Trwa ładowanie...

Mycie zębów od pojawienia się pierwszego ząbka jest bardzo ważne! Dowiedzcie się dlaczego i poznajcie wskazówki, jak zachęcić małe dziecko do mycia zębów

Avatar placeholder
21.02.2023 16:02
Mycie zębów od pojawienia się pierwszego ząbka jest bardzo ważne! Dowiedzcie się dlaczego i poznajcie wskazówki, jak zachęcić małe dziecko do mycia zębów
Mycie zębów od pojawienia się pierwszego ząbka jest bardzo ważne! Dowiedzcie się dlaczego i poznajcie wskazówki, jak zachęcić małe dziecko do mycia zębów (materiał partnera)

Artykuł sponsorowany Notino

Higieny jamy ustnej trzeba uczyć się od najmłodszych lat. Najpierw to rodzice muszą zadbać o zdrowe ząbki dziecka, używając odpowiednich past i szczoteczek. Kiedy jednak dziecko osiąga już sprawność manualną, warto nauczyć je samodzielnego szczotkowania. Jak je przekonać do dbania o zęby i dlaczego mycie zębów od pierwszego ząbka jest ważne?

Mycie zębów od pierwszego ząbka - co warto wiedzieć?

O higienę jamy ustnej u dziecka należy dbać już od pierwszego dnia życia. Oczywiście wtedy mamy do czynienia jeszcze z wałami dziąsłowymi, jednak i je należy dokładnie myć i do tego celu można używać gazika nasączonego wystudzoną, przegotowaną wodą. Gdy pojawi się pierwszy ząb rodzice mogą stosować szczoteczkę dla malucha albo specjalną silikonową nakładkę na palec. Na początku stosuje się pasty bez fluoru, bo dziecko nie potrafi jeszcze samodzielnie wypluwać. Dopiero około 3 roku życia można wprowadzić pasty z fluorem, a jego stężenie może wynosić 500 ppm, ale mniej niż 1000 ppm. Prawidłowa higiena jamy ustnej u malucha to także profilaktyka. Należy zwracać uwagę na to, co wkłada do ust. W przypadku gryzaków i smoczków powinny być one zawsze wyparzone przed pierwszym użyciem i myte w ciągu dnia. Nie należy moczyć smoczków w słodkich płynach, bo takie działanie przyczynia się do rozwoju chorób jamy ustnej u dziecka.

Zasady mycia zębów przez maluchy. Do kiedy powinni asystować rodzice?

Dziecko jeszcze do 7 roku życia nie jest na tyle sprawne manualnie, by całkowicie samodzielnie dbać o higienę jamy ustnej. Do tego wieku powinno się to odbywać pod okiem dorosłych, a nawet przy ich czynnym udziale. Na szczoteczkę należy nałożyć niewielką ilość pasty w ilości odpowiadającej ziarnku ryżu. Nie należy zatem nakładać pasty na całej długości. Szczoteczka dla niemowląt jest specjalnie wyprofilowana, ma małą główkę i miękkie włosie. Szczoteczka dla dzieci starszych powinny być wykonane z tworzywa sztucznego i także posiadać małą główkę oraz szeroki trzonek. Dzięki temu dziecko może wygodnie trzymać ją w dłoni. Szczoteczka elektryczna dla dzieci może być stosowana przez dziecko od 3 roku życia. Na rynku dostępne są szczoteczki tego rodzaju dostosowane do wieku dzieci.

Co warto wiedzieć na temat próchnicy u małych dzieci?

U małych dzieci może rozwinąć się próchnica na skutek niewłaściwych nawyków. Nie można pozwalać dziecku zasypiać z butelką. Dodatkowo na występowanie próchnicy przednich zębów, rozprzestrzeniającej się na kolejne, wpływa także podawanie produktów zawierających cukier. Nie można tego robić zwłaszcza po wieczornym myciu zębów. Warto wiedzieć, że obecność wszystkich zębów mlecznych do czasu ich fizjologicznej wymiany jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju szczęk. Dlatego nie można zaniedbywać profilaktyki próchnicy u małych dzieci. Przedwczesna konieczność usunięcia zęba mlecznego zaatakowanego przez próchnicę powoduje późniejsze problemy ortodontyczne czy też problemy z wadami wymowy. Miejsca, które zaatakowane zostały przez próchnicę najpierw są kredowo-białe, a w dalszej kolejności zmieniają barwę na beżowo-brązową, po czym pojawia się ból. Próchnicę należy zatem wykryć wtedy, gdy zmiany są jeszcze odwracalne. Warto umówić się na pierwszą wizytę u dentysty, gdy dziecko skończy roczek, a na następną w kolejnym roku. Później wizyty należy powtarzać co kilka miesięcy. Dzięki temu wykrycie zmian próchnicowych będzie szybko możliwe i od razu wdrożone zostanie odpowiednie leczenie.

Jak zachęcić dziecko do szczotkowania zębów?

Wyrobienie w dziecku nawyku dbania o higienę jamy ustnej jest bardzo ważne. Aby zachęcić dziecko w wieku 3 i więcej lat do mycia zębów, można zakupić mu atrakcyjną wizualnie szczoteczkę elektryczną. Oczywiście na początku to Ty będziesz ją trzymać i myć zęby dziecku. Taka szczoteczka usuwa płytkę nazębną nawet skuteczniej od manualnej, jednak musisz pamiętać, że szczoteczek elektrycznych nie można stosować u dzieci poniżej 3 roku życia. Jeżeli Ty masz taką szczoteczkę, to dziecko otrzymując własną może czuć się tym podekscytowane, potraktowane jako doroślejsze i bardziej ochoczo myć zęby. Możecie oglądać bajki czy piosenki, gdzie mowa jest o higienie jamy ustnej, co zachęci malucha do tego, by o nią dbać i nie protestować, gdy będziesz szczotkować mu zęby. Możesz też wręczać dziecku drobne upominki np. naklejki.

Artykuł sponsorowany Notino

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze