Trwa ładowanie...

Wada zgryzu odpowiedzialna za krzywy kręgosłup

 Agnieszka Gotówka
25.10.2016 13:05
Wady zgryzu bezwzględnie wymagają korekty
Wady zgryzu bezwzględnie wymagają korekty (123RF)

Krzywy zgryz negatywnie wpływa na naszą sylwetkę. Może również powodować bóle głowy, oczu, szyi, ramion i karku. Jest to zatem problem nie tylko estetyczny.

Na okluzję, czyli mechanizm stykania się górnych zębów z dolnymi, najczęściej zwraca się uwagę u dzieci. W ich przypadku skorygowanie wady zgryzu jest stosunkowo łatwiejsze niż u osób dorosłych.

Do wizyty u stomatologa powinny skłonić objawy takie jak: zgrzytanie zębami, przeskakiwanie i trzaski w stawie skroniowo-żuchwowym, napięcie mięśni twarzy, kruszenie się zębów. Być może objawy te świadczą o wadzie zgryzu. A tę trzeba jak najszybciej skorygować, bo może prowadzić do poważniejszych problemów ze zdrowiem.

 – Okluzja, czyli sposób, w jaki nasze zęby stykają się ze sobą jest nie bez znaczenia dla naszego układu żucia oraz układu mięśniowo-szkieletowego. Zęby oprócz znanych nam funkcji, jak rozdrabnianie i przeżuwanie pokarmu, pełnią również inną kluczową rolę  – stabilizują czaszkę podczas mechanizmu okluzji.

Zobacz film: "Domowe sposoby na bolący ząb"

Prawidłowo funkcjonujący zgryz, tzn. gdy występuje równowaga sił mechanicznych, stanowi wsparcie dla prawidłowej pozycji głowy i kręgosłupa podczas przeżuwania i przełykania pokarmu. __

Jeśli tego zabraknie, narażamy się na szereg zaburzeń z konsekwencjami dla całego organizmu – mówi lek. stom. Dorota Stankowska, autorka poradnika „Bądź bystry u dentysty”, specjalizująca się w leczeniu okluzji.

Leczenie zębów w ciąży. Które zabiegi są dozwolone, a które nie?
Leczenie zębów w ciąży. Które zabiegi są dozwolone, a które nie? [7 zdjęć]

Dbanie o zęby w czasie ciąży ma ogromne znaczenie i to nie tylko dla zdrowia przyszłej mamy. Infekcje

zobacz galerię

1. Zęby a prosty kręgosłup

Jeśli szczęka i zęby są ułożone nieprawidłowo, wówczas dojść może do destabilizacji czaszki. Żuchwa jest z nią połączona siecią więzadeł i mięśni, a ich praca powinna być zsynchronizowana.

- Mięśnie odpowiedzialne za otwieranie i zamykanie ust generują ogromne siły podczas żucia i zaciskania zębów.

Jeśli więc jeden z tych elementów, w tym wypadku szczęka, nie będzie prawidłowo wsparta, zęby górne i dolne nie będą się prawidłowo kontaktować, to równowaga sił zostanie zachwiana i wpłynie to destrukcyjnie na inne częściukładanki” – wyjaśnia stomatolog Dorota Stankowska.

Zaburzenia w stawie skroniowo-żuchwowym mogą ponadto prowadzić do rozwoju takich zaburzeń jak: bezdech senny, zapalenie zatok, nawracające infekcje ucha.

Wady zgryzu bezwzględnie wymagają korekty
Wady zgryzu bezwzględnie wymagają korekty (123RF)

Należy zauważyć, że kości dzieci są bardzo plastyczne, nieustannie się rozwijają. To sprawia, że są podatne na wszelkie zaburzenia i nieprawidłowości.

W sytuacji gdy zauważymy u dziecka wadę zgryzu, wówczas powinniśmy udać się z nim do stomatologa, który specjalizuje się w leczeniu zaburzeń okluzji zębów. Być może konieczna będzie terapia ortodontyczna. Z pewnością jednak jest ona mniej skomplikowana niż leczenie wad kręgosłupa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze