Trwa ładowanie...

Woda w ciąży

Woda odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Zresztą samo ciało człowieka składa się w ponad 60% z wody. Płyn ten pomaga składnikom odżywczym dotrzeć do komórek, wspomaga proces trawienia, usuwa toksyny z organizmu, nawet reguluje temperaturę ciała. Malutkie dziecko w brzuchu u mamy rozwija się w środowisku wodnym. Dlatego bardzo ważne jest, aby kobieta oczekująca maleństwa piła jak najwięcej płynów, szczególnie odpowiedniej wody.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

spis treści

1. Spożywanie wody w ciąży

Dorosły człowiek powinien spożywać od 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Zapotrzebowanie kobiet w ciąży nieznacznie wzrasta do 3 litrów. Dziecko w brzuchu mamy rozwija się w środowisku wodnym i najbardziej potrzebuje wody do budowy tkanek i wszystkich narządów. Ważne jest zatem dostarczenie odpowiedniej ilości płynu.

Kobietom w ciąży zaleca się picie wody mineralnej niegazowanej, mikroelementy w niej zawarte korzystnie wpływają bowiem na rozwój płodu. Dlatego dobrze byłoby, aby woda mineralna miała wyższą koncentrację jonów wapnia, co sprzyja też profilaktyce osteoporozy, oraz jonów magnezu, stanowiącego ochronę mięśnia sercowego.

Przyszła mama powinna dbać o swój wygląd, a więc ważne jest odpowiednie nawilżenie skóry. Prawidłowy bilans wody w organizmie jest źródłem dobrego samopoczucia. Zadowolenie i dobry nastrój mamy to również szczęśliwe i dobrze rozwijające się dziecko.

Każda kobieta w ciąży musi pamiętać, że ilość płynu owodniowego zależy od spożycia wody. Płynu owodniowego nie może być ani za dużo, gdyż grozi to wielowodziem, ani za mało, co z kolei powoduje małowodzie. Lekarz ginekolog będzie sprawdzał na badaniu USG, czy ilość wód płodowych jest odpowiednia. Dobrze jest pamiętać, że ilość płynu zmienia się przez okres całej ciąży i dostosowuje się do potrzeb rozwijającego się maleństwa według zasady, że im większe dziecko, tym więcej wód płodowych.

2. Po co pić wodę w ciąży

Picie wody to najlepszy i najprostszy sposób, by zapobiec wielu problemom, jakie mogą nękać w ciąży. Mdłości, występujące na początku ciąży, z reguły mijają w drugim trymestrze. Choć są nieprzyjemne, mają zwykle lekki przebieg. Ale gdy wymioty są częste i uporczywe, powodują dużą utratę płynów z organizmu. Należy więc je stale uzupełniać.

Odwodnienie jest niebezpieczne i dla mamy, i dla dziecka. Szczególnie godna polecenia jest tu woda alkaiczna, która nie tylko zapobiega odwodnieniu, ale i pomaga w redukcji uciążliwych objawów zgagi i nadkwasoty u ciężarnych.

Kiedy wieje wiatr, nawet podczas wyjątkowo ciepłych dni, odczucie gorąca i potliwości jest mniejsze. Wraz z potem o wiele szybciej niż zwykle tracimy płyny. Wypicie dwóch litrów dziennie to w takiej sytuacji wręcz macierzyński obowiązek. Zbyt mała ilość płynów może być bowiem przyczyną odwodnienia. Następuje wtedy poczucie zmęczenia, pogarsza się samopoczucie, a nawet pojawiają się zawroty głowy.

Niedobór wody w organizmie bywa również przyczyną kurczów łydek oraz drętwienia rąk. Słabiej też pracują więzadła, m.in. przykręgosłupowe i miednicy, co objawia się bólami krzyża i bioder. Nigdy nie wolno dopuścić do odwodnienia, które w konsekwencji może prowadzić nawet do przedwczesnego porodu.

Ciało przyszłej mamy lekko obrzmiewa wskutek gromadzenia się płynów w tkankach – to całkowicie naturalne. Z tego powodu większość kobiet, zwłaszcza pod koniec ciąży, cierpi na obrzęki. Najczęściej dłoni i palców oraz stóp i kostek. Są one widoczne przede wszystkim pod koniec dnia albo po długim przebywaniu w cieple. Obrzęki stają się mniej męczące, gdy woda stale jest uzupełniana. Pomaga ona w wydalaniu z organizmu nadmiaru płynów. Warto pamiętać w każdej sytuacji i o każdej porze roku o piciu wody z myślą o sobie i o dziecku.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.