Trwa ładowanie...

Nietypowy wirus atakuje - dzieci przestają chodzić

Avatar placeholder
31.03.2016 15:07
Nietypowy wirus atakuje - dzieci przestają chodzić
Nietypowy wirus atakuje - dzieci przestają chodzić (Źródło 123RF)

Nietypowa infekcja dzieci pojawiła się w Polsce. Atakuje dzieci w wieku szkolnym oraz przedszkolnym i na kilka dni uniemożliwia im chodzenie. Choć pierwsze objawy wyglądają dramatycznie, choroba ustępuje po kilku dniach.

W ostatnich dniach we Wrocławiu zanotowano kilkanaście przypadków dziwnej infekcji. U dzieci pojawiał się kaszel, katar oraz gorączka, a po kilkunastu godzinach lub kilku dniach, maluch tracił władzę w nogach.

Jak relacjonują rodzice, ból nóg jest tak silny, że dziecko nie jest w stanie chodzić ani stać o własnych siłach. To oczywiście powoduje panikę.

Mimo groźnie wyglądających symptomów, lekarze uspokajają – to infekcja wirusowa i zazwyczaj szybko mija. Jak wyjaśnił Gazecie Wrocławskiej prof. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych we Wrocławiu:

Zobacz film: "Ile i co powinien jeść przedszkolak?"
  • Jest to ostre łagodne zapalenie mięśni, nazywane też epidemiczną bolesnością mięśni łydek. Pojawia się jako następstwo chorób wirusowych.

Przypadłość określana też skrótem BACM (od ang. benign acute childhood myositis) jest powikłaniem grypy lub innej infekcji, jednak nie wymaga żadnego leczenia. O takich chorobach mówimy: samoograniczające o dobrych rokowaniach.

BACM występuje głównie u dzieci w wieku szkolnym. Klinicznie choroba objawia się nagłym bólem i osłabieniem mięśni z towarzyszącymi zaburzeniami chodzenia, natomiast w badaniach laboratoryjnych widoczne są charakterystyczne zmiany w obrazie krwi (m.in. podwyższenie stężenia enzymów wątrobowych).

Leczenie jest wyłącznie objawowe – podaje się środki przeciwbólwe odpowiednie dla wieku i wagi dziecka oraz ogranicza się wysiłek. Mimo że objawy szybko ustępują i zazwyczaj choroba mija bez śladu, należy w każdym przypadku udać się do lekarza, żeby wykluczyć inne poważne schorzenie jakim jest zespół Guillaina-Barrégo (trwałe uszkodzenie nerwów na skutek zaburzeń autoimmunologicznych). Zdiagnozowanie tej choroby wymaga bowiem zatrzymania dziecka w szpitalu, a następnie długotrwałej rehabilitacji.

Ponieważ w ostatnim czasie u bardzo wielu dzieci wystąpiły objawy ostrego łagodnego zapalenie mięśni, lekarze z Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych we Wrocławiu uruchomili specjalny adres e-mailowy zapaleniemiesni@gmail.com, pod który można wysyłać pytania i opisy objawów u dzieci wraz z numerem telefonu, pod którym lekarze będą mogli skontaktować się i udzielić odpowiedzi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze