Trwa ładowanie...

Jak prawidłowo karmić dziecko piersią?

Avatar placeholder
02.07.2019 12:50
Jak prawidłowo karmić dziecko piersią?
Jak prawidłowo karmić dziecko piersią? (123rf)

Technik karmienia piersią jest kilka. Mogłoby się wydawać, że ułożenie dziecka przychodzi naturalnie i jakby ono piersi nie złapało, efekt zawsze będzie taki sam. Niestety, niekiedy dziecko źle złapie pierś i może się irytować, gdy pokarm leci w niewystarczających ilościach lub nie leci w ogóle. Jak należy karmić dziecko piersią? Jakie pozycje do karmienia będą wygodne zarówno dla mamy, jak i dla niemowlęcia?

spis treści

1. Wybór odpowiedniego miejsca do karmienia

Przygotowując się do karmienia piersią, należy się rozluźnić i nie denerwować. To pierwszy krok do sukcesu. Jeżeli go opanujemy, reszta przyjdzie znacznie łatwiej. Następnym krokiem jest wybranie odpowiedniego miejsca. Powinno być ono komfortowe zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Dobrze jest wybrać ustronne i wygodne miejsce. Sprawdzają się tu fotele z wygodnymi podłokietnikami, na których można się oprzeć i odciążyć ciężar dziecka. Jeżeli takiego fotela młoda mama nie posiada, można podłożyć pod łokcie poduszki. Sprawdzą się tu także specjalne poduszki do karmienia w kształcie rogala. Warto również pamiętać, że przy nadmiernym hałasie i dużej liczbie osób w pobliżu, niemowlę może nie chcieć ssać.

Kilka pierwszych dni będzie nam ciężko przyzwyczaić niemowlę do zassania piersi
Kilka pierwszych dni będzie nam ciężko przyzwyczaić niemowlę do zassania piersi (123RF)

2. Jaką pozycję do karmienia piersią wybrać?

Zobacz film: "Nowa metoda karmienia dzieci"

Pozycja do karmienia piersią, czy to siedząca, czy leżąca, powinna być wygodna dla matki i dla dziecka. Warto ułożyć sobie do pomocy poduszki. Możemy je podłożyć pod łokieć lub podeprzeć nimi plecy. Warto jednak pamiętać, aby główka dziecka była uniesiona tak, aby nie dotykała brodą klatki piersiowej. W pierwszych dniach po porodzie wygodniej może być dla mamy karmić na leżąco. Dziecko należy ułożyć na boku, blisko ciała mamy. Za plecami niemowlęcia można ułożyć zwinięty ręcznik, aby je podeprzeć. Należy przy tym pamiętać, aby dziecko ssało naprzemiennie lewą i prawą pierś.

Co gwiazdy sądzą na temat karmienia piersią?
Co gwiazdy sądzą na temat karmienia piersią? [7 zdjęć]

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie piersią wyłącznie przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka.

zobacz galerię

3. Technika karmienia piersią

Kiedy już znajdziemy odpowiednie miejsce do karmienia i ułożymy się wygodnie, należy opanować technikę karmienia. Ręką, którą nie trzymamy dziecka, należy podtrzymać pierś, ścisnąć ją palcem środkowym i kciukiem. Następnie dotykamy sutkiem policzka niemowlaka. Dzięki temu dziecko odruchowo zwróci głowę w stronę piersi. Niemowlę powinno objąć ustami cały sutek wraz z częścią otoczki. Jeżeli dziecko chwyci pierś nieprawidłowo, ma na przykład w buzi tylko sutek, należy delikatnie przerwać karmienie i spróbować raz jeszcze.

Musisz to wiedzieć

Jadłospis niemowlaka nie jest wygórowany. Składa się jedynie z mleka. Opanowując technikę prawidłowego karmienia piersią, możemy być pewne, że dziecko otrzyma wartościowy i bogaty w składniki mineralne pokarm. Jeżeli teraz uważamy, że jest trudno, warto pomyśleć sobie o wszystkich nowościach, które będziemy wprowadzać do jadłospisu rocznego dziecka. Choć czas ten teraz wydaje nam się odległy, nadejdzie szybciej, niż się spodziewamy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze