Trwa ładowanie...

Karmienie niemowlaka piersią

Avatar placeholder
21.11.2022 10:13
Karmienie niemowlaka piersią
Karmienie niemowlaka piersią

Karmienie piersią tworzy między matką i dzieckiem silną więź. Co więcej, wpływa pozytywnie na zdrowie dziecka. Warto o karmieniu piersią wiedzieć jak najwięcej, aby dobrze się do niego przygotować. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Mleko matki to cenne źródło ochrony organizmu noworodka, który nie ma jeszcze w pełni rozwiniętego układu immunologicznego. Co więcej, karmienie piersią uspokaja dziecko i zwiększa jego więź z matką.

Dzięki naturalnemu karmieniu macica szybciej się kurczy, a kobieta w krótszym czasie wraca do formy po porodzie.

spis treści

1. Pierwsze karmienie

Szybsze przystawienie dziecka do piersi inicjuje fizjologiczny odruch wydzielania mleka. Dziecko położone od razu po porodzie na brzuchu często samo szuka piersi i zaczyna ssać. Dzięki temu przebieg laktacji może być znacznie łatwiejszy. Zazwyczaj również po porodzie przez cesarskie cięcie nie ma żadnych przeciwwskazań do przystawienia dziecka do piersi.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
Dziecko przystawione do piersi po porodzie zaczyna ją ssać
Dziecko przystawione do piersi po porodzie zaczyna ją ssać (123RF)

2. Jak przystawić dziecko do piersi?

Dobrze, jeżeli kobiecie, która urodziła swoje pierwsze dziecko, pomoże przystawić malucha do piersi położna. Należy pamiętać, aby dziecko było w ciągłym kontakcie z matką – skóra do skóry. Dzięki temu noworodek sam będzie szukał pokarmu. Istotną kwestią jest to, aby dziecko było zwrócone w stronę mamy całym ciałem – nie tylko głową.

W pozycji siedzącej możemy podłożyć sobie pod ramię poduszkę, która ułatwi trzymanie malucha. Jeżeli poród nastąpił przez cesarskie cięcie, należy karmić, odciążając brzuch. Sprawdzi się w tym przypadku tzw. chwyt futbolowy. Polega on na tym, że mama siedzi, a noworodek leży na poduszkach i jest otoczony od spodu i tyłu ręką.

Złote zasady dla karmiących piersią
Złote zasady dla karmiących piersią [8 zdjęć]

Bezpośrednio po porodzie w organizmie kobiety rozpoczyna się okres laktacji, który umożliwia karmienie

zobacz galerię

3. Czas karmienia

Karmienie przez pierwsze 3 dni powinno trwać około 10 minut, po 5 minut na każdą pierś. Ważne jest również, aby nie pozwalać dziecku zasypiać przy piersi. Może to bowiem doprowadzić do pęknięcia brodawki i zapalenia gruczołu piersiowego.

4. Kiedy odstawić dziecko od piersi?

Podczas karmienia piersią wytwarza się między dzieckiem a matką silna więź. Karmienie naturalne zapewnia noworodkowi również poczucie bezpieczeństwa. Nie należy zatem odstawiać dziecka od piersi zbyt gwałtownie. Co więcej, należy również bacznie obserwować swoje piersi.

Zbyt nagłe zaprzestanie karmienia może przyczynić się do obrzęku piersi i zapalenia gruczołu mlekowego. Warto zatem odstawiać dziecko od piersi stopniowo. Zastępując jedno karmienie piersią, innym pokarmem. Następnie po około tygodniu następne karmienie zastąpić pokarmem stałym.

Musisz to wiedzieć

Na samym końcu eliminujemy karmienie, z którym dziecko jest najbardziej związane. Najczęściej jest to karmienie tuż przed snem. Ma ono działanie wyciszające i uspokajające. Dobrze, jeżeli rezygnując z tego ostatniego karmienia, zastąpimy go innym rytuałem, który będzie miał takie samo działanie, na przykład może to być czytanie bajki lub śpiewanie kołysanki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze