Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Kosmetyki zakazane w ciąży

Avatar placeholder
05.10.2020 14:49
Kosmetyki zakazane w ciąży
Kosmetyki zakazane w ciąży (Zdjęcie pudru / Shutterstock)

Kosmetyki zakazane w ciąży zawierają substancje, które mogą uczulać przyszłą mamę, a także negatywnie wpływać na rozwój płodu. W czasopismach i na stronach internetowych mówi się raczej, jakie kosmetyki są dobre dla ciężarnych. Proponuje się nawet specjalne linie kosmetyków dla kobiet w ciąży. Ciąża nie oznacza jednak, że musisz wyrzucić do kosza stosowane do tej pory kosmetyki i kupować nowe – przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży. Jest to przede wszystkim strasznie nieekonomiczne. Wystarczy wiedzieć, co może zaszkodzić dziecku i zrobić w kosmetyczce racjonalną selekcję. Jakich substancji chemicznych i kosmetyków należy unikać w ciąży?

spis treści

1. Pielęgnacja skóry w ciąży

W ciąży należy dbać o skórę. Warto jednak pamiętać, że niektóre substancje chemiczne zawarte w kosmetykach są w ciąży zakazane. Mogą uczulać, powodować problemy skórne i negatywnie oddziaływać na dziecko. Reakcja skóry na ciążę i na stosowane preparaty pielęgnacyjne jest często nieprzewidywalna. Najczęściej kobieta w ciąży pięknieje. Czasem jednak pojawiają się u niej problemy z cerą. Przyczyną zmian dermatologicznych są estrogeny, które powodują przesuszenie skóry, swędzenie i skłonność do podrażnień. U niektórych kobiet w ciąży, zwłaszcza tych, które w młodości miały uporczywy trądzik, skóra zaczyna się przetłuszczać.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:  

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Zobacz film: "Na czas ciąży trzeba zmienić sposób pielęgnacji skóry twarzy, a dobór kosmetyków uzgadniać z dermatologiem"

Nadmierna aktywność gruczołów łojowych sprawia, że wydzielane są duże ilości serum, które zatyka pory i sprzyja powstawaniu wyprysków. Większość kobiet, które mają cerę skłonną do przetłuszczania się, w ciąży żegna się jednak z problemem. Hormony ciążowe hamują nadmierną czynność gruczołów łojowych i wyciszają łojotok. Przyszła mama powinna jednak wiedzieć, jak pielęgnować skórę w ciąży i jakich kosmetyków nie może używać. Ciąża uwrażliwia kobietę na zapachy, dlatego niektóre perfumy w ciąży mogą stać się nie do zniesienia. Pod wpływem hormonów zwiększa się też pigmentacja skóry, ponieważ następuje wzmożona produkcja melanocytów. Promieniowanie UV, samoopalacze, kremy brązujące, kosmetyki do opalania mogą zatem skutkować pojawieniem się na skórze nieestetycznych, brązowych plam.

2. Kosmetyki bezpieczne w ciąży

Wcześniej stosowane kremy mogą w ciąży wywoływać alergie skórne. Najbezpieczniej jest zatem używać kosmetyków hipoalergicznych, bezzapachowych i zawierających wysokie filtry UV chroniące skórę przed przebarwieniami. Skórę w ciąży warto nawilżać tłustymi kremami z lipidami. Dobre dla kobiet w ciąży są również kremy z naturalnymi ekstraktami, np. z wyciągiem z ogórecznika lub wiesiołka. Dostarczają one skórze nienasyconych kwasów tłuszczowych. Składnikami kosmetyków bezpiecznymi dla ciężarnych są: kwas hialuronowy, gliceryna, allantoina i pantenol. Mają działanie nawilżające i przyspieszają gojenie się podrażnień skórnych.

W natłuszczaniu skóry świetnie sprawdzają się też emolienty. Bez obaw można stosować preparaty ujędrniające i przeciwzapalne z przebadanymi ekstraktami roślinnymi. Informacje dotyczące bezpieczeństwa stosowania danego kosmetyku w ciąży i w czasie karmienia piersią powinny znajdować się na opakowaniu lub w ulotce dołączonej do produktu. Do substancji bezpiecznych w ciąży należą witaminy: witamina C, witamina E, kwas foliowy. Ważny jest sposób aplikacji kosmetyku. Zaleca się delikatne nanoszenie na skórę, a nie wcieranie. Kosmetyki dla kobiet w ciąży są przebadane dermatologicznie i mają atest Instytutu Matki i Dziecka.

3. Substancje w kosmetykach zakazane w ciąży

Niektóre składniki chemiczne kosmetyków mogą być w ciąży szkodliwe lub przynajmniej niezalecane. Chodzi tu o substancje o działaniu estrogennym. Co prawda, nie są one zakazane, ale ich działanie podlega wielu dyskusjom lekarzy i toksykologów. Do substancji tych zalicza się olej sojowy i wyciągi z soi, stanowiące składniki mleczek do demakijażu, kremów nawilżających czy płynów do kąpieli. Substancje estrogenne mogą wywoływać przebarwienia skóry w ciąży.

Przyszłe mamy powinny też wystrzegać się silnego lakierowania włosów, malowania paznokci i intensywnego perfumowania ciała. Lakiery, szampony i pianki do włosów, lakiery do paznokci oraz dezodoranty i perfumy zawierają ftalany, które mają negatywny wpływ na rozwój płodu. Wykazują działanie feminizujące na gruczoły płciowe płodów męskich. Skutkiem stosowania tych kosmetyków w ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze, mogą być zaburzenia spermatogenezy u chłopców w okresie dojrzewania i dorosłości. U płodów żeńskich ftalany grożą przedwczesnym pokwitaniem. Warto również zwrócić uwagę na obecność w kosmetykach syntetycznych antyutleniaczy, takich jak BHT, BHA i parabeny. Mogą one mieć działanie toksyczne i rakotwórcze.

Zobacz także:

Kobiety ciężarne bezwzględnie nie mogą stosować takich substancji kosmetycznych, jak:

  • witamina A i jej pochodne: retinol i retinoidy – powodują uszkodzenia płodu,
  • tetracykliny zawarte w kosmetykach przeciwtrądzikowych – uszkadzają płód i działają toksycznie na czynność wątroby kobiety ciężarnej,
  • kwas salicylowy i jego pochodne zawarte w peelingach, kosmetykach na trądzik, wyciągu z wierzby i olejku wintergreen – powodują wady wrodzone płodu, powikłania ciąży i zaburzenia krzepliwości krwi u noworodka,
  • triklosan zawarty w mydłach przeciwbakteryjnych i niektórych żelach pod prysznic – ma działanie rakotwórcze,
  • olejek rozmarynowy stanowiący substancję zapachową niektórych kosmetyków – po podaniu doustnym ma działanie poronne, wykazuje też właściwości rakotwórcze,
  • olejek bergamotowy stanowiący substancję zapachową niektórych kosmetyków – nasila występowanie plam pigmentacyjnych, ma działanie fototoksyczne,
  • kwasy owocowe AHA w dużym stężeniu zawarte w kremach do twarzy i peelingach złuszczających naskórek – sprzyjają występowaniu podrażnień skóry i przebarwień,
  • fluor zawarty w płynach do płukania jamy ustnej – ma działanie toksyczne dla płodu.

4. Uwaga na kosmetyki w ciąży!

Jakich kosmetyków nie powinno się stosować w ciąży? Jak już wiadomo, kosmetyków przeciwtrądzikowych, kosmetyków opalających, lakierów do włosów i paznokci. W czasie ciąży należy również unikać kosmetyków wyszczuplających i antycellulitowych z dużą zawartością kofeiny i wyciągu z kasztanowca. Substancje te pobudzają ukrwienie i mogą być przyczyną żylaków. Kontrolą warto objąć nutrikosmetyki stosowane w celu wzmocnienia włosów, skóry i paznokci, ponieważ ich przedawkowanie może skutkować zbyt dużą podażą witaminy A. Niewskazane jest stosowanie wielu olejków eterycznych, ponieważ niektóre z nich mają działanie poronne lub mogą wywoływać alergie, np. olejek z pietruszki, olejek różany, olejek lawendowy.

W ciąży warto również zrezygnować z farb do włosów i środków ondulacyjnych, których substancje chemiczne mogą przenikać przez łożysko do dziecka. Niekorzystne dla przyszłej mamy jest też stosowanie wosku do depilacji. Rozgrzany wosk nałożony na nogi może powodować problemy z krążeniem żylnym. Unikać też trzeba specjalistycznych kosmetyków z algami, np. maseczek na twarz, ponieważ mogą szkodzić dziecku. Choć dostępne w drogeriach kosmetyki są na ogół bezpieczne podczas stosowania w ciąży, warto jednak w tym szczególnym okresie zwracać większą uwagę na wybór preparatów do pielęgnacji i czytać informacje zawarte na opakowaniach. Jeśli ciąża zaostrza problemy skórne, warto wtedy kupować kosmetyki dermatologiczne w aptece.

 

Następny artykuł: Krem na rozstępy w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze