Rozwój dziecka w 2 trymestrze

Gdy kończy się pierwszy miesiąc ciąży, zmniejsza się ryzyko poronienia, a dolegliwości, które pojawiły się na początku ciąży, ustępują. Na przełomie trzeciego i czwartego miesiąca ciąży pomiędzy narządami powstaje sieć połączeń. Jeśli z mózgu płynie sygnał, ciało dziecka odpowiada. Kurczy nogi, porusza nimi, zgina paluszki, rączki, dłonie mogą zaciskać się w pięść, ssie kciuk, może nawet się podrapać i fika koziołki.

Rozwój płodu w drugim trymetrze ciąży (IV miesiąc ciąży)

Matka nie wyczuwa jeszcze tych ruchów dziecka, ponieważ tłumią je wody płodowe. Głowa wykonuje obroty. Oczy są zamknięte, ale na twarzy pojawiają się grymasy – dziecko marszczy ją, nadyma policzki, robi „dziubek” z ust, otwiera je, połyka wody płodowe. Rozwija się także zmysł smaku, a nerki podejmują pracę.

Polecane wideo:

W czternastym tygodniu ciąży rozwijają się nowe komórki nerwowe – co minutę powstaje ich 250 tysięcy. Po obu stronach ciała rozwijają się kolejne pary nerwów. Ciało staje się wrażliwe na dotyk. Dziecko ma ok. 90 mm i waży ok. 25 g.

Trzeci i czwarty miesiąc ciąży to okres intensywnego rozwoju płodu i do tego wykorzystuje ono energię z tkanki tłuszczowej, a nie do rozwoju masy. Nogi wydłużają się. Gruczoły dokrewne pełnią już swoje funkcje. Wówczas można mówić o prawidłowym rozwoju płodu.

Całe ciało dziecka jest pokryte puszkiem – do niego przykleja się maź płodowa, która chroni skórę przed zmacerowaniem. Później meszek zaniknie, zastanie tylko w miejscu brwi i na głowie. Po porodzie jednak wytrze się i na jego miejscu pojawią się już stałe włosy.

W szesnastym tygodniu ciąży kobiety mogą poczuć pierwsze ruchy dziecka. Zwykle odczuwane są one pomiędzy 16. a 20. tygodniem. Nos jest ukształtowany, dość płaski, dostosowany już do oddychania przy piersi. Płód ma ok. 12 cm i waży ok. 80 g.

W siedemnastym tygodniu pojawiają się linie na dłoni i linie papilarne na palcach. Serce bije w rytmie dwukrotnie szybszym niż serce matki. Można je usłyszeć przez specjalne słuchawki podczas badań prenatalnych. U dziewczynek hormony powodują kształtowanie się jajowodów, macicy, pochwa i warg sromowych. Dziecko waży ok. 100 g.

Koniec czwartego miesiąca dziecko powiększyło swoją wagę czterokrotnie i jest dwa razy dłuższe niż pod koniec trzeciego miesiąca. Jest to etap rozwoju dziecka najszybszego jego wzrostu.

W osiemnastym tygodniu nadal rozwija się mózg. Tworzy się ok. 124 mln połączeń, na których powstanie mają wpływ geny, hormony, myśli i emocje przyszłej mamy. Dziecko ma 150 g i 12-14 cm (wyprostowane – 25 cm).

Rozwój płodu w drugim trymetrze ciąży (V miesiąc)

W dziewiętnastym tygodniu ciąży płuca są już prawie wykształcone, ale jeszcze nie oddychają.

Ale dziecko już ćwiczy – wdycha i wydycha wody płodowe. Gdy dziecko przychodzi na świat w jego płucach znajdują się wody płodowe –część jest wydalana nozdrzami i ustami, część wchłania się. Dziecko ma już 200 g i 13-15 cm.

Dwudziesty tydzień ciąży to jej półmetek, na którym dziecko osiąga 260 g i 14-16 cm. Pracę zaczynają gruczoły łojowe, których wydzielina i martwe komórki na skórka tworzą maź płodową.

Pod koniec dwudziestego pierwszego tygodnia jelita są już w stanie trawić płyn owodniowy. Rozwija się system odpornościowy. Płód porusza się wokół własnej osi, zgina ręce, nogi, dotyka buzi, ma porę snu i aktywności. Waży 300 g i ma ok.18 cm.

W dwudziestym drugim tygodniu powstają białe ciałka krwi, a wątroba zaczyna rozkładać bilirubinę, której w organizmie dziecka jest teraz bardzo dużo. Dziecko nie jest może jej całej rozłożyć, dlatego część oddaje matce przez łożysko. Uszy mają już swój właściwy kształt. Dziecko trzyma głowę prosto. Ma 19 cm i 350 g.

Rozwój płodu w drugim trymetrze ciąży (VI miesiąc)

Dziecko przypomina już noworodka. Gdyby zmierzyć je od czubka głowy do palców stóp miałoby ok. 30 cm. Nie jest jeszcze ciężkie.

W dwudziestym czwartym tygodniu dziecko wypełnia prawie całą macicę i ma trudności z obracaniem, mimo że waży 550 g i ma 21 cm. Rozpycha się, kopie, porusza, reaguje na dźwięki.

W dwudziestym piątym tygodniu waga sięgać może 700 g, a wzrost 22 cm.

Mimo że płuca ukształtowały się wcześniej, dopiero teraz pojawia się surfaktant – substancja, która zapobiega sklejaniu się pęcherzyków płucnych. Dziecko w dwudziestym szóstym tygodniu nadal jest chude – waży ok. 900 g i ma 23 cm.

Małgorzata Kamińska, ponad rok temu

Bibliografia

  • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
  • Eisenberg A., Hathaway S., Murkoff H., W oczekiwaniu na dziecko - poradnik dla przyszłych matek i ojców, REBIS, Poznań 2004, ISBN 83-7301-429-2
  • Kaleta M. (red.), Podstawy położnictwa. Najważniejsze zagadnienia, Urban & Partner, Wrocław 2011, ISBN 978-83-7609-254-6
  • Słomko Z. Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3153-9

Źródła zewnętrzne

Ciąża miesiąc po miesiącu

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Ciąża miesiąc po miesiącu
Ciąża miesiąc po miesiącu

Ciąża od a do z

Ciąża od a do z

Marzeniem większości kobiet jest posiadanie dziecka. Nie każdej udaje się to od razu, a jeśli nawet starania zakończą się powodzeniem, zdarza się, że dopadają nas sytuacje, w których tracimy pewność siebie, zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się wątpliwości.

Ciąża miesiąc po miesiącu

Rozwój dziecka w 3 trymestrze

ma coraz mniej miejsca w brzuchu mamy. Rozwój płodu w VII miesiącu Dwudziesty siódmy tydzień rozpoczyna ostatni trymestr ciąży. Dziecko skulone ma 24 (...) w jelitach. Główka dziecka może obniża się. Ważne są badania...

Ciąża miesiąc po miesiącu

Rozwój dziecka w 1 trymestrze

się z dzieckiem w II i III miesiącu ciąży, przeczytaj poniższy artykuł. Rozwój dziecka w II miesiącu ciąży Drugi miesiąc ciąży rozpoczyna się pięć...

Ciąża miesiąc po miesiącu

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to okres między pierwszym a trzynastym tygodniem ciąży. Jest to czas, w którym z jednej strony ciąża nie jest jeszcze widoczna (...) zaburzyć jego rozwój. To właśnie w pierwszych tygodniach rozwoju...

Ciąża miesiąc po miesiącu

3 miesiąc ciąży

Trzeci miesiąc ciąży niesie ze sobą ostatnie tygodnie męczących dolegliwości: nudności, wymiotów, senności, zgagi czy bólów głowy. Pod koniec (...) tego miesiąca kobieta zaczyna wyraźnie odczuwać poprawę samopoczucia....

Ciąża miesiąc po miesiącu

Zmiany w ciele kobiety ciężarnej w 2 trymestrze

delikatne ruchy płodu. Jeśli jeszcze się nie pojawił, nie ma się czym przejmować. Niektóre kobiety odczuwają je dopiero w 6 miesiącu ciąży. W II trymestrze (...) W II trymestrze ciąży zmęczenie i nudności...

Ciąża miesiąc po miesiącu

Wszystko o ciąży

. Zwracam uwagę na słowo „regularnego". Często pacjentki przychodzą zaniepokojone brakiem ciąży, a po krótkiej rozmowie okazuje się, że mąż często wyjeżdża (...) w delegacje albo z innych przyczyn współżycie w okresie owulacji nie odbywa...

Ciąża miesiąc po miesiącu

8 miesiąc ciąży

Ósmy miesiąc ciąży to już poważne myślenie o zbliżającym się porodzie. Przyszła mama odczuwa skutki dźwigania ciężkiego brzuszka: bóle krzyża (...) się kompletowaniem wyprawki dla noworodka. Dziecko w ósmym miesiącu...

Ciąża miesiąc po miesiącu

5 miesiąc ciąży

Piąty miesiąc ciąży to czas, w którym następują bardzo duże zmiany zarówno u dziecka, jak i u matki. Kobieta może już stwierdzić, że dziecko śpi (...) miesiącu ciąży W piątym miesiącu...

Ciąża miesiąc po miesiącu

Trzeci trymestr ciąży

Trzeci trymestr ciąży to twoja ostatnia prosta. Teraz obserwujesz, jak twój brzuch rośnie w niebywałym tempie. Jest to spowodowane głównie (...) intensywnym wzrostem dziecka, które powiększa wszystkie swoje wymiary. Pod koniec ciąży,...