Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Zielona herbata w ciąży – czy można ją pić i dlaczego warto?

Avatar placeholder
26.04.2024 17:18
Zielona herbata w ciąży obniża poziom glukozy we krwi
Zielona herbata w ciąży obniża poziom glukozy we krwi (Adobe Stock)

Zielona herbata w ciąży jest napojem, który budzi duże zainteresowanie zarówno jeśli chodzi o pozytywy wynikające z jej konsumpcji, jak i potencjalne zagrożenia. Jakie mogą być korzyści i ryzyka związane z piciem zielonej herbaty podczas ciąży? Czy w ciąży można pić zieloną herbatę bez ograniczeń?

spis treści

1. Zielona herbata w ciąży – czy można ją pić?

Zielona herbata w ciąży jest uznawana za bezpieczną do spożycia, jednak zaleca się ostrożność. Ma to związek głównie z tym, że jej liście zawierają kofeinę (choć w mniejszych ilościach niż kawa), ale i polifenole. Co to znaczy?

Kofeina dostarczana organizmowi w zbyt dużych ilościach może prowadzić do nadmiernego pobudzenia, a w przypadku kobiet w ciąży być także szkodliwa dla dziecka (ma to związek z przenikaniem kofeiny przez łożysko do płynu owodniowego).

Z kolei polifenole, choć przynoszą wiele korzyści dla zdrowia, w dużej ilości mogą szkodzić, za co odpowiada ich działanie przeciwzapalne. Okazuje się, że substancje czasem prowadzą do przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego u płodu, a w konsekwencji do wad rozwojowych serca i nadciśnienia płucnego.

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"
Herbaty idealne dla twojej skóry
Herbaty idealne dla twojej skóry [10 zdjęć]

Przyzwyczaiłaś się na pewno do widoku rosnących w trawie mniszków lekarskich, powszechnie znanych jako

zobacz galerię

2. Czy zielona herbata w ciąży jest bezpieczna?

Czy picie zielonej herbaty w ciąży jest bezpieczne? Okazuje się, że tak. Co więcej, jest to także wskazane, jednak pod warunkiem przestrzegania kilku zasad.

Jaka jest zalecana ilość zielonej herbaty dla kobiet w ciąży? Według specjalistów przyszłe mamy nie powinny spożywać więcej niż jedną, maksymalnie dwie filiżanki zielonej herbaty na dzień. Należy unikać mocnych naparów herbat (zawartość polifenoli uzależniona jest w dużej mierze od sposobu jej przygotowania, czyli ilości herbaty użytej na porcję i czasu parzenia).

Trzeba także pamiętać, że polifenole znacznie ograniczają absorpcję żelaza w przewodzie pokarmowym. Nie należy zatem pić zielonej herbaty podczas posiłków, a i nie popijać nią przyjmowanych preparatów żelaza.

Zielona herbata w pierwszym trymestrze ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży zaleca się ograniczenie spożycia kofeiny, ponieważ jej nadmiar może zwiększać ryzyko poronienia. Ważne jest wybieranie wysokiej jakości herbaty i unikanie naparów o wysokiej zawartości kofeiny. Najlepszym wyborem są herbaty o niskiej zawartości kofeiny lub bezkofeinowe.

Zielona herbata w drugim trymestrze ciąży

Podobnie jak w przypadku pierwszego trymestru, w drugim trymestrze warto ograniczyć spożycie kofeiny, by uniknąć ryzyka nadmiernego pobudzenia i negatywnego wpływu na rozwój płodu.

Zielona herbata w trzecim trymestrze ciąży

W trzecim trymestrze ciąży zielona herbata, podobnie jak w pozostałych okresach ciąży, jest zwykle uważana za bezpieczną. Warto jednak wciąż pamiętać o konieczności ograniczania spożycia kofeiny do minimum, ponieważ jej nadmiar może mieć negatywny wpływ nie tylko na zdrowie i rozwój dziecka, ale i wpływ na długość czasu trwania ciąży i ryzyko porodu przedwczesnego.

3. Zielona herbata w ciąży – skład i właściwości prozdrowotne

Zielona herbata otrzymywana jest z liści wiecznie zielonego krzewu Camellia sinensis lub Camellia assamica. Uprawiana jest w Azji oraz środkowej Afryce. Liście przeznaczone do jej produkcji zwija się, a następnie suszy w wysokiej temperaturze, co zapobiega procesowi fermentacji.

Dlaczego warto pić zieloną herbatę? Ponieważ jest nie tylko smaczna, ale i zdrowa. Jako herbata niefermentowana, czyli najmniej przetworzona, charakteryzuje ją wysoka zawartość składników naturalnie wytwarzanych w liściach herbacianych zwanych polifenolami. To aktywne substancje wykazujące zróżnicowane działania. Do grupy tej zalicza się galusan epigallokatechiny, kwercetynę, mirycetynę, teobrominę, teofilinę oraz kofeinę.

Napar z zielonej herbaty stanowi także bogate źródło różnych substancji odżywczych soli mineralnych (fluor, magnez) oraz witamin z grupy B i K.

4. Jak działa zielona herbata w ciąży?

Dlaczego picie zielonej herbaty w ciąży jest zalecane? Przede wszystkim dlatego, że wykazuje działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwalergiczne i stymulujące system immunologiczny (wzmacnia odporność organizmu).

Systematyczne picie zielonej herbaty (1-2 filiżanki dziennie) wspomaga usuwanie wolnych rodników, które uszkadzają komórki, a przez to mogą przyczyniać się do rozwoju choroby nowotworowej.

Zielona herbata chroni nie tylko przed rozwojem nowotworów, ale i chorób neurodegeneracyjnych (choroba Alzheimera, Parkinsona, stwardnienie rozsiane). Napój wspomaga także pracę mózgu poprzez zwiększenie poziomu koncentracji i uwagi. Hamuje rozwój bakterii wywołujących próchnicę oraz choroby przyzębia.

Ponadto zielona herbata obniża poziom glukozy we krwi, przeciwdziała rozwojowi cukrzycy ciężarnych. Wpływa korzystnie na układ krążenia. Poprawia przepływ krwi oraz stan naczyń krwionośnych, zapobiegając przy tym zbyt niskiemu ciśnieniu krwi oraz nadciśnieniu.

Co więcej, napój poprawia również ukrwienie łożyska, dzięki temu chroni przed przedwczesnym porodem oraz wspomaga rozwój prenatalny. Wspiera proces gojenia ran oraz wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe. Może zmniejszać stężenie cholesterolu we krwi i poprzez hamowanie wzrostu bakterii patogennych wywierać korzystny wpływ na skład mikroflory jelitowej. Co więcej, obecne w herbacie fluorki wpływają na stan zębów i kości nie tylko matki, ale również płodu. Wspiera w walce z otyłością.

Z uwagi na fakt, że spożywanie zielonej herbaty pozwala utrzymać odpowiednią masę ciała, u kobiet w ciąży jej regularne picie zapobiega nadmiernemu przyrostowi tkanki tłuszczowej (katechiny obecne w naparze przeciwdziałają odkładaniu się tłuszczu w organizmie).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze