią pozycję ciała. Ta metoda umożliwia wzmocnienie mięśni kręgosłupa, dzięki czemu twoje ciało samo będzie utrzymywać prostą pozycję. Ponadto znacznie ograniczysz podatność kręgosłupa na dolegliwości bólowe czy nawet rwę kulszową.

Korzyści płynących ze stosowania piłki jest naprawdę wiele. Jest to również doskonała metoda umożliwiająca rozciągnięcie kręgosłupa oraz mięśni pleców. Wystarczy, że położysz się na jej powierzchni tak, aby twoje lędźwie obejmowały ją całą, a stopy położysz płasko na podłożu tak, aby kolana tworzyły kąt prosty. Następnie staraj się powoli zmieniać pozycję w taki sposób, aby twoje pośladki zbliżały się w kierunku podłoża i twoje nogi znacznie się zginały. Następnie z powrotem powróć do pozycji wyjściowej. W ten sposób rozciągasz kręgosłup.

Piłka ciążowa to nie tylko idealna forma odciążająca stawy i wymuszająca przyjęcie odpowiedniej prostej postawy. Za jej pomocą możesz również bezpiecznie wykonać proste ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie i przygotują twoje ciało do późniejszych etapów ciąży oraz porodu.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.