Trwa ładowanie...

Karmienie mieszane

Avatar placeholder
18.02.2018 19:36
Karmienie mieszane
Karmienie mieszane (Zdjęcie mamy i dziecka / Shutterstock)

Karmienie mieszane oznacza równoczesne karmienie dziecka piersią i butelką. W przypadku karmienia butelką można stosować odciągnięty za pomocą laktatora pokarm lub mleko modyfikowane. Od razu po urodzeniu takie karmienie nie jest zalecane, gdyż dziecko musi na początku nauczyć się ssać pierś, a dopiero później smoczek. Z czasem można z różnych względów wybrać karmienie mieszane.

spis treści
Naucz się karmić dziecko z przyjemnością
Naucz się karmić dziecko z przyjemnością [9 zdjęć]

Każda mama wie, że najbardziej męczącym zajęciem związanym z zajmowaniem się dzieckiem jest karmienie.

zobacz galerię

1. Kiedy potrzebne jest karmienie mieszane?

Karmienie mieszane, czyli karmienie i piersią, i butelką, jest szczególnie potrzebne kobietom, które chcą wrócić do pracy. Mogą wtedy odciągać pokarm i chować go do lodówki lub zamrażać. Dzięki temu karmić może inna osoba, a dziecko nie traci cennych składników odżywczych i przeciwciał zawartych w mleku matki. Ma to także taką zaletę, że karmienie dziecka może należeć także do świeżo upieczonego tatusia.

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

Karmienie mieszane bywa przydatne w przypadku braku pokarmu w piersiach. Nie powinno być to jednak rozwiązanie pierwszego wyboru. Najpierw trzeba spróbować pobudzić laktację, co często się udaje przy odrobinie cierpliwości.

Wcześniaki i dzieci po trudnym porodzie mogą nie mieć wystarczająco dużo energii, aby poprawnie ssać pierś. Wtedy przydatna staje się butelka, aby dziecko nie było głodne. Nie należy rezygnować z przystawiania dziecka do piersi, bo po jakimś czasie maluch może zacząć ssać.

Dokarmianie butelką z mlekiem modyfikowanym może być wtedy sposobem na dostarczenie dziecku energii do rozwoju i nauki ssania.

Jeśli nie ma do tego szczególnych wskazań lekarskich, karmienie mieszane można wprowadzić dopiero po szóstym tygodniu życia dziecka. Do tej pory odruch prawidłowego ssania się utrwali i dziecko będzie potrafiło ssać i pierś, i smoczek od butelki. Kobiety chcące uniknąć przyzwyczajenia do butelki, preferują alternatywne metody karmienia dziecka:

  • karmienie strzykawką bez igły,
  • karmienie pipetą,
  • karmienie kubkiem z miękkim dzióbkiem,
  • karmienie łyżeczką,
  • karmienie z użyciem zestawu do karmienia.

2. Dlaczego karmienie mieszane nie jest polecane od razu po urodzeniu?

Małe dziecko od razu po urodzeniu nie potrafi jeszcze sprawnie ssać piersi, mimo że jest to dla niego naturalne. Aby nauczyć się ssać pierś, maluch potrzebuje wprawy i „treningu”. Jeśli na samym początku dostanie butelkę, której smoczek ssie się inaczej, niezależnie od tego, jak bardzo naturalnie jest wyprofilowany, będzie miał problem, aby przestawić się na ssanie piersi.

Ssanie przez smoczek jest zazwyczaj łatwiejsze niż piersi, dziecko nie musi się zbytnio wysilać, aby się najeść. Tym trudniej jest nakłonić malucha do ssania piersi, kiedy już zakosztowało jedzenia z butelki. Wysiłek włożony w ssanie piersi wpływa korzystnie na rozwój mięśni aparatu mowy. Dziecko ćwiczy mięśnie żuchwy, języka, a także koordynuje połykanie, ssanie i oddychanie, co na początku wcale nie jest taką prostą sprawą.

Ssanie piersi to nie tylko niezbędne składniki odżywcze i przeciwciała chroniące przed infekcjami, ale także bliski kontakt z matką. Dzięki naturalnemu karmieniu budowana jest niepowtarzalna więź między matką i dzieckiem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze