Trwa ładowanie...

Poduszka ciążowa

Avatar placeholder
02.10.2020 17:52
Poduszka ciążowa
Poduszka ciążowa

Poduszka ciążowa to zazwyczaj poduszka bardzo duża, umożliwiająca wygodne spanie na boku. Jest to szczególnie korzystne dla kobiet w trzecim trymestrze ciąży, kiedy rosnący brzuszek zaczyna przeszkadzać – także w spaniu. Sny kobiet w ciąży są niesamowicie bogate, ale pod warunkiem, że przyszła mama jest w stanie się wyspać. Bezsenność w ciąży bywa wynikiem niewygody – jeśli tak jest, poduszka ciążowa jest rozwiązaniem tego problemu.

spis treści
6 rzeczy, które powinna posiadać każda nowoczesna mama, czyli ciążowe must-haves
6 rzeczy, które powinna posiadać każda nowoczesna mama, czyli ciążowe must-haves [7 zdjęć]

Nowoczesne technologie rządzą naszym życiem, dlatego nic dziwnego, że powstaje coraz więcej gadżetów

zobacz galerię

1. Jak wygląda poduszka ciążowa?

Najczęściej spotykanym rodzajem poduszki ciążowej jest kształt litery „E”. Jest ona podłużna – jeden jej koniec kładzie się pod głowę, drugi między kolana. Środkowa, nieco szersza część ląduje pod brzuchem. Dzięki temu pozycja do snu w ciąży jest nie tylko optymalna, ale i wygodna. Poduszki w kształcie litery „C” są z kolei pozbawione poszerzenia na środku.

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

Jeszcze inne poduszki ciążowe mają kształt litery „U”. Kładzie się je do góry nogami – dolny łuk litery „U” powinien znaleźć się pod głową matki, jedno ramię powinno być za plecami, a drugie można włożyć między kolana. Można powiedzieć, że jest to „najpełniejsza” i największa poduszka ciążowa na rynku. Otacza całe ciało matki, zapewniając oparcie z każdej strony.

Innym rodzajem poduszki dla kobiet w ciąży jest, również dość duża, poduszka prostokątna, zwężona i spłaszczona pośrodku. W miejscu zwężenia i spłaszczenia można się położyć – taka budowa poduszki pozwala na wygodne i podparte spanie na boku.

Kolejny kształt poduszki ciążowej to kształt laski lub litery „J”. Oba końce poduszki są pogrubione, dzięki czemu pod głową i między kolanami poduszki jest więcej. Dłuższe ramię poduszki można zaginać, dzięki czemu zwiększają się możliwości zmiany pozycji w nocy.

Większość poduszek ciążowych w kształcie litery „E” lub „C” ma możliwość dołączenia do nich specjalnych zaczepów, dzięki czemu poduszka może pełnić rolę poduszki do karmienia. Wtedy podłużna poduszka otacza matkę wokół talii, gdzie jest przymocowana. Dziecko jest stabilnie o nią oparte. Pozwala to spokojnie karmić dziecko, w prawidłowej pozycji do karmienia. Zmniejsza to obciążenie pleców i ramion karmiącej matki.

Można wybrać poduszkę ciążową, która dopasowuje się do kształtu ciała, co daje dodatkowy komfort dla przyszłej matki.

2. Jakie są zalety używania poduszki ciążowej?

Poduszka ciążowa:

  • odciąża plecy matki,
  • zmniejsza ból pleców w ciąży,
  • zmniejsza ból karku,
  • zapobiega bólom nóg,
  • zapobiega bólom ramion,
  • zmniejsza obrzęki nóg,
  • pozwala ułożyć się w wygodnej pozycji,
  • pozwala ułożyć się w pozycji najzdrowszej dla dziecka (lepsze ukrwienie),
  • daje oparcie na brzuch,
  • niweluje problemy ze snem.

Używając poduszki ciążowej, kobieta ma utrudnione zmienianie pozycji w czasie snu. Nie wydaje się to zbyt wygodne, ale ma swoje naukowe uzasadnienie. Kobieta w ciąży powinna spać na lewym boku, ze względu na to, że dziecko otrzymuje wtedy odpowiednią ilość krwi i tlenu. Pozycja do spania na plecach lub prawym boku może z kolei (w rzadkich przypadkach i w ciąży zagrożonej) doprowadzić do zaciśnięcia się żyły głównej dolnej, która doprowadza krew do serca. W związku z tym, że krew pozostaje w dolnej części ciała, mniej jej dopływa do ważnych narządów, w tym macicy i tym samym do dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze