Trwa ładowanie...

Jak skutecznie odstawić dziecko od piersi?

Jak skutecznie odstawić dziecko od piersi?
Jak skutecznie odstawić dziecko od piersi? (Ilustracja / Shutterstock)

Temat karmienia piersią poruszany był wielokrotnie. Mimo wiedzy, jaką młode mamy mają na temat karmienia naturalnego, zdarzają im się dylematy związane m.in. z odstawieniem maluszka od piersi. Jak skutecznie odzwyczaić dziecko od mleka mamy?

spis treści
Poznaj prawdę na temat karmienia butelką
Poznaj prawdę na temat karmienia butelką [10 zdjęć]

Twoje dziecko może wysyłać sygnały, które butelki lubi najbardziej. Przed zakupem warto jednak rozważyć

zobacz galerię

1. Poczucie winy? Niepotrzebnie!

Spoty reklamowe, zajęcia w szkole rodzenia, wizyty położnych, spotkania towarzyskie i fora internetowe nastawiają przyszłą mamę na karmienie tylko i wyłącznie piersią.

Kiedy dziecko przychodzi na świat, kobieta doświadcza pierwszych trudności z nauczeniem się prawidłowego przystawiania, a potem karmienia niemowlaka. Radość połączona ze zmęczeniem powoduje, że młoda mama załamuje ręce i szuka winy w sobie. Czuje, że nie spełniła się w roli dobrej matki, bo karmienie piersią nie jest takie, jak sobie wyobrażała.

Zobacz film: "Jak kąpać niemowlę w wiaderku?"

W takiej chwili trzeba pozwolić sobie pomóc w opiece nad maluszkiem. Spacery, zabawy, domowe obowiązki przekazać partnerowi, babci, przyjaciółce, a samej koniecznie odpocząć. W przeciwnym razie mały kryzys z karmieniem może urosnąć do rangi dużego problemu emocjonalnego.

Trudniejsze chwile w karmieniu piersią bywają wpisane w rozwój maluszka. Tylko ty i dziecko potraficie powrócić na wspólną drogę spokojnego i wygodnego karmienia. Poczucie winy może wrócić w czasie, gdy podejmie się decyzję o odstawieniu pociechy od piersi. Jak się do tego przygotować?

2. Przemyśl, wykonaj, uwierz

Ile kobiet, tyle opinii na temat czasu i sposobu odstawiania dziecka od piersi. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby karmienie piersią było wyłączonym sposobem żywienia dziecka przez co najmniej pół roku. Eksperci twierdzą, że warto kontynuować naturalne karmienie do 2. roku życia. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie "jak długo karmić dziecko piersią". Nie ma też wątpliwości, że ważniejsze jest to, jaki matka ma do tego stosunek.

Decyzję, jeżeli nie jest podyktowana samoistnym odstawieniem piersi przez malucha, podejmuje mama. Przychodzi taki czas w życiu kobiety, kiedy może czuć, że karmienie piersią spełniło już swą najważniejszą rolę.

Najczęściej po zakomunikowaniu najbliższym, że nadszedł czas na karmienie mieszane czy odstawienie dziecka od piersi, słyszy różne opinie na ten temat. Warto zatem dobrze przygotować się na taką ewentualność.

Odstawienie od piersi dziecka
Odstawienie od piersi dziecka

Odstawienie od piersi bywa trudne nie tylko dla dziecka, ale również dla karmiącej mamy. Często kobieta,

przeczytaj artykuł

Po pierwsze, jeżeli kobieta czuje, że chce podjąć tę nierzadko trudną decyzję, musi być przekonana, że nie robi dziecku krzywdy. Bo tak jest. Okazywać bliskość, miłość, czułość można w różnorodny sposób. Odstawienie od piersi nie znaczy, że kobieta przestała kochać pociechę i o nią dbać.

Po drugie, młoda mama przygotowuje swoje dziecko stopniowo do takiej ewentualności. Maluszek uczy się spożywać pokarmy w różnej postaci, a przy okazji poznaje smaki mleka modyfikowanego. Jeżeli z różnych przyczyn karmienie butelką nie jest możliwe, zapotrzebowanie na wartości odżywcze zawarte w mleku można zastąpić innymi produktami mlecznymi podawanymi przez słomkę lub łyżeczką. Oczywiście nic nie jest w stanie zastąpić właściwości mleka mamy, ale to modyfikowane jest stworzone przez fachowców w tej dziedzinie.

Po trzecie, każda kobieta ma prawo do wolności. Karmienie piersią w pewien sposób ją ogranicza. To od indywidualnych predyspozycji mamy zależy, o jaką swobodę chodzi.

Jakie są zatem skuteczne sposoby odstawienia dziecka od piersi?

3. Kilka sprawdzonych sposobów na odstawienie dziecka od piersi

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Który moment jest najlepszy, aby to zrobić? Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie.

Należy pamiętać, że to matka podejmuje ostateczną decyzję. Bez wiary, stanowczości i konsekwencji wszystkie działania spełzną na niczym. To pierwszy krok do odstawienia dziecka od piersi.

W drugim etapie należy przygotować dziecko. Każdy maluch jest indywidualnością i reakcja na brak piersi może być różna. Warto zatem wraz z nabywaniem nowych umiejętności zachęcać je do spożywania w ciągu dnia różnych pokarmów, by wyrobiło sobie smaki i nauczyło się dobrze przeżuwać, gryźć i przełykać.

Należy podawać mleko modyfikowane np. w kubku niekapku, butelce ze smoczkiem, kubeczku ze słomką, na łyżeczce. Umożliwia to rozpoznanie indywidualnych preferencji żywieniowych dziecka.

To wszystko wymaga systematyczności, dlatego też wszelkie próby odstawienia maluszka od piersi powinny zaczynać się w ciągu dnia i nie przed czasem drzemek.

Stopniowo, wraz z nabyciem przez dziecko umiejętności spożywania płynów z butelki, warto zorganizować mu tak czas, by sen w ciągu dnia nastąpił bez płaczu i wymuszania piersi.

Innym problemem jest przygotowanie do snu wieczorem. Maluszek najczęściej kojarzy szykowanie się do spania z przytulaniem się do piersi mamy. Jeżeli kobieta jest gotowa emocjonalnie na odstawienie maluszka od piersi, wówczas można obrać dwie drogi.

Pierwsza z nich to podawanie w nocy dziecku butelki z mlekiem ściągniętym, sztucznym albo uczenie spożywania różnych napojów w przerwie snu nocnego. Bywają takie sytuacje, kiedy smoczek okazuje się wybawieniem z sytuacji.

Niektóre dzieci szybko przyuczają się do nowego systemu karmienia nocnego, a inne przypłacają to płaczem. W sytuacjach kryzysowych warto skorzystać z pomocy partnera, który przejmie obowiązek usypiania maluszka bez udziału mamy.

Innym sposobem jest stanowcze odstawienie oparte przede wszystkim na przeczekaniu płaczu dziecka i stopniowe tłumaczenie mu, że nie będzie już przystawiania do piersi. To najtrudniejsza wersja, ale mimo wszystko dość szybka do zrealizowania. Dziecko, mimo że w początkowej fazie płacze i tęskni, w dość szybki sposób przyzwyczaja się do nowego sposobu zasypiania.

Wszystkie decyzje muszą wypłynąć od rodziców, a przede wszystkim od kobiety. Warto uzmysłowić sobie, że karmienie piersią jest cudownym uczuciem, ale przychodzi w życiu taki czas – zarówno dla malucha, jak i dla mamy – kiedy zamiast piersi można okazywać sobie miłość, bliskość, szacunek i emocje w inny, równie piękny sposób.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze