Trwa ładowanie...

Makijaż permanentny a karmienie piersią

 Agnieszka Gotówka
16.03.2023 15:19
Makijaż permanentny a karmienie piersią
Makijaż permanentny a karmienie piersią (https://pixabay.com/)

Makijaż permanentny a karmienie piersią – czy można to połączyć? A może na poprawę wyglądu trzeba poczekać, aż odstawimy dziecko od piersi? I czy zabieg można wykonać, będąc w ciąży? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

spis treści

1. Makijaż permanentny a karmienie piersią

Coraz więcej kobiet decyduje się na makijaż permanentny (trwały). Za pomocą tego zabiegu panie podkreślają usta, oczy i brwi, wykonując m.in. kreski na dolnej i/lub górnej powiece, zaznaczenie konturów ust lub wyregulowanie kształtu brwi.

Odpowiednio wykonany makijaż permanentny podkreśla walory kobiecej urody. Tuszuje też jej niedoskonałości, np. blizny i przebarwienia. Nadaje naturalny wygląd, a co za tym idzie, pozwala odzyskać pewność siebie. A tę nierzadko tracimy, gdy zmęczone obowiązkami macierzyńskimi nie mamy czasu na malowanie. Co jednak w sytuacji, gdy kobieta karmi jeszcze piersią?

W teorii brwi permanentne a karmienie piersią się nie wykluczają. Linergistki (wizażystki, których specjalnością jest wykonywanie makijażu permanentnego) mają na ten temat jednak różne zdania. Niektóre z nich wskazują, że nie ma żadnych badań, które nakazywałyby odłożyć taki zabieg na później, kiedy kobieta przestanie karmić.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Ale są i takie, które uważają, że makijaż permanentny brwi a karmienie piersią to nie jest najlepsze połączenie. Ich podstawowym zastrzeżeniem jest trudność w dobraniu koloru do makijażu. Hormony, które w czasie laktacji utrzymują się na wyższym poziomie, sprawiają, że kolor może wyjść inny niż ten, który został wybrany. Nie każda specjalistka weźmie na siebie taka odpowiedzialność.

Hejt na Aleksandrę Żebrowską za karmienie piersią. "Obrzydliwe. Piersi nie są magiczną butelką"
Hejt na Aleksandrę Żebrowską za karmienie piersią. "Obrzydliwe. Piersi nie są magiczną butelką"

Jakiś czas temu Aleksandra Żebrowska opublikowała w swoich mediach społecznościowych zdjęcie, na którym

przeczytaj artykuł

2. Makijaż permanentny a ciąża

Hormony odgrywają również kluczową rolę w czasie ciąży. Z tego też powodu nie zaleca się wtedy wykonywać żadnych zabiegów kosmetycznych tego rodzaju.

Makijaż permanentny w ciąży nie będzie dobrym pomysłem również dlatego, że to szczególny okres w życiu kobiety. Może być ona bardziej wrażliwa na ból. Powinna też minimalizować ryzyko infekcji i zakażeń. Te co prawda bardzo rzadko zdarzają się w dobrych salonach kosmetycznych, ale pamiętajmy, że aby wykonać usta czy brwi permanentne w ciąży barwnik wprowadza się pod skórę za pomocą igły. A to oznacza, że następuje przerwanie naskórka, które może nieść ze sobą ryzyko zakażenia.

Makijaż permanentny brwi w ciąży nie jest może zabiegiem wysokiego ryzyka i nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla dziecka. Lekarze i linergistki podpowiadają jednak, że lepiej odłożyć go na później, kiedy organizm wróci do formy po porodzie, a poziom hormonów się ustabilizuje.

Wśród innych przeciwwskazań do wykonania makijażu permanentnego wymienia się:

  • infekcje wirusowe (np. wirusem opryszczki), grzybicze i bakteryjne w miejscu zabiegu,
  • gorączkę,
  • niewyrównaną cukrzycę,
  • zakażenie wirusem HIV,
  • choroby skóry (np. łuszczyca, bielactwo),
  • stosowanie niektórych leków (m.in. antybiotyków, glikokortykosteroidów doustnych, leków przeciwzakrzepowych),
  • terapię choroby nowotworowej,
  • choroby serca,
  • hemofilię.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze