Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Czupryniak

Zakochana w nauczycielu

Avatar placeholder
19.12.2013 14:38
Zakochana w nauczycielu
Zakochana w nauczycielu

Nastolatki przeżywają burzę hormonalną, intensywny rozwój fizyczny i emocjonalny. Często zdarza się, że młode dziewczyny, odkrywające stopniowo swoją kobiecość i jej atuty, zaczynają dostrzegać potencjał w pierwszych erotycznych fascynacjach. Zakochują się wówczas w swoich idolach o określonym typie urody albo - co też nie jest rzadkością - w swoich nauczycielach płci męskiej. W oczach nastolatek posiadają oni bowiem szereg zalet, którym nie można się oprzeć.

1. Dlaczego uczennice zakochują się w nauczycielach?

Dorastanie nastolatek
Dorastanie nastolatek

Nastolatka coraz bardziej interesuje się swoim ciałem, zwracając jednocześnie dużą uwagę na swój wygląd.

zobacz galerię

Nauczyciel w przeciwieństwie do rówieśników jest mężczyzną dojrzałym, a w dodatku posiadającym rozległą wiedzę i horyzonty. Dziewczęta zafascynowane są nie tylko jego atrybutami fizycznymi, ale także jego intelektem. Przyciąga je do niego wyobrażenie o jego opiekuńczości, sile, odwadze i umiejętnościach. Magnetycznie działa tu również atrybut władzy, jaką dysponuje pan pedagog. Za pomocą ocen może on bowiem zarówno nagradzać, jak i karać swoich uczniów. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że z reguły jest to mężczyzna niezależny finansowo i dziewczyna wyobraża sobie, że będzie mogła liczyć u jego boku na liczne i rozmaite rozrywki, na które rówieśnik z pewnością nie mógłby sobie pozwolić. Są nastolatki, dla których pociągająca jest sama niedostępność nauczyciela - to, że ma on swoją rodzinę, żonę i dzieci. Wówczas dziewczyna puszcza wodze fantazji i wyobraża sobie, że jej ewentualny związek z nauczycielem byłby niezwykle romantyczny, na przekór wszystkiemu.

Nawet jeśli nauczyciel zainteresuje się młodą dziewczyną jako mężczyzna, ich związek z punktu widzenia kodeksu pedagogicznego będzie uznawany za nieetyczny. W przypadku faktycznie zaistniałego romansu z nauczycielem trzeba podkreślić, że istotny jest wiek kobiety, bo prawo zabrania kontaktów seksualnych z nieletnimi. Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o związek studentki i wykładowcy. Tu wątpliwości budzi jedynie niejasna relacja pomiędzy tym, który ocenia a tą, której wiedza i umiejętności mają zostać poddane obiektywnej ocenie. Generalnie więc, jeżeli nauczyciela i uczennicę łączy relacja erotyczna, najczęściej związek ten utrzymywany jest w tajemnicy dla dobra obu stron.

2. Co powinna zrobić zakochana w nauczycielu uczennica?

Nastolatkom z pewnością należy doradzić w tej materii przemyślenie całej sytuacji i jeżeli mamy do czynienia z bardzo silnym uczuciem, odwzajemnionym, najlepiej poczekać z oficjalnym związkiem do momentu ukończenia szkoły. Z pewnością warto przemówić dziewczynie do rozsądku, że naganne jest napastowanie nieświadomego i niezainteresowanego nauczyciela. Niedopuszczalne jest nękanie mężczyzny telefonami i anonimowymi listami. Takie działanie nie tylko wprawi go w zakłopotanie, ale może także zepsuć jego reputację. Na szczęście większość młodych dziewcząt często zmienia obiekty swoich uczuć i miłość do przystojnego nauczyciela szybko przemija bez śladu. Jego miejsce może zająć za to atrakcyjny aktor czy popularny piosenkarz. Z drugiej strony warto wiedzieć, że ciągłe zakochiwanie się w nauczycielach może sygnalizować, że kobieta będzie miała skłonność do takich zachowań w przyszłości, nawiązując romanse np. ze swoimi przełożonymi w pracy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze