Nawilżacz powietrza dla dziecka. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu tego urządzenia?
Nawilżacz powietrza dla dziecka to popularny w ostatnich latach element w pokoju malucha. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się w okresie grzewczym, gdy włączamy kaloryfery i powietrze momentalnie staje się bardzo suche, jednak wybór dobrego nawilżacza powietrza dla dziecka nie jest takie prosty. Powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników, które decydują o jakości tego produktu. Jak wybrać nawilżacz powietrza dla dzieci? Sprawdź!
1. Co daje nawilżacz powietrza dla dzieci?
W sezonie jesienno - zimowym, gdy temperatura spada, zwykle dogrzewamy pomieszczenia kaloryferami. Niestety wpływa to na jakość powietrza, które staje się przez to suche i drażniące. Zbyt suche niekorzystnie wpływa na naszą cerę i włosy, a ponadto utrudnia walkę z przeziębieniem, chrypką i kaszlem, szczególnie w przypadku dzieci.
Dawniej, aby zapobiegać nadmiernemu wysuszeniu powietrza nasze mamy i babcie wieszały mokre ręczniki na kaloryferach, jednak dziś znamy dużo wygodniejsze rozwiązanie, którym jest nawilżacz powietrza. Urządzenie to pomaga nam osiągnąć optymalny poziom wilgotności w pokoju dziecka.
2. Nawilżacze powietrza: jaki wybrać?
Jaki nawilżacz powietrza wybrać dla dziecka? Przyjrzyjmy się, jakie są dostępne na rynku rodzaje tych urządzeń:
- nawilżacze ultradźwiękowe;
- nawilżacze parowe;
- nawilżacze ewaporacyjne;
- nawilżacze tradycyjne.
2.1. Nawilżacze ultradźwiękowe
Działają bardzo cicho i są energooszczędne, dodatkowo zwykle dobrze się prezentują. Ultradźwięki rozbijają cząstki wody, dzięki czemu powstaje delikatna mgiełka. W ultradźwiękowym nawilżaczu powietrza znajduje się higrostat, dzięki któremu możemy ustawić odpowiednią wilgotność powietrza.
Wadą tego rodzaju nawilżaczy jest to, że kropelki wody osadzają się na przedmiotach znajdujących się w jego otoczeniu, a także konieczność wymiany wkładu odwapniającego co 2-3 miesiące.
2.2. Nawilżacze parowe
Ich działanie jest podobne do czajnika elektrycznego - początkowo podgrzewana w nich woda jest ostatecznie wypuszczana w powietrze jako lekka mgiełka, co daje nam dobrej jakości parę bez bakterii i drobnoustrojów. Tego rodzaju nawilżacze polecane są szczególnie do pokoju dla najmłodszych dzieci.
Ich wadą jest duże zużycie prądu.
2.3. Nawilżacze ewaporacyjne (mechaniczne)
Urządzenia tego rodzaju są najgłośniejsze spośród wszystkich dostępnych na rynku nawilżaczy powietrza. Woda znajdująca się we wkładzie filtrująco - nawilżającym jest wchłaniana, a następnie odparowywana poprzez wentylator.
Ten rodzaj nawilżacza zużywa mało energii elektrycznej i jest zupełnie bezpieczny dla dziecka - nawet jeśli go dotknie, nie stanie mu się krzywda.
2.4. Nawilżacze tradycyjne
Najłatwiejsze w użytkowaniu, zwykle są po prostu pojemnikiem ze stali lub ceramiki, który napełniamy wodą i wieszamy na kaloryferze. Wskutek ciepła z grzejnika woda zaczyna parować, nawilżając całe pomieszczenie.
Sposób ten jest z pewnością najbardziej ekonomiczny, ponieważ nie wymaga energii elektrycznej, jednak jego efektywność jest niewielka.
3. Na co zwrócić uwagę, kupując nawilżacz powietrza dla dziecka?
Gdy zdecydujemy się na zakup nawilżacza do pokoju dziecka, powinniśmy zwrócić uwagę na to:
- jaka jest wydajność urządzenia;
- czy ma filtry;
- czy ma funkcję jonizacji powietrza;
- czy ma wbudowany higrometr;
- jaka jest pojemność pojemnika na wodę.
Jeśli już wiemy, jakie są rodzaje nawilżaczy powietrza dla dzieci i czym się kierować podczas zakupu tego urządzenia, z pewnością wybierzemy najlepszą opcję z możliwych.