Trwa ładowanie...

Brzuch po porodzie, czyli co zrobić, aby ciało wyglądało jak przed ciążą

Avatar placeholder
11.01.2022 09:31
Materiał sponsorowany przez
(Materiał Partnera)

„Jeszcze niedawno patrzyłam na mój brzuch z czułością, teraz nie mogę znieść jego widoku” - pod takim stwierdzeniem podpisałoby się pewnie wiele kobiet, które mają za sobą poród. Rozciągnięta skóra i dodatkowe centymetry nie zawsze znikają proporcjonalnie do wkładanego wysiłku - ćwiczeń czy stosowanej diety, a samoocena i samopoczucie świeżo upieczonej mamy drastycznie wtedy lecą w dół. Ale polubienie siebie w nowej odsłonie to nie jedyne, co pozostaje kobiecie po urodzeniu dziecka. Jeśli brzuch staje się źródłem kompleksów, warto rozważyć zabiegową poprawę jego wyglądu.

Abdominoplastyka

Popularnymi zabiegami z zakresu chirurgii plastycznej, koncentrującymi się właśnie na brzuchu, są liposukcja, lipoliza i abdominoplastyka, czyli plastyka powłok brzusznych. O ile jednak dwa pierwsze polegają na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej, o tyle abdominoplastyka koncentruje się również na nadmiarze skóry. A jeśli dojdzie do rozejścia mięśnia prostego - możliwe jest jego zeszycie i przywrócenie na właściwe miejsce. Plastyka powłok brzusznych pomaga też często zmniejszyć widoczność rozstępów. Ale poza efektami estetycznymi, może mieć dodatkowo korzyści zdrowotne. W przypadku, gdy z powodu osłabienia mięśni budujących przednią ścianę jamy brzusznej dochodzi do wygięcia kręgosłupa ku przodowi, abdominoplastyka może zredukować dolegliwości bólowe w okolicy lędźwiowej i poprawić postawę. A jeśli w wyniku ciąży i porodu pojawi się przepuklina brzuszna, umożliwia jej zaopatrzenie bez konieczności wykonywania osobnej operacji.

Jak wygląda zabieg?

Abdominoplastykę przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, a operacja trwa zwykle od dwóch do czterech godzin.

W przypadku klasycznego zabiegu najczęściej wykonuje się nacięcie ponad spojeniem łonowym w kształcie litery W (pozostałą po nim bliznę zakrywa potem bielizna). Chirurg odseparowuje fałd skórno-tłuszczowy od powięzi brzusznej, naciąga skórę ku dołowi i usuwa jej nadmiar wraz ze zbędną tkanką tłuszczową. Może też wymodelować mięśnie i zszyć je w taki sposób, by uzyskać efekt szczupłej sylwetki. Dodatkowo, wykonuje nacięcie wokół pępka i wszywa go w nowe miejsce.

(Materiał Partnera)

Jeżeli wymagana jest mniejsza ingerencja, może wystarczyć miniabdominoplastyka, czyli częściowa plastyka brzucha. Nacięcie jest w tym przypadku mniej rozległe.

U osób mających problem z tkanką tłuszczową gromadzącą się w górnych partiach brzucha, wykonuje się pod piersiami nacięcie w kształcie odwróconej litery V.

W przypadkach braku wyraźnego nadmiaru skóry i stosunkowo niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej, zabieg można przeprowadzić metodą endoskopową. Narzędzia wprowadzana są wtedy jedynie przez niewielkie nacięcia, a blizny są mniej widoczne.

Przygotowanie do zabiegu

Abdominoplastyki nie zaleca się w sytuacji, gdy kobieta planuje kolejne ciąże, bo wtedy efekty mogą się nie utrzymać. Nie powinno się też rozważać zabiegu wcześniej niż pół roku od zakończenia karmienia piersią, bo dopiero wtedy brzuch uzyskuje swój ostateczny kształt. Zanim pacjentka zostanie zakwalifikowana do zabiegu, konieczne jest wykonanie ogólnego badania moczu i morfologii. Należy też zmierzyć OB i TSH oraz wskaźniki krzepnięcia krwi. Co najmniej przez miesiąc przed operacją nie wolno palić papierosów, a dwa tygodnie przed - zażywać aspiryny.

Przeciwskazaniem do wykonania abdominoplastyki jest również miesiączka. W dniu operacji pacjentka musi być na czczo.

Ile kosztuje plastyka brzucha?

Koszt plastyki powłok brzusznych różni się w zależności od miasta, wybranej placówki, ale też od rozległości zabiegu. Z informacji zebranych przez portal Kliniki.pl, skupiający renomowane placówki w całym kraju, wynika, że średnie kwoty, które trzeba zapłacić za tego typu operację wahają się od 11 do 14 tys. zł.

Szczegóły dotyczące cen operacji plastyki brzucha oraz oferty polskich placówek można znaleźć pod linkiem: https://www.kliniki.pl/plastyka-brzucha/.

Popularność zabiegu

Według najnowszego raportu ISAPS (International Society of Aesthetic Plastic Surgery), abdominoplastyka jest czwartym na świecie najpopularniejszym zabiegiem, a drugim dotyczącym modelowania ciała.

Warto pamiętać, że zabieg nie stanowi on substytutu diety ani ćwiczeń. Jeśli jednak te metody nie przynoszą oczekiwanych efektów, plastyka brzucha może nie tylko zlikwidować niepożądane centymetry czy fałdy skórne, ale też korzystnie wpłynąć na zdrowie psychiczne.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z portalem Kliniki.pl

Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze