Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Zielona herbata w ciąży

Avatar placeholder
07.10.2020 11:26
Zielona herbata w ciąży
Zielona herbata w ciąży (Zdjęcie zielonej herbaty / Shutterstock)

Herbata wykorzystywana jest od wieków jako napój gaszący pragnienie, ale również jako lek z uwagi na swoje prozdrowotne właściwości. Zielona herbata wykazuje działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwalergiczne. Ponadto chroni przed wystąpieniem nowotworów oraz otyłością. Herbata otrzymywana jest z liści wiecznie zielonego krzewu Camellia sinensis lub Camellia assamica. Liście przeznaczone do produkcji zielonej herbaty zwija się, a następnie suszy w wysokiej temperaturze, co zapobiega procesowi fermentacji.

spis treści
Herbaty idealne dla twojej skóry
Herbaty idealne dla twojej skóry [10 zdjęć]

Przyzwyczaiłaś się na pewno do widoku rosnących w trawie mniszków lekarskich, powszechnie znanych jako

zobacz galerię

1. Polifenole w zielonej herbacie

Herbata uprawiana jest w Azji oraz środkowej Afryce. Napar z zielonej herbaty stanowi bogate źródło substancji odżywczych, polifenoli, soli mineralnych (fluor, magnez) oraz witamin z grupy B i K. W herbacie występują polifenole, czyli aktywne substancje wykazujące zróżnicowane działania. Do polifenoli można zaliczyć: galusan epigallokatechiny, kwercetynę, mirycetynę, teobrominę, teofilinę oraz kofeinę. Liście zielonej herbaty zawierają w niewielkich ilościach kofeinę, dlatego kobiety w ciąży nie powinny spożywać więcej niż 3 filiżanki zielonej herbaty na dzień.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Prozdrowotne i lecznicze właściwości zielonej herbaty zostały odkryte ponad 2700 lat przed naszą erą. Systematyczne picie zielonej herbaty (2 filiżanki dziennie) wspomaga usuwanie wolnych rodników, które uszkadzają komórki, a przez to mogą przyczyniać się do rozwoju choroby nowotworowej. Polifenole zawarte w zielonej herbacie chronią przed rozwojem chorób neurodegeneracyjnych (choroba Alzheimera, Parkinsona, stwardnienie rozsiane). Ponadto wspomagają pracę mózgu poprzez zwiększenie poziomu koncentracji uwagi, działania tonizującego na komórki nerwowe.

2. Właściwości zielonej herbaty

Z uwagi na fakt, że spożywanie zielonej herbaty pozwala utrzymać odpowiednią masę ciała, u kobiet w ciąży regularne picie herbaty zapobiega nadmiernemu przyrostowi tkanki tłuszczowej, gdyż katechiny obecne w naparze przeciwdziałają odkładaniu się tłuszczu w organizmie. Zielona herbata wzmacnia odporność organizmu, ponieważ wykazuje działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe, co jest istotne w okresie ciąży, kiedy nie jest wskazane zażywanie większości leków. Ponadto hamuje rozwój bakterii wywołujących próchnicę oraz choroby przyzębia. Co więcej, obecne w herbacie fluorki wpływają na stan zębów i kości nie tylko matki, ale również płodu. Zielona herbata wpływa korzystnie na układ krążenia. Poprawia przepływ krwi oraz stan naczyń krwionośnych, zapobiegając przy tym zbyt niskiemu ciśnieniu krwi oraz nadciśnieniu. Co więcej, poprawia ukrwienie łożyska, dzięki temu chroni przed przedwczesnym porodem oraz wspomaga rozwój prenatalny. Zielona herbata obniża poziom glukozy we krwi, przeciwdziałając rozwojowi cukrzycy ciężarnych. Poprawia proces gojenia ran oraz wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe.

Właściwości zielonej herbaty stanową wskazanie do jej częstego picia przez kobiety w ciąży, gdyż zwalczają wolne rodniki, które mogą uszkodzić płód.

Następny artykuł: Czym uzupełniać dietę w 3 trymestrze ciąży? Suplementy diety
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze