Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Piotr Fornal

Dziecko gryzie brodawki - jak sobie radzić?

Avatar placeholder
31.10.2017 12:17
karmienie piersią
karmienie piersią (123rf)

Synek bardzo gryzie moje brodawki, choć nie ma zębów (ma 2 miesiące). Moje piersi to jeden wielki strup, a każde karmienie niesie ze sobą cierpienie. Czy źle go przystawiam? Co mogę zrobić?

Odpowiedzi udziela ekspert, lek. med. Piotr Fornal.

Piotr Fornal ukończył Akademię Medyczną w Gdańsku w 1992 roku i rozpoczął pracę w Szpitalu Rejonowym w Kościerzynie. I stopień specjalizacji w 1997, stopień II W 2003. Aktualnie starszy asystent oddziału położniczo-ginekologicznego Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Równocześnie praca w Poradni ginekologiczno - położniczej oraz gabinet prywatny.

Odpowiedź:

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

W takiej sytuacji najważniejsze jest wygojenie brodawek poprzez zastosowanie maści, które zaleci Pani lekarz ginekolog. Wiąże się to niestety z czasowym odstawieniem dziecka od karmienia piersią. Nie należy jednak odstawić dziecka od obu piersi. Proponuję karmić jedną piersią, równocześnie lecząc drugą.

Pamiętać należy jednak o odciąganiu pokarmu z piersi leczonej przy pomocy laktatora, a następnie po wyleczeniu jednej ,taki sam sposób zastosować przy gojeniu drugiej brodawki. Innym sposobem jest karmienie przez kapturek.

W zapobieganiu takim sytuacjom bardzo ważne jest prawidłowa higiena przed i po karmieniu polegająca na przemyciu brodawek przegotowana ciepłą wodą. Leczyć należy nawet bardzo drobne pęknięcia, gdyż mogą się stać wrotami zakażenia bakteriami chorobotwórczymi.

Uszkodzeniom brodawek można zapobiec poprzez krótkie karmienie w pierwszych 3 dobach, a później stopniowo je wydłużać. Czas jednorazowego karmienia nie powinien przekraczać 15 minut. Noworodek powinien obejmować ustami całą brodawkę. Po karmieniu nie należy wycierać brodawek lecz pozostawić do osuszenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze