Depresja nastolatków? Poznaj jej najczęstsze przyczyny

Żyjemy w czasach, w których choroby niegdyś zarezerwowane tylko dla dorosłych coraz częściej dotykają najmłodszych. Nie są to jednak tylko dolegliwości związane z chorobami ciała, ale także te, które związane są z chorobami umysłu. Jedną z nich jest depresja. Choć u małych dzieci występuje często ta o podłożu genetycznym, to czasem jej przyczyn musimy szukać w życiu małego człowieka. Co oprócz odziedziczonych predyspozycji może ją powodować?

Polecane wideo:

1. Brak zabawy

Może wydawać się przesadą, ale brak zabawy w dziecięcym wieku może być przyczyną późniejszych poważnych dolegliwości. W jej trakcie dziecięcy mózg jest dotleniony i pobudza do pracy neurony odpowiadające za obronę przed negatywnymi myślami i zaburzeniami nastroju. W dodatku bawienie się z innymi dziećmi kształtuje w naszych pociechach umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Jednak podstawową przyczyną depresji u dzieci jest brak kontaktu z rówieśnikami. Rozwija on nie tylko poczucie lęku, gdy maluch znajdzie się w grupie, ale także nieumiejętność życia w społeczeństwie. Odrzucenie, wyobcowanie i samotność to dla młodego człowieka największy ciężar, z którym musi sobie poradzić.

Sprawdzone sposoby na zwalczenie stresu przed egzaminem

Wiele osób czeka z nauką do egzaminu do ostatniej chwili. Niestety często kończy się to zbyt dużym stresem, który utrudnia zapamiętywanie informacji. Najlepiej...

2. Cukier

Nie od dziś wiadomo, że cukier to nie najlepszy składnik diety dla dzieci. Okazuje się jednak, że oprócz przyczyniania się do nadwagi, otyłości i problemów z zębami, powoduje także depresję. Dotyczy to nie tylko cukru rafinowanego, ale także syropu glukozowo-fruktozowego.

Na potwierdzenie tej tezy brytyjski psychiatra Malcolm Peet przeprowadził międzykulturowe badania dotyczące wpływu cukru na dziecięcy organizm. Z analiz wynika, że częste spożywanie dużych ilości słodyczy może przyczyniać się do rozwoju depresji i schizofrenii.

Jednym z powodów, dla których nastrój może zależeć m.in. od sacharozy, jest fakt, że wymusza ona rozwój stanu zapalnego w organizmie, który powoduje osłabienie i obniżenie nastroju. Cukier hamuje także aktywność białka BDNF – jego niskie poziomy są charakterystyczne zarówno dla depresji, jak i schizofrenii.

3. Elektronika

Dzieci wychowujące się w dzisiejszych czasach, zamiast kopania piłki z przyjaciółmi czy wspinania się po drzewach, wolą zostać w domu z tabletem na kolanach lub zasiąść przed ekranem komputera. Tymczasem badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców w 2013 roku wykazały, że dzieci, które spędzały więcej niż 4 godziny dziennie przed monitorem miały niższą samoocenę i większe problemy emocjonalne, takie jak depresja czy lęk, niż te, które spędzały więcej czasu na dworze w grupie znajomych.

Z kolei badania przeprowadzone przez European Journal of Radiology udowodniły, że dzieci uzależnione od gier wykazywały widoczną atrofię w mózgu, m.in. w płacie czołowym odpowiedzialnym za funkcje wykonawcze oraz empatię.

4. Stres

Problemy w szkole, kłótnie rodziców, chęć bycia najlepszym w grupie czy sprzeczki z rodzeństwem to tylko niektóre czynniki, które wpływają na podwyższony poziom stresu u dzieci. Czasem młodzi ludzie nie dają po sobie poznać, że pewne sytuacje ich dotykają lub martwią. Jednak tłumiąc emocje w sobie, doprowadzają do sytuacji, w której problemy wydają się niemożliwe do przeskoczenia.

Będąc rodzicem warto zadbać, aby dziecko miało od najmłodszych lat jak najmniej stresogennych sytuacji. Nie zawsze będziemy je chronić przed trudnymi chwilami, jednak ich minimalizowanie pozwoli uniknąć gwałtownego  obniżenia nastroju i depresji. Gdy zauważamy, że coś złego dzieje się z naszym dzieckiem, zaczyna się zamykać i jest przygnębione, zadbajmy o regularne rozmowy, w trakcie których pomożemy mu poradzić sobie z trapiącymi go problemami.

5. Cesarskie cięcie

Obecnie w Polsce nawet 41 proc. dzieci rodzi się poprzez cesarskie cięcie. Czasem to jedyna forma porodu, która pozwala ocalić życie matki i dziecka. Coraz częściej jednak przyszłe mamy decydują się na tzw. cesarkę na życzenie. Zazwyczaj nie zdają sobie sprawy, że jest to poważna operacja, która może nieść za sobą szereg komplikacji. Okazuje się jednak, że powikłania mogą dotyczyć także nowo narodzonego dziecka.

Ostatnie badania opublikowane w Journal od Child Psychology and Psychiatry do listy zagrożeń związanych z cesarskim cięciem dołączają alergię, astmę, cukrzycę, a także depresję, autyzm i ADHD. Dlaczego taki poród może być przyczyną depresji? Według niektórych specjalistów winne temu mogą być hormony stresu, które w trakcie porodu wydzielają się u matki i przenoszą do organizmu dziecka.

Podejrzewasz, że twoje dziecko cierpi na depresję? Podziel się swoimi obawami na naszym forum

Źródło: www.yahoo.com

Aleksandra Miłosz, ponad rok temu
Ocena: 4

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia
Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Nauka - problemy

Nauka - problemy

oraz zewnętrznych. Rodzice i nauczyciele mogą im przeciwdziałać albo próbować je eliminować, wspierając rozwój dziecka i dążąc do wzbudzania w nim motywacji do nauki.

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

10 sposobów na lepszą koncentrację

10 sposobów na lepszą koncentrację

Zadbaj o odpowiednią ilość snu Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania każdego żywego organizmu. W czasie jego trwania, odnowie ulegają uszkodzenia powstające w obrębie mózgu za dnia. Co więcej, podczas snu regenerują się układy: immunologiczny,...

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Jak poprawić inteligencję swojego dziecka?

Jak poprawić inteligencję swojego dziecka?

. Rozwój malucha w pierwszych latach jego życia jest niezwykle intensywny, dlatego warto go wspomagać już od kołyski. Oto kilka cennych wskazówek, dzięki (...) . Szczególnie ważne w rozwoju układu nerwowego jest przebywanie...

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Wspieranie dziecka

Wspieranie dziecka

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko było wszechstronnie rozwinięte. Zwłaszcza że większość zdrowych dzieci rodzi się z naturalnym potencjałem do rozwoju na różnych płaszczyznach funkcjonowania.

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Moralność u ucznia

Moralność u ucznia

Piaget - psycholog dziecięcy - uważa, że dzieci rozpoczynające naukę w szkole - w wieku ok. 7 lat - wchodzą na drugie stadium rozwoju moralnego

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Rozwój uczuciowy dziecka

Rozwój uczuciowy dziecka

Najważniejszą potrzebą emocjonalną dziecka jest bezwarunkowa miłość rodziców.

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Nieśmiała dziewczynka

Nieśmiała dziewczynka

Wydaje się, że nieśmiałość dziecka, obok problemów szkolnych czy agresywnych zachowań młodzieży, nie stanowi żadnego zagrożenia dla prawidłowego rozwoju społeczno-emocjonalnego.

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Rozwój uzdolnień dziecka

Rozwój uzdolnień dziecka

Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko było w czymś świetne. Uzdolnienia rzeczywiście warto rozwijać, ale trzeba to robić z głową. Nie warto upierać się przy zajęciach, które nie sprawiają dziecku przyjemności.

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Kształtowanie postaw uczniów

stosunek wobec danego przedmiotu postawy. Każda składa się z trzech komponentów: komponent intelektualny - czyli wiedza na temat obiektu postawy (...) , komponent emocjonalny - czyli uczucia i przeżycia wobec obiektu...

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Nerwica u dzieci

można wcześnie zaobserwować i dzięki temu szybciej podjąć działania, które zapobiegną rozwojowi choroby i pomogą dziecku powrócić do normalnego rozwoju