Trwa ładowanie...

Poduszka do karmienia. Dlaczego warto ją mieć?

 Ewa Rosiecka
09.12.2022 21:10
Poduszka do karmienia to sposób na wygodne i bezpieczne karmienie malucha
Poduszka do karmienia to sposób na wygodne i bezpieczne karmienie malucha (Adobe Stock)

Poduszka do karmienia to przedmiot ułatwiający kobiecie karmienie dziecka oraz utrzymanie właściwej, nieobciążającej kręgosłupa sylwetki. Odpowiednio dobrana poduszka pozwala swobodnie ułożyć na niej dziecko, zachowując położenie głowy malucha trochę wyżej od reszty ciała, zapobiegając ulewaniu pokarmu. Wybór poduszek do karmienia jest bardzo szeroki, dlatego warto wiedzieć, czym się kierować przy jej wyborze, aby właściwie spełniała swoje zadanie. Jaka powinna być poduszka do karmienia?

spis treści

1. Dlaczego warto kupić poduszkę do karmienia?

Poduszka do karmienia szczególnie przydaje się tuż po urodzeniu się dziecka, gdy dopiero uczymy się, w jaki sposób przystawiać malucha. Ręka uniesiona przez dłuższy czas szybko się męczy i wygodnie jest o coś ją oprzeć, jednak nie zawsze mamy taką możliwość.

Dzięki poduszce do karmienia możemy ułożyć malucha wyżej, dzięki czemu ręce mniej się męczą. Kształt poduszki (tzw. rogal) umożliwia karmienie w różnych pozycjach, nie tylko w klasycznej.

Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"

Warto wiedzieć także, że poduszka do karmienia sprawdzi się nie tylko w czasie podawania dziecku posiłku. Ten produkt może mieć wiele zastosowań - może być poduszką do spania dla ciężarnej, podpórką dla siedzącego dziecka, a także zabezpieczeniem przed upadkiem lub przeturlaniem się dziecka z łóżka.

2. Z czego zrobiona jest poduszka do karmienia?

Poduszka do karmienia zwykle jest wykonana z bawełny (choć zdarza się także pokrycie z weluru lub z minky). Pokrycie zazwyczaj jest zdejmowane i bez problemu możemy je uprać lub wymienić na nowe, bez potrzeby kupowania nowej poduszki.

Czym wypełniony jest rogal do karmienia? Zwykle w środku znajduje się poliestrowy granulat, spełniający wszystkie standardy lub włókna silikonowe. Coraz popularniejsze są także naturalne wypełnienia, takie jak np. plewa orkiszowa.

Zdarza się, że poduszki do karmienia mają opcję regulacji wypełnienia - zależnie od naszych potrzeb może być go więcej lub mniej, a poduszka może być niższa lub wyższa.

Akcesoria dla niemowląt – charakterystyka, kąpiel, karmienie, przewijanie
Akcesoria dla niemowląt – charakterystyka, kąpiel, karmienie, przewijanie

Akcesoria dla niemowląt to dodatki, w które mamy często zaopatrują się jeszcze przed narodzinami dziecka.

przeczytaj artykuł

3. Jak wybrać poduszkę do karmienia?

Zwykle poduszki do karmienia mają kształt fasolki, litery C, litery O lub półksiężyca. Najbardziej uniwersalne są te w kształcie litery C, ponieważ zapewniają maluchowi właściwe ułożenie oraz wygodne podparcie dla matki. Modele o większych rozmiarach dodatkowo odciążają odcinek lędźwiowy.

Warto zwrócić uwagę na pokrycie poduszki. Ważne, aby tkanina, z którego jest zrobione, zapewniała odpowiednią przepuszczalność powietrza, tak aby dziecko w czasie leżenia na niej nie pociło się. Pokrycie powinno być także zdejmowane, aby można było je swobodnie wyprać. W tym czasie dobrze jest przechowywać środek poduszki w zamrażalniku przez dwie doby.

Niektóre Panie, aby mieć pewność, że poduszka spełni ich oczekiwania, na zakupy biorą ze sobą lalkę, dokonując w ten sposób przymiarki. Ma to sens, ponieważ działanie to zweryfikuje, czy wielkość i kształt poduszki będą odpowiednie dla naszej sylwetki.

4. Jak używać poduszki do karmienia?

W jaki sposób z niej korzystać? Jest to bardzo łatwe: kładziemy ją na kolanach, wewnętrzną częścią rogala w stronę brzucha, a w dalszej kolejności układamy na niej malucha.

Poduszka umożliwia także karmienie dziecka w pozycji "spod pachy".

5. Poduszka do karmienia dla bliźniąt

Choć na tradycyjnej poduszce do karmienia możemy bez problemu ułożyć dwoje dzieci jednocześnie, powstały specjalne poduszki do karmienia bliźniąt.

Czym się różnią od klasycznych? Najbardziej kształtem - poduszka ta przypomina literę U. Ma także zapięcie z tyłu, co zapobiega przesuwaniu się jej.

Poduszka dla bliźniąt zazwyczaj jest sztywniejsza i wyższa od zwykłej. Jest wykonana z pianki, pokrycie jest zwykle z bawełny. Koszt takiej poduszki jest wyższy od ceny klasycznego modelu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze