Trwa ładowanie...

Bostonka w Zakopanym. Potwierdzone zakażenia

Od kilku dni w Zakopanem odnotowuje się kolejne przypadki zachorowania na bostonkę.

Zobacz film: "Choroba bostońska. Nie myl z ospą wietrzną"

1. Bostonka pod Giewontem

Jak podaje serwis 24tp.pl, wśród dzieci i dorosłych w Zakopanem pojawiła się bostonka. Od kilku dni lekarze donoszą o nowych zachorowaniach na tę chorobą. Bostonka jest zakaźną chorobą wirusową, która przenosi się drogą kropelkową.

Zwykle objawia się wysypką wokół ust, na stopach i kończynach górnych. Najczęściej na bostonkę chorują dzieci w wieku od 2 do 10 lat. U dorosłych ma ona zwykle bardziej uciążliwy i długotrwały przebieg.

2. Co warto wiedzieć o bostonce?

Bostonka, a właściwie choroba bostońska, może być mylona z ospą wietrzną, ze względu na podobny przebieg. Pierwszymi objawami bostonki są gorączka i utrata apetytu, a także ból gardła, wymioty, biegunka i ogólne osłabienie organizmu. Pęcherzykowata wysypka pojawia się wraz z rozwojem choroby.

Leczenie bostonki polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów choroby. Pacjentowi podaje się leki przeciwgorączkowe. Nie stosuje się anybiotykoterapii i leków steroidowych. W celu złagodzenia zmian na skórze można stosować preparaty o właściwościach przeciwzapalnych i ściągających.

Bostonka jest typową chorobą zakaźną wieku dziecięcego i zazwyczaj dzieci przechodzą ją łagodnie. W przypadku dorosłych choroba może mieć ciężki przebieg. Szczególnie uciążliwa jest wysoka gorączka i wysypka, której towarzyszy uporczywe swędzenie.

W przypadku bostonki, przechorowanie nie oznacza, że nabieramy odporności na wirusa, który powoduje chorobę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.