Ciążowe dolegliwości wpływają na inteligencję dziecka. Zaskakujące wnioski naukowców
Poranne mdłości to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów wczesnej ciąży. Jednak jak wynika z badań kanadyjskich naukowców, mogą one przyczynić się do wzrostu inteligencji dziecka. Wyniki opublikowano w Journal of Pediatrics.
1. Poranne mdłości podczas ciąży
Nudności i wymioty podczas ciąży to bardzo częsty objaw wśród przyszłych mam, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Są one spowodowane zmianami hormonalnymi, które są niezbędne m.in. do rozwoju łożyska. Można się także spotkać z teorią, która mówi, że poranne mdłości są oznaką zdrowej ciąży.
Jednak czasem nudności mogą być bardzo poważne. Niektóre kobiety (m.in. księżna Kate Middleton) cierpią na niepowściągliwe wymioty ciężarnych (hyperemesis gravidarum). Są to ciężkie wymioty, które mogą doprowadzić do odwodnienia, niedożywienia, czy utraty wagi i bezpośrednio zagrozić życiu matki i dziecka.
Kanadyjscy naukowcy postanowili jednak sprawdzić jaki wpływ na rozwój dziecka mają poranne mdłości matki. Według nich hormony ciążowe, które odpowiadają za te dolegliwości, mają pozytywny wpływ na rozwój mózgu płodu.
2. Nudności a inteligencja dziecka
W badaniu opublikowanym w Journal of Pediatrics naukowcy przebadali 121 dzieci w wieku od trzech do siedmiu lat i podzielili grupę na dwie. W jednej znajdowały się dzieci, których matki cierpiały na poranne mdłości, a w drugiej te, których mamy przeszły przez ciążę bez problemów.
Wszystkie maluchy uzyskały wynik w normalnym zakresie rozwoju umysłowego, jednak stosunkowo wyniki testów były wyższe w grupie dzieci, których matki zgłosiły poranne mdłości. Co ciekawe ich IQ rosło wraz z uciążliwością dolegliwości zgłaszanych przez kobiety.
"Nudności i wymioty w ciąży nie są szkodliwe i w rzeczywistości mogą korzystnie wpływać na długoterminowy rozwój umysłowy dzieci" – powiedziała autorka badania dr Irena Nulman ze Szpitala Dziecięcego w Toronto.
Badania sugerują, że dzieci te mogą mieć wyższy poziom inteligencji i predyspozycji umysłowych niż ich rówieśnicy, których matki nie miały porannych mdłości.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl