Trwa ładowanie...

Tabletki na zatrzymanie laktacji. Co trzeba o nich wiedzieć?

 Agnieszka Gotówka
15.12.2022 08:51
Tabletki na zatrzymanie laktacji. Co trzeba o nich wiedzieć?
Tabletki na zatrzymanie laktacji. Co trzeba o nich wiedzieć? (https://stock.adobe.com/)

Tabletki na zatrzymanie laktacji wydawane są z przepisu lekarza. Warto jednak wiedzieć, że nie należy ich stosować rutynowo, by zapobiec produkcji mleka matki po porodzie. Nie są to bowiem leki obojętne dla organizmu.

spis treści

1. Tabletki na zatrzymanie laktacji. Jak działają?

Są sytuacje, kiedy kobieta nie chce karmić piersią lub nie może dać dziecku swojego mleka (przeciwwskazań do naturlanego karmienia jest jednak bardzo mało). Potrzebuje wówczas sposobu na to, by zahamować laktację.

Nierzadko młode mame same proszą o tabletki na zatrzymanie laktacji po porodzie. Nie zawsze jednak lekarze widzą wskazania medyczne, by je przepisać. Tych bowiem jest niewiele i należą do nich, m.in. utrata dziecka podczas porodu lub tuż po nim lub uniknięcie ryzyka przeniesienia wirusa z mlekiem matki zakażonej HIV.

Bromokryptyna, substancja czynna w leku na zahamowanie laktacji, hamuje wydzielanie prolaktyny, a więc hormonu wytwarzanego w przysadce mózgowej, który kontroluje laktację. Zapobiega tym samym produkcji mleka.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
10 faktów o karmieniu piersią, o których warto wiedzieć
10 faktów o karmieniu piersią, o których warto wiedzieć

Karmienie piersią to najlepszy i najbardziej naturalny sposób żywienia niemowląt. Służy nie tylko zaspokajaniu

przeczytaj artykuł

Bromokryptyna bywa stosowana również w:

  • chorobie Parkinsona,
  • leczeniu gruczolaków przysadki,
  • zaburzeniach cyklu miesiączkowego,
  • terapii niepłodności,
  • leczeniu akromegalii.

Lek jest dostępny wyłącznie na receptę i podlega refundacji tylko w określonych przypadkach.

2. Kto przepisuje tabletki na zatrzymanie laktacji?

Tabletki na zahamowanie laktacji może przepisać ginekolog lub lekarz rodzinny. Jeśli istnieją wskazania medyczne, kobieta otrzymuje je już w szpitalu.

Według najnowszych wytycznych bromokryptyny nie należy stosować rutynowo w zapobieganiu lub zatrzymywaniu produkcji mleka matki ani by złagodzić ból piersi po porodzie. Nie jest to bowiem substancja obojętna dla organizmu.

3. Tabletki na zatrzymanie laktacji – skutki uboczne

Nad bezpieczeństwem leków zawierających bromokryptynę w 2013 r. pochyliła się Europejska Agencja Leków (EMA) na wniosek Francuskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Leków i Produktów Medycznych (Agence nationale de sécurité du medicament – ANSM). Według ich przedstawicieli tabletki z bromokryptyną dawały u niektórych pacjentek działania niepożądane o charakterze sercowo-naczyniowym, neurologicznym i psychiatrycznym.

Procedura ta doprowadziła do wydania decyzji ważnej na terenie całej Unii Europejskiej, na podstawie której "leku nie należy stosować rutynowo w zapobieganiu lub zatrzymywaniu produkcji mleka matki po porodzie”. Może być on przepisywany wyłącznie wtedy, gdy istnieją wskazania medyczne i nie ma przeciwskazań do jego stosowania (wśród nich są m.in.: rzucawka, stan przedrzucawkowy, nadciśnienie indukowane ciążą, choroba wieńcowa i ciężka choroba psychiczna).

Niektóre pacjentki po zażyciu leku z bromokryptyną odczuwaja skutki uboczne. Najczęściej są to bóle i zawroty głowy, senność, nudności, wymioty, zaparcia oraz przekrwienie błony śluzowej nosa.

5 najczęstszych problemów z karmieniem piersią. Jak je przezwyciężyć?
5 najczęstszych problemów z karmieniem piersią. Jak je przezwyciężyć?

Choć większość przyszłych mam planuje karmić piersią, po porodzie często zdarza się, że na skutek problemów

przeczytaj artykuł

4. Jak zahamować laktację?

Jeśli to możliwe, warto hamować laktację stopniowo, dzięki czemu piersi przyzwyczają się do zmniejszonego zapotrzebowania na mleko.

Pomóc mogą ziołowe tabletki na zatrzymanie laktacji bez recepty, w składzie których obecna jest szałwia. Warto też robić zimne okłady na piersi. Jeśli kobieta czuje dyskomfort, może laktatorem odciągać mleko (ale tylko do momentu, aż poczuje ulgę). Nie należy owijać piersi bandażem, bo może to powodować ból i zastoje.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze