Właściwości mleka matki

Mleko matki jest pokarmem, którego nie da się podrobić ani zastąpić. To prawdziwe bogactwo składników i minerałów, które mają decydujący wpływ na zdrowie i rozwój dziecka. Z tego powodu zaleca się schemat karmienia naturalnego, który polega na wyłącznym karmieniu piersią przez pierwsze pół roku życia dziecka, a następnie – przy rozszerzaniu diety dziecka – praktykowanie karmienia piersią nawet do dwóch lat.

Po pierwsze: siara

Wiele mam jeszcze przed porodem zauważa obecność siary w piersiach. Jest to swoisty starter dla noworodka, naszpikowany proteinami, witaminą A i chlorkami. Posiada także wysokie stężenie białka, soli mineralnych i leukocytów. Choć ilość siary jest niewielka i wydalana jest tylko przez 3 do 4 dni po porodzie, to w zupełności zaspokaja potrzeby nowo narodzonego dziecka.

Siara różni się od mleka właściwego nie tylko składem, ale również funkcją, którą ma do spełnienia. Dzięki przeciwciałom wyściela nabłonek jelitowy noworodka, chroniąc go tym samym przed alergenami i drobnoustrojami.

Co więcej, posiada znacznie mniej tłuszczów i węglowodanów niż mleko właściwe, dzięki czemu jest lekkostrawna, a nawet działa przeczyszczająco, co przyczynia się do właściwego wydalania smółki przez noworodka.

Co zawiera mleko?

Dla wielu osób zaskakujący może być fakt, że mleko mamy w ponad 70 proc. stanowi woda. To ważny składnik kobiecego pokarmu, ponieważ chroni niemowlę przed odwodnieniem. Pozostałe 30 proc. stanowią niezbędne dla zdrowia i rozwoju dziecka tłuszcze, węglowodany, białka i witaminy.

Tłuszcze dostarczają energii. Węglowodany, w tym laktoza, wspomagają funkcje przewodu pokarmowego, biorąc udział w kształtowaniu się mikroflory bakteryjnej. Białko odgrywa znaczącą rolę w procesach biochemicznych (np. hormonalnych).

Ważnym składnikiem jest laktoferyna. To rodzaj białka wspomagający przyswajalność żelaza w organizmie dziecka i budujący odporność. Istotne są też enzymy ułatwiające trawienie, dzięki którym dzieci karmione piersią rzadziej cierpią na kolki i problemy ze strony układu pokarmowego.

Mleczne rewolucje

Mleko mamy zmienia się, nie tylko na przestrzeni tygodni, ale nawet w ciągu jednego karmienia. Gdy maluszek zaczyna ssać, mleko jest rzadsze i wodniste, zawiera duże stężenie laktozy, dzięki czemu dostarcza energii. Po chwili jednak gęstnieje, może nawet zmienić się jego kolor. Wszystko za sprawą tłuszczów i białka, które w tym momencie pobiera dziecko.

Ważne jest zatem, aby maluch ssał pierś do pełnego opróżnienia, wówczas dostarczy sobie najbardziej optymalną porcję niezbędnych składników. Krótkie przystawianie do piersi i szybka zmiana na drugą mogą powodować nadmiar laktozy, a więc cukru.

Mleko kobiece dostosowuje się do pory roku i pory dnia oraz do okoliczności. Nocą mleko jest bogate w tłuszcz, dlatego wiele kobiet zauważa, że dziecko szybciej się najada i dłużej śpi. Latem zaś jest nie tylko odżywczym pokarmem, ale i napojem nawadniającym w trakcie upałów - dlatego nie jest konieczne dopajanie niemowlęcia np. wodą.

Podobnie dzieje się w przypadku porodu przed terminem. Natura zadbała o to, aby noworodki przedwcześnie przychodzące na świat miały szansę „nadgonić” i wzmocnić swoje organizmy. Z tego powodu mleko mamy wcześniaka jest szczególnie bogate w duże ilości naturalnego białka, niezbędnego do prawidłowego rozwoju dziecka.

Komentarze

Dyskusje na forum

Melisa

Pati518 • ostatni post 4 tygodnie temu

2
Artykuły Ważny Temat - Karmienie piersią najważniejsze dla Ciebie i Twojego dziecka
Ważny Temat - Karmienie piersią najważniejsze dla Ciebie i Twojego dziecka

Dlaczego warto karmić piersią?

Dlaczego warto karmić piersią?

, które niesie ze sobą wiele korzyści dla dziecka i dla matki. Świadome karmienie Karmienie naturalne to dość kontrowersyjny temat, który dzieli (...) , dlatego warto podejść do tematu...

Ważny Temat - Karmienie piersią najważniejsze dla Ciebie i Twojego dziecka

Skuteczne wspomaganie laktacji

Skuteczne wspomaganie laktacji Odtwórz wideo

#dziejesienazywo: Karmienie piersią Mleko z piersi to najlepszy pokarm, jaki mama może dać swojemu dziecku. Zawiera wszystkie składniki odżywcze (...) niezbędne do prawidłowego rozwoju maluszka. Jednak...

Ważny Temat - Karmienie piersią najważniejsze dla Ciebie i Twojego dziecka

Problemy z laktacją - jak sobie radzić?

Problemy z laktacją - jak sobie radzić?

na rozwój niemowlęcia oraz na wzmacnianie relacji pomiędzy tobą a dzieckiem. Karmienie piersią Mleko kobiece szczególnie korzystnie wpływa (...) Artykuł sponsorowany Karmienie...

Ważny Temat - Karmienie piersią najważniejsze dla Ciebie i Twojego dziecka

Zadbaj o swoją laktację

Zadbaj o swoją laktację Odtwórz wideo

#dziejesienazywo: Laktacja pod kontrolą Najlepszym pokarmem dla niemowlęcia jest mleko matki. To w nim zawierają się wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju witaminy i minerały. Dowiedz się, czym jest laktacja, w jaki sposób ją wspomagać i co robić,...

Ważny Temat - Karmienie piersią najważniejsze dla Ciebie i Twojego dziecka

Czym się kierować, wybierając mleko modyfikowane?

Czym się kierować, wybierając mleko modyfikowane?

, sprawdź, które będzie najlepsze dla twojego dziecka. Przeciwwskazania do karmienia naturalnego Często mamy niesłusznie rezygnują z naturalnego (...) , kiedy organizm dziecka nie...

Ważny Temat - Karmienie piersią najważniejsze dla Ciebie i Twojego dziecka

Aby dłużej cieszyć się karmieniem piersią…

Aby dłużej cieszyć się karmieniem piersią…

Karmienie piersią to inwestycja na całe życie dziecka, dlatego warto karmić tak długo, jak tylko jest to możliwe. Czasem jednak kobiety (...) mają trudności z laktacją. Warto pozwolić...