Jak poznać, że to będzie ciąża bliźniacza?

Wiele kobiet marzy o tym, by urodzić nie jedno, ale dwójkę maleństw, najlepiej chłopca i dziewczynkę. Jak poznać, że urodzą ci się bliźniaki, a twoja ciąża jest naprawde ciążą bliźniaczą? Oto kilka prostych rad.

Przede wszystkim rozejrzyj się wśród krewnych od strony matki. Jeśli twoja babcia urodziła bliźniaki, jest większe prawdopodobieństwo, że ty też otrzymasz od losu taki podwójny prezent. Tak samo wysokie prawdopodobieństwo ciąży mnogiej mają twoje siostry i kuzynki.

Polecane wideo:

Wiek twojego partnera nie jest bez znaczenia. Jeśli ma powyżej 30 lat, prawdopodobieństwo urodzenia bliźniąt się zwiększa.

Obserwuj swoje ciało. Jeśli znasz swój cykl menstruacyjny, to owulujesz raz czy dwa razy w miesiącu? Kobiety mające dwie owulacje w jednym cyklu częściej są matkami dwojaczków.

Kiedy decydujesz się na dziecko w wieku powyżej 30 lat, prawdopodobieństwo urodzenia bliźniąt się zwiększa. Ale w tym wieku jest zazwyczaj trudniej zajść w ciążę.

Zaszłaś w ciążę - teraz pora na dalsze obserwacje twojego ciała, a szczególnie brzuszka. Jeśli ciąża zaczyna być widoczna już w drugim czy trzecim miesiącu (czy 8 lub 16 tygodniu) może to oznaczać, że przytrafiła ci się ciąża mnoga. W trakcie ciąży pojedynczej brzuszek pojawia się dopiero około 7 miesiąca.

Jednojajowe bliźniaki

Bliźnięta to podwójne szczęście, ale i podwójne wyzwanie, które rozpoczyna się już z chwilą zapłodnienia. Ciąża bliźniacza z założenia traktowana jest...

Także twoja waga powinna gwałtownie wzrosnąć, i to w pierwszych tygodniach ciąży. Nie chodzi tu tylko o to, że nosisz w sobie dwoje dzieci - ciężar może się brać z ilości płynu owodniowego, którego jest więcej w przypadku bliźniąt.

Zapisuj sobie twoje zmiany wagi i pokaż lekarzowi - prawdopodobnie on będzie potrafił stwierdzić, czy waga rośnie razem z jednym dzieckiem, czy dwójką.

Jeśli będą to bliźniaki, dadzą o sobie znać wcześniej niż dałoby jedno dziecko. Pierwsze kopnięcia w przypadku ciąży mnogiej można poczuć już w 12 tygodnu ciąży, podczas gdy u kobiet noszących jedno dziecko kopniaki pojawiają się między 16 a 19 tygodniem.

Bliźniaki są bardziej ruchliwe, bo mają mniej miejsca niż miałoby jedno dziecko w łonie matki i po prostu się wiercą.

Jeśli to ciąża mnoga, twoje objawy ciąży:

mogą być silniejsze niż w przypadku ciąży pojedynczej. Dzieje się tak dlatego, że ciąża mnoga wywołuje większe skoki hormonów w twoim organizmie.

Stuprocentową pewność co do twoich bliźniaków zdobędziesz dopiero w trakcie badania USG. Ciąża mnoga powinna być wtedy dokładnie widoczna.

Jeśli czytając powyższe punkty, stwierdziłaś "Tak, to mnie dotyczy!", przyjmij swoje maleństwa z radością i odpowiedzialnością. Ciąża bliźniacza jest bez wątpienia dużym życiowym wyzwaniem dla rodziców, ale też wielkim szczęściem. I to podwójnym.

Objawy ciąży

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Objawy ciąży
Objawy ciąży

Ciąża bez objawów - jak to możliwe?

Ciąża bez objawów - jak to możliwe?

się o tym dopiero wtedy, gdy zaczyna rodzić. Jak to możliwe? Zobacz także: Objawy ciąży w pierwszych tygodniachNierozpoznanie a wyparcie W terminologii (...) są również poranne mdłości i wymioty. U kobiet, u których...

Objawy ciąży

10 rzeczy, które zrozumie każda kobieta w ciąży

10 rzeczy, które zrozumie każda kobieta w ciąży

z najczęstszych problemów kobiet w ciąży. Pojawia się w III trymestrze ciąży, często towarzyszą im również inne objawy, np. zmęczenie, ciężkość nóg i ból (...) Problemy w ciąży Ciąża...

Objawy ciąży

Łożysko w ciąży

. Z każdym tygodniem można dostrzec i poczuć objawy fizyczne ciąży i zaobserwować rozwój płodu w brzuchu matki. Łożysko odgrywa ogromną rolę w czasie (...) Ciąża jest niezwykłym czasem w życiu każdej...

Objawy ciąży

Niepokojące objawy ciąży

Niepokojące objawy ciąży

się już o (//parenting.pl/portal/objawy-poronienia), tylko o porodzie przedwczesnym) oraz choroby szyjki macicy, w tym nowotwór. ## Ból brzucha w ciąży (//parenting.pl (...) Ciąża to szczególny czas...

Objawy ciąży

Zajście w ciążę po ciąży pozamacicznej

Zajście w ciążę po ciąży pozamacicznej

Ciąża po ciąży pozamacicznej jest możliwa, jednak wywołuje u kobiet zrozumiały niepokój. Ciąża ektopowa jest dla kobiety trudnym przeżyciem, a także stanem wymagającym poważnej operacji usunięcia ciąży.

Objawy ciąży

Powiększony brzuch w ciąży

Powiększony brzuch w ciąży

Powiększeniem brzucha w pierwszych tygodniach ciąży jest wolniejsza praca jelit, spowodowana wysokim poziomem progesteronu, który rozluźnia mięśnie (...) (kobietom o wąskich biodrach brzuch powiększa się szybciej) i tego, która to jest...

Objawy ciąży

6 objawów ciąży, które polubisz

6 objawów ciąży, które polubisz

Patrzenie na ciążę poprzez pryzmat porannych (https://parenting.pl/portal/kiedy-mdlosci-w-ciazy), (https://parenting.pl/portal/bol-plecow-w-ciazy (...) ) i (https://parenting.pl/portal/spuchniete-nogi-w-ciazy) z pewnością nie zwiększy...

Objawy ciąży

Ciąża bez objawów - czy to możliwe?

Ciąża bez objawów - czy to możliwe?

. U kobiet, u których (https://parenting.pl/portal/hormony-w-ciazy) ten utrzymuje się na wysokim poziomie, najbardziej charakterystyczne objawy ciąży wystąpią (...) Brak miesiączki, wymioty, nudności, zwiększony apetyt,...