Trwa ładowanie...

Wybielanie zębów w ciąży i przy karmieniu piersią - porady lekarza

Avatar placeholder
05.11.2019 12:54
stomatologia w ciąży
stomatologia w ciąży (mat. prasowe)

Śnieżnobiały, hollywoodzki uśmiech jest jedną z najbardziej pożądanych cech naszego wyglądu. Wszechobecne reklamy budują przekonanie, że każdy może go mieć na wyciągnięcie ręki. Jeszcze kilka lat temu zabieg wybielania zębów kojarzony był z luksusem – dzisiaj jest dostępny niemal dla każdego. Czy wybielanie zębów można także wykonać u kobiet w ciąży lub w okresie karmienia piersią?

1. Wybielanie zębów - na czym polega zabieg?

Biały uśmiech można uzyskać w domu, bez konieczności wizyty w specjalistycznym gabinecie. To często powtarzany slogan, który nie jest całkowicie zgodny z prawdą. Po pierwsze nie zawsze można przewidzieć skuteczność zastosowanych metod. Jest ona uwarunkowana między innymi naturalnym kolorem naszych zębów.

Z kolei okres utrzymywania się efektów wybielania zębów zależy między innymi od takich elementów jak rodzaj spożywanego pokarmu, picie kawy, herbaty czy czerwonego wina. Nie bez znaczenia pozostaje także palenie papierosów.

Domowe sposoby wybielania zębów polegają na stosowaniu odpowiednich past, płynów do płukania, sztyftów wybielających oraz aplikowaniu nakładek czy pasków zawierających substancje wybielające. Producenci obiecują, że białe zęby można uzyskać nawet w ciągu kilkunastu dni.

Rozwiązania te są reklamowane jako znacznie tańsze i niejednokrotnie równie skuteczne co wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. W przypadku stosowania tego typu środków warto wybrać produkt renomowanego producenta.

Wybielanie zębów u stomatologa wiąże się z koniecznością zadbania o prawidłowy stan zębów. Co czeka na nas w gabinecie stomatologicznym?

  • Uzupełnienie wszystkich uszkodzeń zębów (m.in. ubytki, ukruszenia);
  • Konieczne jest także usunięcie kamienia oraz osadu nazębnego (inaczej: płytka nazębna).

Dopiero odpowiednie przygotowane zęby mogą zostać poddane zabiegowi wybielania. W tym celu na powierzchnię zębów nakładany jest żel, który następnie traktowany jest wiązką lasera lub światłem lampy, które aktywują działanie żelu wybielającego. To właśnie od wyboru urządzenia aktywującego pochodzi termin "wybielanie zębów lampą" lub "laserowe wybielanie zębów".

Finalnie, uzyskane efekty mogą być wręcz spektakularne, ale należy liczyć się z tym z skuteczność wybielania zębów może być również ledwie zauważalna. Warto jednak zauważyć, że niezależnie od stopnia uzyskanych efektów, pojawiają się one od razu, a nie stopniowo jak dzieje się to w przypadku domowych sposobów wybielania zębów.

2. Czy można wybielać zęby w ciąży i podczas karmienia piersią?

Czas ciąży to dla wielu kobiet jeden z najpiękniejszych okresów w życiu. Powszechnie możemy spotkać się z opiniami, że zmiany hormonalne zachodzące w tym czasie w organizmie kobiety przyczyniają się do pozytywnych zmian również w urodzie.

Niestety, nic nie wskazuje na to, aby ciąża w jakikolwiek sposób miała wpływ na poprawę kolorytu zębów. Należy zaznaczyć, że wszelkie plany związane z wybielaniem zębów należy odłożyć na późniejszy okres, po porodzie.

Okazuje się jednak, że ciężarne kobiety będą musiały wykazać się znaczną cierpliwością – wszelkie zabiegi wybielania zębów są niedozwolone zarówno w okresie ciąży jak i podczas karmienia piersią. Jak na razie nie określono jednoznacznie jaki jest wpływ związków wchodzących w skład preparatów wybielających na rozwijający się płód.

Podobnie wygląda kwestia okresu karmienia piersią – niektóre związki przedostające się mleka matki mogłyby negatywnie wpływać na rozwijający się organizm.

Z uwagi na fakt, że wybielanie zębów jest zabiegiem kosmetycznym bez wskazań medycznych, zaleca się jego przeprowadzenie po okresie ciąży i karmienia piersią. Nie warto zatem podejmować ryzyka, które w konsekwencji mogłoby w negatywny sposób wpływać na rozwój dziecka.

Alternatywą dla tradycyjnego wybielania zębów w okresie ciąży i karmienia piersią jest stosowanie odpowiednich past do zębów, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Dokładna informacja o możliwości stosowania konkretnych środków w czasie ciąży powinna znajdować się na opakowaniu produktu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zwrócić się z pytaniem o dobór odpowiedniej pasty, podczas wizyty u stomatologa.

3. Czy można wybielić zęby w domu?

Wybielanie zębów stało się możliwe nawet w domu. Specjalne zestawy pozwalają na zmianę kolorytu zębów nawet o kilka odcieni. Warto jednak zaznaczyć, że to proces znacznie dłuższy niż w przypadku jednorazowej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jest to związane między innymi z zastosowanym stężeniem środków wybielających, które jest znacznie niższe niż ma to miejsce w przypadku związków stosowanych w gabinecie stomatologicznym.

Ma to jednak swoje zalety – stopniowa zmiana koloru zębów pozwala dopasowanie barwy zgodnie z oczekiwaniami – całkowita przemiana w postaci śnieżnobiałych zębów może nie wszystkim odpowiadać.

Niestety, niższe stężenie środków wybielających w preparatach przeznaczonych do domowego użytku nie daje przyzwolenia na wykorzystanie tej metody u kobiet będących z okresie ciąży. Domowe sposoby wybielania zębów wymagają także samodyscypliny i regularnego stosowania. Konieczne jest również przestrzeganie zaleceń znajdujących się na opakowaniu produktu w celu uniknięcia wystąpienia ewentualnych efektów ubocznych.

4. Bezpieczne wybielanie zębów

Wybielanie zębów samemu lub u stomatologa to nie jedyny sposób na ładny i zdrowy uśmiech. Jednym z najważniejszych elementów, o którym należy pamiętać to utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej. Żółty odcień zębów może być również wynikiem odkładania się kamienia nazębnego, który jest zmineralizowaną płytką nazębną.

Co ciekawe, kamień nazębny powstaje już po kilkunastu godzinach od ostatniego szczotkowania zębów! W jego skład wchodzą między innymi resztki pożywienia, nabłonek czy bakterie bytujące w jamie ustnej. Nie będzie zatem ani trochę przesadne stwierdzenie, że pierwszym krokiem do pięknego uśmiechu jest utrzymanie właściwej higieny zębów.

Odkładanie kamienia nazębnego można zahamować poprzez regularne i staranne mycie zębów. Warto jednak wspomnieć, że usunięcie kamienia, który odłożył się na powierzchni zębów możliwe jest w gabinecie stomatologicznym – szczoteczka oraz domowe sposoby w tym wypadku okazują się być nieskuteczne. Usuwanie kamienia nazębnego składa się skalingu, piaskowania oraz polerowania.

5. Szczoteczka soniczna z funkcją wybielania

Utrzymanie właściwego stanu jamy ustnej nie byłoby możliwe bez odpowiedniej szczoteczki do zębów. W porównaniu do zwykłych szczoteczek manualnych, szczoteczki soniczne pozwalają na dokładniejsze i bardziej efektywne usuwanie płytki nazębnej.

Kilkadziesiąt tysięcy drgań na minutę przekłada się na znacznie większą czystość w jamie ustnej zachowując przy tym wysoki komfort użytkowania. To szczególnie ważne w okresie ciąży – zmiany hormonalne w tym czasie powodują zwiększenie wrażliwości dziąseł.

>> Sprawdź polecaną szczoteczkę soniczną z funkcją wybielania Oral-B Slim Luxe 4200

Potwierdzeniem rangi tego problemu niech będzie częstotliwość ciążowego zapalenia dziąseł, które może występować nawet u 75 procent ciężarnych. Stany zapalne w obrębie jamy ustnej mogą mieć bardzo poważne konsekwencje – najpoważniejszym powikłaniem może być przedwczesne zakończenie ciąży.

Koniecznie należy wspomnieć, że występowanie jakichkolwiek dolegliwości ze strony jamy ustnej u kobiety ciężarnej powinno być przyczyną pilnej wizyty u stomatologa.

6. Dobra i skuteczna pasta wybielająca do zębów

Szczoteczka do zębów byłaby niczym bez odpowiedniej pasty. Szybkie działanie głowicy czyszczącej wspomagane przez skład pasty pozwala na usunięcie przebarwień powierzchniowych, które przyczyniają się do żółtej barwy zębów. Właściwości te pasta do zębów zawdzięcza substancjom ściernym takim jak uwodniona krzemionka czy hekametafosforan sodu.

Dowiedz się więcej: Czy istnieje idealna pasta wybielająca zęby?

Warto jednak wspomnieć, że efektywność zastosowanej kombinacji szczoteczki oraz pasty do zębów nie u każdej osoby da takie same rezultaty. Wiele zależy od naturalnej barwy zębów i nawyków żywieniowych. Konieczna jest także systematyczność oraz przestrzeganie podstawowych zasad higieny jamy ustnej. W celu wyboru odpowiedniej szczoteczki do zębów oraz pasty najlepiej poprosić o lekarza stomatologa.

Konsultacja merytoryczna: lek med. Mateusz Nawrocki

Materiał Partnera

Polecane dla Ciebie