Marzenia się spełniają. Julka, w której leczeniu pomógł papież Franciszek, chodzi

To, co jeszcze ponad rok temu było tylko marzeniem, dzisiaj stało się faktem. Trzyletnia Julka z Lubartowa, w której leczeniu pomógł sam papież Franciszek, niedawno wróciła do domu.

Po ośmiu miesiącach spędzonych w klinice na Florydzie dziewczynka samodzielnie chodzi. A to, biorąc pod uwagę chorobę, na którą cierpiała dziewczynka, wcale nie było takie oczywiste.

Julka urodziła się z hemimelią kości strzałkowych. To bardzo rzadka przypadłość, która charakteryzuje się niedorozwojem kości, które mogą być skrócone lub zupełnie się nie wykształcić. Uniemożliwia to chodzenie. Całe kończyny dziecka są nieprawidłowo ustawione, a stopy często mają wykształconą tylko część palców.

Zobacz film: "Rozwój odporności u dzieci"

U mamy dziewczynki, Doroty Piskorskiej, lekarz podczas ciąży nie wykrył żadnych nieprawidłowości. O tym, że mała Julka będzie tak bardzo chora, jej rodzice dowiedzieli się dopiero po porodzie. Od razu zaczęli szukać pomocy w różnych klinikach ortopedycznych. Diagnoza była jedna – amputacja. Lekarze powtarzali ją jak mantrę, nie wspominając o możliwości leczenia.

O klinice dr. Drora Paley’a, pani Piskorska usłyszała od rodziców innej, również chorej na hemimalię kości strzałkowych dziewczynki, z którymi poznała się podczas poszukiwania pomocy dla swojej córki. Warunek odbycia w niej leczenia był jeden: milion złotych.

Choroba uznana za wymarłą znów atakuje najmłodsze dzieci zobacz galerię
Choroba uznana za wymarłą znów atakuje najmłodsze dzieci 5 zdjęć

Decyzja o ratowaniu rocznej wtedy dziewczynki zapadła szybko. Rodzice wraz z przyjaciółmi zorganizowali wiele kwest i zbiórek na rzecz chorej Julki. Pieniądze płynęły z różnych stron: od znajomych, kolegów, artystów, a także od zupełnie obcych ludzi o wielkim sercu. Choć suma na fundacyjnym koncie małej lubartowianki rosła z dnia na dzień, do miliona nadal brakowało kilkuset tysięcy złotych. Wtedy stał się cud.

Podczas organizowania pomocy dla swojej córki rodzice chwytali się każdej deski ratunku. Napisali również list do papieża Franciszka, by wsparł ich swoją modlitwą. Jakież było ich zdziwienie, gdy okazało się, że głowa Kościoła Katolickiego zdecydowała się pomóc nie tylko w ten sposób. Franciszek wpłacił na konto lubartowianki 250 tysięcy złotych. Tym samym operacja w amerykańskiej klinice okazała się możliwa.

(Źródło: Facebook)

Na Florydę Julka poleciała z mamą na przełomie maja i czerwca ubiegłego roku. Tam dziewczynka przeszła wielogodzinną skomplikowaną operację ortopedyczną. Przez osiem miesięcy była intensywnie rehabilitowana, przyjmowała też silne leki przeciwbólowe. I z dnia na dzień czuła się coraz lepiej.

Dziś dziecko jest już w domu. To, co jeszcze kilkanaście miesięcy temu wydawało się tak bardzo odległe i niemożliwe, dzisiaj jest faktem. Julka chodzi. Samodzielnie. Jest żywym, uśmiechniętym dzieckiem, które kipi energią. Na nowo cieszy się swoim domem i siostrą, której nie odstępuje na krok. Biega, skacze, wspina się po meblach, jest w pełni samodzielna. Przed nią skomplikowana i długa rehabilitacja, ponieważ ****musi nauczyć się chodzić prawidłowo.

I tylko strach pomyśleć, jak wyglądałoby jej życie, gdyby rodzice zamiast szukać pomocy w ortopedii, zdecydowali się na amputację.

Polecane dla Ciebie

Pytania do lekarzy

Mgr  Magdalena Golicz Psycholog , Psychoterapeuta , Chorzów umów wizytę

O czym świadczą problemy emocjonalne u 4-letniego dziecka?

Problemy emocjonalne u dziecka 4 letniego noga mieć różne podłoże- od całościowych zaburzeń rozwojowych, po nawarstwienie trudnych zdarzeń i stresu. Zachęcałabym do zebrania dokładnego wywiadu o zachowaniach Malucha w przedszkolu, przyjrzenia się zachowaniu, rozwojowi i relacjom synka w domu z bliskimi z z tym wszystkim podjęcia konsultacji z lekarzem pediatrą. Wspólnie podejmiecie decyzję, czy są podstawy do podjęcia dalszych konsultacji i diagnostyki (neurolog, psycholog, rehabilitant itp) czy tez wystarczą zmiany niektórych zachowań i działań w zakresie domowym i przedszkolnym.

Dr n. med.  Maciej Kasparek Ortopeda , Kraków umów wizytę

Rekonstrukcje więzadła krzyżowego przedniego i wycięcie rogu tylnego łąkotki

Szanowny panie zabieg rekonstrukcji wiązadła krzyżowego przedniego połączony z szyciem łąkotki jest zabiegiem poważnym i tydzień który minął od operacji jest za krótkim okresem aby oceniać efekt tej operacji natomiast jeżeli nie było problemów w trakcie samego zabiegu to Rehabilitacja powinna doprowadzić pana do stanu pełnej sprawności.troszkę cierpliwości i wiary ! pozdrawiam i życzę powrotu do pełnej sprawności

Dr n. med.  Sławomir Kaczmarek Chirurg , Kalisz umów wizytę

Złamanie szyjki kości udowej i zespolenie śrubami

Takie dolegliwości się zdarzają. Proszę odbyć co najmniej 3 serie rehabilitacji /fizjoterapia/ oraz dobrze wykonać USG narządu ruchu - okolica operowana (u doświadczonego w badaniu narządu ruchu ultrasonografisty). Zabiegi rehabilitacyjne to podstawa obecnego postępowania. Proszę pamiętać że w czasie urazu uszkodzeniom ulegają nie tylko kości ale również okoliczne tkanki miękkie. Ból jest informacją, że procesy naprawcze w uszkodzonych przez uraz lub dostęp operacyjny tkankach nie są jeszcze skończone.

Dr n. med.  Maciej Kasparek Ortopeda , Kraków umów wizytę

RM stawu kolanowego u 29-latki

Szanowana Pani rezonans magnetyczny jest JEDYNIE jednym z badań dodatkowych. Decydujące znaczenie przy tym opisie ma Pani badanie przedmiotowe ( ocena stabilizacji, zakresu ruchomości , bólu itd). W mojej opinii przytoczony wynik sugeruje leczenie zachowawcze z uwzględnieniem podawania pochodnych kwasu hialuronowego oraz szeroko pojętej rehabilitacji. Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia

Fora dyskusyjne

Popularne preparaty i suplementy diety

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.