Trwa ładowanie...

Rozmowa z dzieckiem

Rozmowa z dzieckiem powinna być wyważona. Z jednej strony maluchowi należy wytłumaczyć wiele rzeczy, z drugiej należy zrobić to tak, by dziecko poczuło się zaciekawione. Niewielu rodziców wie, że rozmawianie z dzieckiem i tłumaczenie mu czegoś to dwie różne rzeczy. Wychowanie dzieci przypomina niekiedy balansowanie na krawędzi, rodzice powinni pozwolić dziecku poznawać świat i wartości. Dlatego, gdy maluch zadaje pytania typu „dlaczego...?” zachowaj cierpliwość.

Zobacz film: "Jak rozwija się przedszkolak?"

1. Jak rozmawiać z dziećmi?

Rozmawianie z dzieckiem
Rozmawianie z dzieckiem

Dziecko warto zachęcać do mówienia o sobie, nawet gdy maluch się złości. Komunikacja z dzieckiem bywa

zobacz galerię

Wychowanie dzieci to przede wszystkim rozmowa. Dziecko już w wieku dwóch, trzech lat ciekawe jest otaczającego je świata. Stąd biorą się wszystkie pytania typu: „dlaczego...?”. Przygotuj się na to, że dziecko spyta o wszystko, począwszy od tego dlaczego pada śnieg, a skończywszy na tym, dlaczego ludzie nie umieją latać. Nie bagatelizujmy pierwszych rozmów z maluchem, które sprawiają że nabiera do nas zaufania. Z czasem ewentualne problemy z dzieckiem będą znacznie mniejsze, gdyż dziecko będzie wiedziało, że je wysłuchamy.

Drugą bardzo ważną kwestią jest różnica między rozmową a tłumaczeniem. Rodzice zasypują malucha argumentami, których ono najzwyczajniej w świecie nie rozumie. Kiedy rodzi chce wyciągnąć dziecko z piaskownicy, zaczyna mu mówić o konieczności wrócenia do domu, gdyż trzeba ugotować obiad, posprzątać itd. Dziecko zaczyna się złościć, gdyż nie odnosi powyższych argumentów do siebie. Dla niego jest to potok niezrozumiałych słów.

Warto też pamiętać o tym, że dzieci zupełnie inaczej pojmują kwestię czasu. Kiedy rodzic wychodzi z domu i mówi dziecku, że wróci o godzinie czternastej, ta informacja nic maluchowi nie daje. Lepiej powiedzieć mu, że wróci wtedy, gdy będzie pora obiadu. Dziecko utożsami sobie czas powrotu rodzica z konkretnym wydarzeniem.

2. Wychowanie dziecka

Dziecko nie może być traktowane jako partner do podejmowania decyzji. Tym niemniej malucha należy wysłuchać, nie można lekceważyć jego słów i potrzeb. Jak rozmawiać z dzieckiem, by wszystko zrozumiało? Wychowanie dzieci polega przede wszystkim na jasno określanych granicach: tego wolno, a tamtego już nie. Obecnie zauważa się niepokojącą tendencję: dzieci zaczynają kwestionować najprostsze polecenia, choćby takie, jak polecenie umycia rąk.

Rodzice w wypadku niektórych spraw powinni sami podejmować decyzje. Na przykład kwestia odrabiania pracy domowej. Rodzic nie musi tłumaczyć się z tego typu poleceń, gdyż przesadna argumentacja zdradziłaby jedynie jego niepewność. Żeby maluch słuchał tego, co się do niego mówi, warto zwrócić uwagę na atmosferę panującą w domu i relacje między członkami rodziny. Dziecko bezpieczniej czuje się w rodzinie, która ze sobą rozmawia, je wspólne posiłki i spędza czas razem. Kiedy natomiast członkowie rodziny jedzą osobno, a głównym elementem w domu jest telewizor, wówczas atmosfera nie jest odpowiednia do zwierzeń.

Dziecko warto zachęcać do mówienia o sobie, nawet gdy maluch się złości. Komunikacja z dzieckiem bywa trudna, ale zawsze jest możliwa.

Beata Kłoczko

 Marcin Jeśka
Następny artykuł: Rozpieszczanie dziecka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.