Niemowlę u stomatologa

Czy niemowlę powinno odwiedzać dentystę? Choć dla niektórych brzmi to absurdalnie, według specjalistów to jedyny sposób na ocenę ryzyka wystąpienia próchnicy i podjęcie działań profilaktycznych, które pozwolą dziecku długo cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Jeszcze zanim pojawią się pierwsze ząbki, należy dbać o higienę jamy ustnej niemowlęcia, przecierając dziąsła nasączonym przegotowaną wodą wacikiem. Jest to szczególne ważne w przypadku, gdy dziecko karmione jest sztucznie. Mleko modyfikowane jest bowiem kwasotwórcze, co sprzyja rozwojowi próchnicy. Z kolei w składzie mleka matki znajdują się substancje, które bezpośrednio hamują wzrost bakterii próchniczych. Karmienie piersią zmniejsza ponadto ryzyko wystąpienia wad zgryzu.

Polecane wideo:

Próchnica to częsta choroba diagnozowana u małych dzieci. Pierwsze symptomy choroby trudno dostrzec samemu, a do dentysty rodzice najczęściej idą z dzieckiem dopiero wówczas, gdy problem jest już zaawansowany. To z kolei znacząco wydłuża czas leczenia.

Można jednak temu zapobiec. W jaki sposób? Wystarczy wybrać się z dzieckiem na pierwszą wizytę u stomatologa w chwili, gdy pojawi się u niego pierwszy ząb (najczęściej między 4. a 15. miesiącem życia). Specjalista oceni ryzyko wystąpienia próchnicy i uświadomi rodziców, jak powinni dbać o zęby swojej pociechy.

– Stomatolog przeprowadzi  instruktaż oczyszczania ząbków, doradzi wybór właściwej pasty oraz dobierze dodatkowe produkty, które ułatwiają wyrzynanie się zębów – mówi stomatolog Aldona Bialic z kliniki stomatologicznej Dr Baron w Opolu.

 

Odbycie pierwszej wizyty u stomatologa na tak wczesnym etapie życia przynieść może wiele korzyści. Dentysta może zweryfikować ewentualne dysfunkcje lub parafunkcje (nawyki ruchowe narządu żucia), np. wadliwe oddychanie i mowę, nieprawidłowe położenie żuchwy, niewłaściwe połykanie pokarmu.

To też szansa na oswojenie się dziecka z gabinetem stomatologicznym. Wizyta nie będzie się bowiem wiązała z leczeniem i dyskomfortem.

Próchnica zębów mlecznych

Należy też wyraźnie podkreślić, że próchnica zębów mlecznych to problem bardzo poważny.

Błędne jest przekonanie, że o mleczaki nie należy dbać, bo lada dzień wypadną. Szkopuł tkwi w tym, że próchnica, która zaatakowała mleczaki, może zarazić stałe uzębienie – wskazuje stomatolog.

Najczestsze przyczyny próchnicy zębów mlecznych:

  • bogata w cukier dieta dziecka,
  • nieodpowiednia higiena jamy ustnej lub całkowity jej brak,
  • podawanie dziecku słodkich przekąsek i słodzonych soków,
  • słabe uwapnienie tkanek zębów (predyspozycje genetyczne),
  • zasypianie z butelką w buzi,
  • dokarmianie nocne (np. kaszką).

Do rozwoju próchnicy przyczyniają się paciorkowce Streptococcus mutans oraz Streptococcus sobrinus. Wytwarzają one kwasy, które uszkadzają szkliwo zębów. Pożywieniem dla tych drobnoustrojów są cukry.

  • Gdy matka cierpi na próchnicę, powinna uważać na szkodliwe zwyczaje, tj. oblizywanie smoczka lub łyżeczki – podpowiada Aldona Bialic.

Specjaliści mówią już o epidemii próchnicy w Polsce. Wyniki badań przeprowadzonych przez Ogólnopolski Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej wskazują, że 85 proc. 6-latków i 95 proc. 18-latków ma zepsute zęby.

