Woda w ciąży
Woda odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Zresztą samo ciało człowieka składa się w ponad 60 proc. z wody. Płyn ten pomaga składnikom odżywczym dotrzeć do komórek, wspomaga proces trawienia, usuwa toksyny z organizmu, nawet reguluje temperaturę ciała. Malutkie dziecko w brzuchu u mamy rozwija się w środowisku wodnym. Dlatego bardzo ważne jest, aby kobieta oczekująca maleństwa piła jak najwięcej płynów, szczególnie odpowiedniej wody.
1. Spożywanie wody w ciąży
Dorosły człowiek powinien spożywać od 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Zapotrzebowanie kobiet w ciąży nieznacznie wzrasta do 3 litrów. Dziecko w brzuchu mamy rozwija się w środowisku wodnym i najbardziej potrzebuje wody do budowy tkanek i wszystkich narządów. Ważne jest zatem dostarczenie odpowiedniej ilości płynu.
Kobietom w ciąży zaleca się picie niegazowanej wody źródlanej lub mineralnej nisko zmineralizowanej.
Każda kobieta w ciąży musi pamiętać, że ilość płynu owodniowego zależy od spożycia wody. Płynu owodniowego nie może być ani za dużo, gdyż grozi to wielowodziem, ani za mało, co z kolei powoduje małowodzie. Lekarz ginekolog będzie sprawdzał na badaniu USG, czy ilość wód płodowych jest odpowiednia. Dobrze jest pamiętać, że ilość płynu zmienia się przez okres całej ciąży i dostosowuje się do potrzeb rozwijającego się maleństwa według zasady, że im większe dziecko, tym więcej wód płodowych.
Przyszła mama powinna dbać o swój wygląd, a więc ważne jest odpowiednie nawilżenie skóry. Prawidłowy bilans wody w organizmie jest źródłem dobrego samopoczucia. Zadowolenie i dobry nastrój mamy to również szczęśliwe i dobrze rozwijające się dziecko.
2. Po co pić wodę w ciąży
Picie wody to najlepszy i najprostszy sposób, by zapobiec wielu problemom, jakie mogą nękać w ciąży. Mdłości, występujące na początku ciąży, z reguły mijają w drugim trymestrze. Choć są nieprzyjemne, mają zwykle lekki przebieg. Ale gdy wymioty są częste i uporczywe, powodują dużą utratę płynów z organizmu. Należy więc je stale uzupełniać.
Odwodnienie jest niebezpieczne i dla mamy, i dla dziecka. Szczególnie godna polecenia jest tu woda alkaiczna, która nie tylko zapobiega odwodnieniu, ale i pomaga w redukcji uciążliwych objawów zgagi i nadkwasoty u ciężarnych.
Kiedy wieje wiatr, nawet podczas wyjątkowo ciepłych dni, odczucie gorąca i potliwości jest mniejsze. Wraz z potem o wiele szybciej niż zwykle tracimy płyny. Wypicie dwóch litrów dziennie to w takiej sytuacji wręcz macierzyński obowiązek. Zbyt mała ilość płynów może być bowiem przyczyną odwodnienia. Następuje wtedy poczucie zmęczenia, pogarsza się samopoczucie, a nawet pojawiają się zawroty głowy.
Niedobór wody w organizmie bywa również przyczyną kurczów łydek oraz drętwienia rąk. Słabiej też pracują więzadła, m.in. przykręgosłupowe i miednicy, co objawia się bólami krzyża i bioder. Nigdy nie wolno dopuścić do odwodnienia, które w konsekwencji może prowadzić nawet do przedwczesnego porodu.
Ciało przyszłej mamy lekko obrzmiewa wskutek gromadzenia się płynów w tkankach – to całkowicie naturalne. Z tego powodu większość kobiet, zwłaszcza pod koniec ciąży, cierpi na obrzęki. Najczęściej dłoni i palców oraz stóp i kostek. Są one widoczne przede wszystkim pod koniec dnia albo po długim przebywaniu w cieple. Obrzęki stają się mniej męczące, gdy woda stale jest uzupełniana. Pomaga ona w wydalaniu z organizmu nadmiaru płynów. Warto pamiętać w każdej sytuacji i o każdej porze roku o piciu wody z myślą o sobie i o dziecku.