Szczoteczka soniczna dla dzieci. Jakie są zalety korzystania ze szczoteczki sonicznej przez najmłodszych?
Szczoteczka soniczna dla dzieci z roku na rok zyskuje coraz więcej małych zwolenników. Nic dziwnego - nie wymaga skomplikowanych ruchów okrężnych czy wymiatających, pozwala krócej myć zęby, a do tego sprzedawana jest w fantastycznym, kolorowym designie. Często na koniec zaprogramowanego czasu gra wesołe melodyjki lub wyświetla atrakcyjne dla dziecka elementy świetlne. Jak działa szczoteczka soniczna? Czy jest bezpieczna dla najmłodszych dzieci?
1. Dlaczego warto dbać o zęby mleczne?
Dawniej panowało wśród rodziców przekonanie, że o zęby mleczne nie trzeba specjalnie dbać ani leczyć, ponieważ i tak wypadną.
Nic bardziej mylnego. Dlaczego? Przede wszystkim zajęty próchnicą mleczny ząb boli i powoduje dyskomfort. A co niezwykle istotne, nieleczone mleczaki niekorzystnie wpływają na wyrastające zęby stałe.
Próchnica może przyczynić się do wcześniejszego ich wypadania, co może doprowadzić do powstania wad zgryzu oraz skutkować koniecznością założenia w przyszłości aparatu ortodontycznego.
Warto zatem już od pierwszych dni życia dziecka przyzwyczajać go do higieny w tym obszarze, nawet jeśli umycie zębów malucha to duże wyzwanie. Początkowo jedynie przemywamy dziąsła wacikiem z wodą, starszym dzieciom zaś możemy już zacząć myć zęby miękką szczoteczką.
Dobrym pomysłem jest zabranie malucha do dentysty na przegląd stomatologiczny, aby oswoić je z gabinetem, a następnie powtarzać wizyty co pół roku.
Niezwykle pomocne w utrzymaniu czystości jamy ustnej są szczoteczki soniczne. Ich użycie nie wymaga dobrej techniki mycia zębów, a działanie jest niezwykle proste i skuteczne.
2. Co to jest szczoteczka soniczna?
Czym jest szczoteczka soniczna? Nazwa pochodzi z języka angielskiego - sonic - dźwiękowy. Jest najnowszą wersją szczoteczki elektrycznej, a jej historia sięga 1939 roku, gdy szwajcarski doktor Philippe-Guy Woog opracował szczoteczkę elektryczną.
Jej zadaniem było ułatwienie czyszczenia zębów osobom z ograniczeniami motorycznymi, które nie mogą sprawnie posługiwać się manualną szczoteczką do zębów, a także pacjentom ortodontycznym.
Produkcja tego rodzaju szczoteczek ruszyła na pełną skalę pod koniec lat 50. XX wieku. Szczoteczki momentalnie zyskały popularność, tym bardziej że spotkały się z pozytywnym przyjęciem stomatologów, którzy zaczęli zalecać je swoim pacjentom.
W następnych latach pracowano nad udoskonaleniem szczoteczek elektrycznych, a owocem tych prac stała się szczoteczka soniczna, wynaleziona w 1987 roku, przez Roberta Bocka.
3. Jak działa szczoteczka soniczna?
Szczoteczka soniczna ze względu na budowę może wydawać się połączeniem manualnej z elektryczną. Soniczna szczoteczka ma grubszą obudowę, wewnątrz której znajduje się akumulator i wszystkie podzespoły.
Obsługiwana jest za pomocą przycisków lub w przypadku droższych modeli - interfejsu. Można tutaj zauważyć duże podobieństwo do szczoteczki elektrycznej, a jednocześnie z manualną łączy ją kształt główki, podłużnej o nieruchomym włosiu, a nie jak w przypadku elektrycznej, okrągłej z włosiem ruchomym.
Twórcy szczoteczki sonicznej zrezygnowali z okrągłej główki i ruchu rotacyjnego na rzecz ruchu wymatającego - według najnowszej wiedzy, najskuteczniejszego.
W przypadku tej szczoteczki, oprócz drgań główki, dochodzi także do emitowania fal ultradźwiękowych, które wykazują m.in. działanie antybakteryjne. Dzięki nim powstaje także gęsta chmura bąbelków - połączenie pasty i śliny, która dociera do wszystkich zakamarków i przestrzeni międzyzębowych.
4. Dlaczego warto wybrać szczoteczkę soniczną dla dziecka?
Czy dzieci mogą używać szczotek sonicznych? Mogłoby się wydawać, że nie jest to dobry wybór, ponieważ dobrze jest nauczyć dziecko używania szczoteczki manualnej, by umiało wykonywać odpowiednie ruchy nadgarstkiem. Czy jest to jednak tak ważne?
Klasyczne, manualne szczoteczki do zębów to znany, jednak nie do końca trafiony wybór w przypadku najmłodszych dzieci. Maluchy szybko nudzą się myciem zębów, a dodatkowo manualna szczoteczka wymaga dobrej techniki czyszczenia zębów, o którą dość trudno u kilkulatków.
Szczoteczka soniczna jest bezpieczna zarówno dla dziąseł jak szkliwa, delikatniejsza i skuteczniejsza niż szczoteczka elektryczna.
Od jakiego wieku można ją stosować? Na rynku znajdziemy szczoteczki soniczne nawet dla rocznego dziecka, co potwierdza, że są całkowicie bezpieczne na najmłodszych.
Szczoteczki dla dzieci są mniejsze i dostosowane do wieku, ich włosie jest delikatniejsze, a same szczoteczki pracują z mniejszą szybkością niż te dla dorosłych. Ponadto tylna część główki szczoteczki pokryta jest gumową powłoką, której zadaniem jest ochrona dziąseł i policzków.
Zalety szczoteczki sonicznej dla dzieci:
- prosta obsługa;
- delikatne działanie;
- krótszy czas mycia zębów;
- wbudowany timer;
- bezpieczeństwo.