Problemem jest brak łatwego dostępu do bezpłatnych gabinetów stomatologicznych. Dzieci trafiają do specjalisty zbyt późno, gdy czasem jedynym ratunkiem jest usunięcie zęba.

Próchnica jest chorobą, która nieleczona może prowadzić do groźnych dla zdrowia powikłań. W sprzyjających warunkach staje się bowiem źródłem zakażenia całego organizmu. Zły stan uzębienia i choroby dziąseł są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Mogą prowadzić do przedwczesnego porodu i niskiej wagi urodzeniowej dziecka.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 2 miesiące temu

4
Artykuły Niemowlę
Niemowlę

Nowa linia kosmetyków Sweet Baby

Nowa linia kosmetyków Sweet Baby

Kosmetyki Sweet Baby zostały wyprodukowane specjalnie dla dzieci. Mogą je stosować rodzice zarówno niemowląt, jak i starszych dzieci.

Niemowlę

6 produktów, które warto podawać rosnącemu dziecku

6 produktów, które warto podawać rosnącemu dziecku

Banany W 10. miesiącu życia dziecka w jego diecie mogą pojawić się banany. To bardzo smaczne i sycące źródło potasu, który jest niezbędny dla prawidłowej pracy serca. Warto wiedzieć, że w ich składzie znajduje się również inulina - jest to probiotyk,...

Niemowlę

Co wydarzy się, jeśli przez dwa dni nie będziesz się myć?

Co wydarzy się, jeśli przez dwa dni nie będziesz się myć?

Skutki niemycia się Każdy tego kiedyś doświadczył. Pot na plecach, piach we włosach. A później w głowie pojawia się to pytanie: czy przypadkiem nie za długo się nie myłem? No właśnie. Okazuje się, że już jeden dzień bez prysznica wywołuje sporo skutków....

Niemowlę

Jakie są dzieci urodzone wiosną?

Jakie są dzieci urodzone wiosną?

Pora roku ma znaczenie Naukowcy od wielu lat zajmują się związkiem między miesiącem urodzenia a podatnością na pewne choroby. Próbują dociec również tego, czy pora roku, w której przyszliśmy na świat, wpływa na osobowość i cechy charakteru. I chociaż...

Niemowlę

Wybrano najlepsze zdjęcia z porodów 2016 roku

Wybrano najlepsze zdjęcia z porodów 2016 roku

Zwycięzcy konkursu Każdego roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Profesjonalnych Fotografów Narodzin (IAPBP) nagradza najlepsze, najbardziej poruszające zdjęcia z porodów. Organizacja właśnie ogłosiła zwycięzców za 2016 rok. Wybrano ich spośród 1200 fotografów...

Niemowlę

Kroki milowe, których rodzic nie może przegapić

Kroki milowe, których rodzic nie może przegapić

Kroki milowe Twoje dziecko jest marudne, płaczliwe, ma problemy ze snem i stale chce być noszone na rękach? Na dodatek nie chce jeść i zachowuje się tak, jakby cofnęło się w rozwoju? Nie martw się! Najpewniej przechodzi właśnie skok rozwojowy. To minie....

Niemowlę

7 produktów zawierających więcej białka niż pierś z kurczaka

7 produktów zawierających więcej białka niż pierś z kurczaka

Krewetki Pierś z kurczaka jest jednym z najbardziej popularnych mięs w kuchni polskiej. Dzięki dużej zawartości białka, dostarczającego organizmowi niezbędnych aminokwasów, drób jest chętnie spożywany przez sportowców. Ponadto jest bogatym źródłem witaminy...

Niemowlę

Sesja popularnych modeli dziecięcych w lodowej scenerii

Sesja popularnych modeli dziecięcych w lodowej scenerii

Sesja znanych modeli dziecięcych w lodowym pałacu Ta przepiękna sesja odbyła się w grudniu ubiegłego roku w Tatrzańskiej Świątyni Lodowej znajdującej się w Tatrach Wysokich na Słowacji. Jej bohaterami są sławni modele o polskich korzeniach - Alexandra...