Trwa ładowanie...

Grypa u dzieci może mieć ciężki przebieg. Nie wolno ignorować objawów

Uczucie rozbicia, gorączka, ból w mięśniach, kościach i stawach to mogą być objawy grypy. U dorosłych przebieg choroby jest zazwyczaj łagodniejszy. Dzieci przechodzą chorobę znacznie poważniej. Lepiej nie ignorować żadnego z objawów. Bardzo łatwo o tragedię, o czym przekonali się rodzice 10-latka z Australii.

Zobacz film: "Jak wzmocnić organizm dziecka przed przeziębieniem i grypą?"
spis treści

1. Grypa atakuje

Pierwsze objawy grypy u dzieci mogą być dla nas mylące. Dzieciom towarzyszy marudność, apatyczność, senność, brak apetytu, wysoka gorączka (38-39 stopni Celsjusza, a nawet wyższa), dreszcze, suchy kaszel, bóle kości i stawów. Zaskakująco często grypa mylona jest z przeziębieniem. W przypadku grypu należy jednak działać natychmiastowo. Najlepiej skontaktować się z lekarzem i stosować jego polecenia.

Niestety, grypa może mieć bardzo ciężki przebieg. Tak stało się w przypadku chłopca z Australii. 10-letni Jaymon Gaul od kilku dni źle się czuł. Był osłabiony, towarzyszył mu suchy kaszel i gorączka. Jego mama, Tash Millar, ułożyła go do snu, jednak kiedy spostrzegła, że po kilku godzinach chłopiec nie daje żadnego znaku, postanowiła sprawdzić, co się z nim dzieje. Chłopiec był nieprzytomny, a jego skóra miała szary odcień.

Jaymon Gaul, lat 10 długo walczył o powrót do zdrowia
Jaymon Gaul, lat 10 długo walczył o powrót do zdrowia (Youtube)

Został natychmiast przetransportowany do szpitala dziecięcego. Jednak wirus zdążył już zaatakować jego organy wewnętrzne, spowodował skrzepy krwi w prawej nodze (miesiąc wcześniej przewrócił się i miał opuchniętą kostkę) oraz doznał zapaści płuc.

"Jeszcze miesiąc przed chorobą był energicznym, wesołym chłopcem" – mówiła w wywiadzie dla "Daily Mail" jego mama. "Mój syn miesiąc temu przewrócił się na chodniku i trochę stłukł prawą nogę. Prześwietlenie w szpitalu nie wykazało niczego niepokojącego i lekarz odesłał nas do domu” - relacjonuje kobieta.

Obecnie stan chłopca określany jest jako krytyczny, ale stabilny. Dziecko oddycha za pomocą specjalnej maszyny. Co pewien czas odzyskuje przytomność.

Przeczytaj więcej:

2. Leczenie grypy

Lekarze ostrzegają przed lekceważeniem nawet niepozornych objawów.

- W przypadku grypy problem polega na tym, że może być mylona z przeziębieniem - mówi dr Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej. - U dorosłych powikłania szacowane są na ok. 10 proc. przypadków, z kolei u dzieci są trzy razy częstsze. Poza tym, dziecko choruje dłużej niż dorosły. Ma gorsze zdolności eliminacji wirusa. Jego narządy wewnętrzne nie są jeszcze w pełni wykształcone, jak w przypadku osoby dorosłej. To sprawia, że wirus częściej atakuje dziecięce narządy wewnętrzne, szczególnie: serce, mózg, płuca - dopowiada Grzesiowski.

Rozpoznania grypy lekarz dokonuje na podstawie obserwowanych objawów oraz dokładnego osłuchania dziecka. Lekarze apelują, by podczas choroby pamiętać o nawilżaniu powietrza. Można wieszać na kaloryferach mokre ręczniki albo stosować specjalne urządzenia. Osłabione, wysuszone śluzówki nosa i gardła są wyjątkowo podatne na nadkażenie bakteryjne.

U większości chorych leczenie opiera się wyłącznie na łagodzeniu objawów choroby, nie zaś atakowaniu samego wirusa. Nie ma więc przesady w potocznym stwierdzeniu, że grypę należy "wyleżeć”. Dziecko musi pozostawać w domu, a najlepiej w ciepłym łóżku.

Należy podawać mu leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe w formie odpowiedniej do postaci choroby (np. wymioty wykluczają podawanie syropu). W razie potrzeby warto sięgnąć po środki łagodzące kaszel. Ważne jest, by pamiętać o częstym nawadnianiu organizmu.

Większość objawów ustępuje po kilku dniach, chociaż kaszel i osłabienie organizmu mogą się utrzymywać nieco dłużej. O całkowitym wyleczeniu można mówić po około dwóch tygodniach.

Najlepszą metodą zabobieganiu zachorowania na grypę jest przede wszystkim profilaktyka. Lekarze zachęcają do adekwatnego ubioru w zależności od pogody, zdrowej diety oraz szczepień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza