Czy laktacja ma wpływ na wypadanie włosów? Odpowiadamy
Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu każdej kobiety. Nie tylko dlatego, że cała rodzina przygotowuje się mentalnie na przyjście nowego członka rodziny. Gdy oczekujesz dziecka, zmienia się również twoje ciało. Zmiany następują również, gdy 9 miesięcy upłynie i maluch pojawi się na świecie. Wówczas może pojawić się wypadanie włosów po ciąży. Czy ma związek z laktacją? A może wynika z zupełnie innej przyczyny? Oto najważniejsze informacje.
O kobietach w ciąży często mówi się, że promienieją. I rzeczywiście, w tym okresie możesz dostrzec choćby, że twoje włosy stają się bardziej gęste i lśniące, a ich wypadanie właściwie zamiera. Sytuacja jednak odwraca się w momencie, gdy dziecko przychodzi na świat. Wiele kobiet dostrzega nadmierne wypadanie włosów po ciąży, które rozpoczyna się mniej więcej 2-3 miesiące po porodzie. Z czego to wynika?
1. Wypadanie włosów po ciąży to zupełnie normalne zjawisko
Najważniejsze przyczyny wypadania włosów po porodzie mają związek z twoją gospodarką hormonalną. W czym rzecz?
- Gdy jesteś w ciąży, twój organizm produkuje potężne dawki estrogenu. „Skutkiem ubocznym” jest to, że zatrzymuje się proces wypadania włosów. Wynika to z zahamowania fazy telogenu, a więc tej, w której gubisz kosmyki.
- Kiedy dziecko przyjdzie na świat, gospodarka hormonalna twojego ciała zaczyna powoli wracać do normy. A to oznacza obniżenie poziomu estrogenów i „odblokowanie” procesu wypadania włosów.
- W efekcie mniej więcej po 2-3 miesiącach zaczynają wypadać włosy, które programowo powinnaś zgubić w trakcie ciąży plus te, które utraciłabyś normalnie. Pamiętaj, że wypadanie ok. 50-100 włosów na dobę nie jest powodem do niepokoju.
Dlatego też nie musisz się obawiać – wypadanie włosów po porodzie jest zupełnie normalnym zjawiskiem, które minie samo, najczęściej w ciągu kilku miesięcy.
2. Jaki jest związek wypadania włosów z laktacją?
Karmisz dziecko piersią? Jeśli tak, zapewne wiesz, że organizm, aby wyprodukować pokarm dla malucha, korzysta z zasobów twojego ciała. I o ile dieta ma niewielki wpływ na jakość samego mleka (wbrew często powtarzanemu stereotypowi), o tyle ma znaczenie dla stanu twojego organizmu.
Pamiętaj: po ciąży organizm nadal wraca do siebie i aby odzyskał pełną równowagę, potrzeba mu czasu, ale i właściwego wsparcia. Dlatego – choć opieka nad niemowlęciem pochłania niemal każdą chwilę – nie zapominaj zadbać o siebie. Podstawa to zdrowo zbilansowana dieta – zgodna z zapotrzebowaniem na witaminy kobiet w okresie laktacji. W tym czasie potrzebujesz:
- ok. 500 kcal więcej niż twoje normalne zapotrzebowanie energetyczne – nadmiar organizm spożytkuje właśnie na wytworzenie pokarmu dla malucha,
- zdrowo zbilansowanej, urozmaiconej diety – takiej, która dostarczy ci wszystkie niezbędne witaminy oraz minerały.
A czy jest różnica w wypadaniu włosów u kobiet, które karmią piersią i tych, które nie karmią? Badanie przeprowadzone z udziałem 116 kobiet w okresie laktacji wykazało, że nie ma większej różnicy[1]. Wszystko dlatego, że przyczyną wypadania włosów jest wspomniana huśtawka hormonalna.
3. Jak wzmocnić włosy po ciąży?
Wiesz już, że wypadanie włosów po ciąży to naturalna reakcja fizjologiczna, a nadmierne gubienie kosmyków ustąpi. Jeżeli jednak chcesz przyspieszyć powrót fryzury do pełni sił, możesz wspomóc swój organizm w regeneracji. Działaj od zewnątrz i od wewnątrz. Jak?
- Pomyśl o odświeżeniu fryzury i lekkim skróceniu włosów. Mniej obciążone cebulki to mniejsze ryzyko przedwczesnego wypadania włosów. Poza tym nowy kolor i cięcie sprawią, że poczujesz się lepiej – a dobrego samopoczucia nigdy za wiele!
- Zadbaj o zdrowo zbilansowaną dietę – bogatą we wszystkie składniki odżywcze. Upewnij się, że jest w niej dużo warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych i zdrowych tłuszczów.
- Jeśli masz taką potrzebę, pomyśl o kuracji wzmacniającej włosy z wykorzystaniem suplementów diety. Gdy karmisz piersią, upewnij się, że wybierasz te dedykowane mamom karmiącym, np. suplement diety Vitapil® Mama. Są one bogate w witaminy wspomagający prawidłowy proces wzrostu włosów – m.in. krzem, biotynę, niacynę, kwas pantotenowy, żelazo czy mangan.
- Zadbaj o zewnętrzną pielęgnację – delikatnie szczotkuj włosy, używaj wzmacniających łodygę włosa odżywek i postaraj się nie upinać fryzury zbyt ciasno. Unikaj również nadmiernego używania prostownicy czy lokówki oraz suszenia włosów gorącym powietrzem.
Kierując się tymi wskazówkami i wykazując odrobiną cierpliwości, krok po kroku odzyskasz piękną fryzurę. Już po kilku miesiącach zauważysz na głowie mnóstwo tzw. baby-hair, a więc małych włosków, które już wkrótce podrosną, by przywrócić gęstość włosów.
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23682615
Artykuł sponsorowany