Trwa ładowanie...

Połóg

Połóg - na czym polega, objawy

Połóg to okres poporodowy, który raczej trudno zaliczyć do przyjemnych. Niestety, żadna kobieta, która została matką go nie uniknie, choć każda by chciała. I nie ma znaczenia czy urodziła dziecko naturalnie, czy przez cesarskie cięcie.

Połóg - na czym polega?

Tak czy tak, kobietę czeka ok. 6 tygodni zmagania się z bólem, zmęczeniem, różnymi dolegliwościami połogowymi, i niekoniecznie zrównoważonym stanem emocjonalnym. Jakby tego było mało, gdy dziecko, które się urodziło jest jej pierwszym, musi uporać się z rozgryzieniem, jak ono działa. A wcale nie musi być to łatwe, bo noworodki w swej prostocie bywają dość skomplikowane.

Czemu tak się dzieje? Dlatego, że organizm kobiety, w którym najpierw przez dziewięć miesięcy zachodziły rewolucyjne zmiany, później dokonał heroicznego wysiłku i wydał na świat dziecko, teraz musi dojść do siebie, to znaczy do stanu sprzed poczęcia.

Lekko nie ma. Macica musi się zwinąć. Rany poporodowe muszą się wygoić. Musi rozbudzić się laktacja. A do tego jeszcze życie uprzykrzają odchody połogowe. W dodatku kobieta nie bardzo ma jak usiąść.

Na szczęście, najgorzej jest na samym początku. Później sytuacja ulega poprawie. Najważniejsze, by odpowiednio w tym czasie postępować. Nie przemęczać się, jednocześnie dbając o aktywność fizyczną - ciągłe leżenie nie jest wskazane. Szczególnie uważnie dbać trzeba o higienę okolic intymnych. Często korzystać z prysznica i nie korzystać w ogóle z tamponów.

Połóg - objawy

Poza tym uważnie obserwować, czy nie pojawią się niepokojące objawy, np. dreszcze, silne bóle podbrzusza lub pleców, temperatura 38,5 st. C lub wyższa, obfite i nasilające się krwawienie, cuchnące odchody połogowe. Wymagają one niezwłocznego kontaktu z lekarzem.

W trakcie porodu i w okresie połogu kobieta jest szczególnie narażona na zakażenia układu moczowo-płciowego. Zakażeniom intymnym można jednak zapobiegać - profilaktykę infekcji warto zacząć już w ciąży, przyjmując probiotyk doustny (np. prOVag). Preparat probiotyczny działa osłonowo na układ pokarmowy i rozrodczy, dlatego zmniejsza ryzyko wystąpienia zaparć, z którymi zmaga się wiele kobiet tuż po porodzie.

Dobre szczepy probiotyczne znajdujące się w preparatach probiotycznych zapewniają prawidłowy start mikrobiologiczny dziecku. Jest to szczególnie ważne w przypadku noworodków, które przyszły na świat przez cesarskie cięcie. Procedura ta powoduje bowiem zaburzenie równowagi mikrobiologicznej, a organizm dziecka jest szybciej kolonizowany patogenami. Zaburzenia flory bakteryjnej dziecka powodują wzrost ryzyka wystąpienia alergii oraz większą podatność noworodka na infekcje.

Gdy po porodzie naturalnym zagoją się świeże rany, kobieta powinna aplikować na okolice intymne żel probiotyczny (np. prOVag żel), który nawilża, pielęgnuje i chroni miejsca intymne przed zakażeniami. Warto stosować sprawdzone preparaty, które uzyskały rekomendację Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, takie jak żel prOVag.

Produkt ten otrzymał nagrodę Złoty Otis w kategorii "najlepszy preparat na schorzenia ginekologiczne", a system profilaktyczno-terapeutyczny, w skład którego wchodzi probiotyk doustny prOVag, probiotyk dopochwowy inVag oraz prOVag żel, otrzymał Medal Europejski.