Trwa ładowanie...

Aparaty na zęby dla dzieci. Jakie są ich rodzaje i cena?

 Ewa Rosiecka
09.11.2021 00:44
Aparat na zęby dla dzieci
Aparat na zęby dla dzieci (Adobe Stock)

W przeszłości aparat ortodontyczny na zębach u dziecka często był przedmiotem wstydu, a rówieśnicy mieli powód do wyśmiewania się. Na szczęście obecnie nikogo już nie dziwi, gdy noszą go dzieci, a także coraz więcej dorosłych, ponieważ większość z nas marzy o pięknym uśmiechu i prostych zębach. Jak wygląda aparat na zęby dla dzieci? Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych? Jakie są ich wady i zalety?

spis treści

1. Dlaczego leczenie wad zgryzu jest tak ważne?

Zwykle kojarzymy aparat ortodontyczny z zamocowanymi na zębach widocznymi, nieestetycznymi drutami, które, zanim przyniosą pożądany efekt, przysporzą posiadaczowi kpin ze strony otoczenia. Jest to już jednak przeszłość - obecnie produkowane aparaty ortodontyczne niemal nie są widoczne, a dziś nikt już nie kpi z ich posiadaczy.

Dziś już powszechnie wiadomo, że leczenie wad zgryzu to nie tylko poprawa wyglądu i estetyki danej osoby, ale również zapobieganie poważnym następstwom nieleczonych wad zgryzu. Mogą one skutkować w przyszłości wadami wymowy, schorzeniami stawu skroniowo-żuchwowego i chorobami przyzębia, a nawet sprzyjać wypadaniu zębów w dorosłości.

2. Kiedy powinniśmy pójść z dzieckiem do ortodonty?

Ponad 80% dzieci i młodzieży w wieku 7 - 18 lat cierpi z powodu różnego rodzaju wad zgryzu. Zwykle rodzice zgłaszają się do tego specjalisty, gdy ich dziecko ma 8-12 lat, na podstawie skierowania od pediatry lub stomatologa.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Warto jednak już wcześniej udać się do tego specjalisty, jeśli zauważymy nieprawidłowości u naszej pociechy. Pierwszej oceny zgryzu można dokonać już 2 lub 3 roku życia, gdy dziecko posiada pełne uzębienie mleczne.

Wady zgryzu najczęściej mają charakter nabyty i wykształcają się w ciągu pierwszych lat życia dziecka, a im wcześniej podejmiemy leczenie ortodontyczne, tym lepszy osiągniemy efekt.

Wada zgryzu odpowiedzialna za krzywy kręgosłup
Wada zgryzu odpowiedzialna za krzywy kręgosłup

Krzywy zgryz negatywnie wpływa na naszą sylwetkę. Może również powodować bóle głowy, oczu, szyi, ramion

przeczytaj artykuł

3. Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych dla dzieci?

Korygowanie wad zgryzu u dzieci odbywa się dzięki aparatom ortodontycznym stałym i ruchomym. Na czym polega różnica między nimi?

3.1. Ruchome aparaty ortodontyczne dla dzieci

Ruchome aparaty ortodontyczne są aparatami wyjmowanymi, w których leczeniu konieczne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza oraz zachowanie dyscypliny. Nie są mocowane do zębów, z łatwością można je wyjąć na czas jedzenia lub mycia zębów.

Aparaty tego typu dzielimy na te przeznaczone dla dzieci do lat 12. oraz nakładkowe, które stanowią alternatywę dla aparatów stałych estetycznych i lingwalnych, które są zupełnie niewidoczne.

Tego rodzaju aparaty zwykle powinny być noszone w nocy oraz przez kilka godzin w ciągu dnia, a ich dużą zaletą jest ograniczone ryzyko uszkodzenia dziąseł i zębów oraz łatwość dbania o higienę jamy ustnej. Cena tego typu aparatów jest również niższa w porównaniu z aparatami stałymi.

Są skuteczne w leczeniu wad uzębienia, jednak należy pamiętać, że działają jedynie wtedy, gdy są używane i jeśli dziecko będzie unikać korzystania, to nasze wysiłki i poniesione koszty pójdą na marne. Warto też mieć świadomość, że aparaty ruchome mogą w znacznym stopniu utrudniać mowę.

Ile kosztują aparaty na zęby ruchome? Zwykle ich cena wynosi od 500 złotych do 1000 złotych.

Niemowlę u stomatologa
Niemowlę u stomatologa

Czy niemowlę powinno odwiedzać dentystę? Choć dla niektórych brzmi to absurdalnie, według specjalistów

przeczytaj artykuł

3.2. Stałe aparaty ortodontyczne dla dzieci

Aparaty ortodontyczne stałe wykonywane są indywidualnie dla każdego dziecka. Mocowane są na zębach w sposób trwały na określony czas (zwykle 2-3 lata) i przez cały czas działają na uzębienie.

Są dobrym rozwiązaniem, gdy wada zgryzu dziecka jest znaczna i leczenie aparatem ruchomym nie przyniosłoby pożądanych efektów. Sprawdzą się również u dzieci, które mają opory przed ich noszeniem i z pewnością nie nosiłyby regularnie aparatu ruchomego.

Założenie tego rodzaju aparatu wymaga specjalnej higieny jamy ustnej, ponieważ nawet niewielkie zaniedbania higieniczne mogą doprowadzić do próchnicy. Noszenie takiego aparatu to także konieczność odbywania częstych wizyt u ortodonty, a jego regulowanie przebiega zgodnie z ustalonym wcześniej planem leczenia.

Warto mieć na uwadze, że ceny takich aparatów mogą być dużo wyższe od aparatów ruchomych i nie każdy rodzic może sobie na taki wydatek pozwolić - ich koszt waha się od 2000 złotych do nawet 6000 złotych, a do tego dodatkowo należy dodać koszty wizyt kontrolnych u ortodonty.

4. Czy aparat na zęby dla dzieci jest refundowany?

Czy jest możliwa refundacja leczenia ortodontycznego u dzieci? Okazuje się, że tak, jednak tylko do pewnego wieku. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje aparaty na zęby dla dzieci do 13. roku życia, tak więc rodzice starszych dzieci koszty te muszą ponieść samodzielnie.

To jeszcze jeden powód, dla którego warto jak najwcześniej zainteresować się zgryzem dziecka i w razie stwierdzenia nieprawidłowości, nie zwlekać z leczeniem ortodontycznym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze