Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Aneta Zwierzchowska

15 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka

15 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka
15 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka (123rf)

W piętnastym tygodniu ciąży dziecko nadal intensywnie rośnie. Pod koniec 15 tygodnia ciąży osiągnie długość około 10 cm i wagę 70 gramów. Znacznie bardziej wzrasta tułów i kończyny, nóżki stają się nieznacznie dłuższe od rączek. Skóra dziecka jest bardzo cienka i widać prześwitujące przez nią naczynia krwionośne, całe ciało pokryte jest meszkiem płodowym, zwanym lanugo, który z czasem zaniknie.

spis treści

1. Zmiany w organizmie w 15 tygodniu ciąży

W 15 tygodniu ciąży dziecko cały czas intensywnie się porusza, ćwiczy odruch ssania i połykania. Wszystkie narządy podjęły już swoje funkcje i przygotowują się przez cały ten czas do życia po porodzie.

Dziecko potrafi zaciskać palce w pięść, posiada również paznokcie u rączek i nóżek. Ciało dziecka powoli nabiera właściwych proporcji – nóżki zaczynają być dłuższe od rączek, a długość głowy staje się mniejsza od długości reszty ciała.

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

Prawie wszystkie kości są już skostniałe, gdyby wykonać zdjęcie RTG brzucha w 15 tygodniu ciąży, to widać by było już niemal kompletny szkielet małego człowieczka! Mocne kości i coraz lepiej rozwinięte mięśnie przy jednocześnie jeszcze relatywnie dużej przestrzeni do „pływania” sprawiają, że będziesz czuć coraz wyraźniejsze ruchy dziecka.

Jednocześnie skóra dziecka jest bardzo cienka, tak cienka, że wręcz przezroczysta. Oczywiście w macicy nie ma źródła światła i z owej przezroczystości nie można uczynić pożytku, jeśli jednak cudownym sposobem znalazłabyś się przez chwilę w swojej macicy z wodoodporną latarką, mogłabyś obserwować większość funkcjonujących narządów swojego dziecka przez półprzezroczystą skórę.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 15 tygodniu. Objaśnienia skrótów przedstawionych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm)Średnia5 centyl95 centyl
CRL10082118
BPD312438
OFD383343
HC11098122
AC9181101
FL171420
Masa (g)706080

2. Proces ciąży w 15 tygodniu

Ciężarna macica stale się powiększa i mniej więcej w tym czasie wysokość dna macicy osiągnie połowę odległości między pępkiem, a spojeniem łonowym. Jest ona wyraźnie wyczuwalna ręką.

Jeśli jeszcze jej nie umiejscowiłaś w brzuchu – połóż się wygodnie, rozluźnij powłoki brzuszne i poszukaj twardej wypukłości pod skórą brzucha nad łonem, a pod pępkiem. Wielkość brzucha w 15 tygodniu ciąży jest jeszcze nieznaczna, choć jest on już wyraźnie zaokrąglony.

Będziesz odczuwać wyraźnie mocniejsze i niekiedy nieco szybsze bicie serca. Jeżeli jest regularne, to nie jest powodem do niepokoju. Spowodowane jest to tym, że w ciąży wzrasta objętość krwi krążącej. Jest to niezbędne, by organizm mógł zaspokoić potrzeby kobiety i jej rozwijającego się płodu.

W tym okresie wyraźnie zwiększy ci się apetyt, a jednocześnie, na skutek zmian hormonalnych, rozluźnią mięśnie wpustu żołądka, co spowoduje, że możesz odczuwać nieprzyjemną zgagę i pieczenie w klatce piersiowej po obfitych posiłkach.

Pojawiać się będą również wzdęcia, które mogą być potęgowane przez twój wilczy apetyt i związane z nim połykanie powietrza pomiędzy posiłkami. Dodatkowo podwyższony poziom progesteronu powoduje rozluźnienie jelit i gorsze przesuwanie gazów i treści pokarmowej.

Musisz zwrócić uwagę, by jeść możliwe często w małych ilościach, unikać potraw tłustych, napojów kofeinowych i gazowanych, mocno przyprawionych ostrych potraw, słonych przekąsek, słodyczy.

Jedz dużo warzyw, jako przekąskę używaj świeżych lub suszonych owoców. Poproś męża o delikatny masaż brzucha, który ułatwi przesuwanie treści pokarmowej.

U niektórych kobiet na tym etapie będą pojawiać się żylaki kończyn dolnych. Unikaj wykonywania pracy w pozycji stojącej, staraj się odpoczywać, leżąc na lewym boku – wtedy macica w mniejszym stopniu uciska żyłę wrotną – naczynie, którym krew wraca z nóg do serca – i poprawia się cyrkulacja krwi w nogach.

Na tym etapie ciąży możesz mieć pierwsze problemy ze spaniem. Bezsenność w ciąży ma wiele przyczyn. W ciąży możesz być bardziej nerwowa, doświadczać huśtawki nastrojów, ale przede wszystkim rosnący brzuch będzie utrudniał znalezienie wygodnej pozycji do snu, a pęcherz będzie domagał się częstych wizyt w toalecie, również w nocy.

Zmiany hormonalne spowodują też obfitsze niż zwykle wydzielanie w całym ciele – będziesz produkować więcej śliny, co może powodować nieprzyjemny zapach z ust, możesz mieć katar i zapchany nos.

Piętnasty tydzień ciąży to czas kolejnych objawów cielesnych
Piętnasty tydzień ciąży to czas kolejnych objawów cielesnych (123RF)

Pojawi się też większa ilość wydzieliny z pochwy – zadbaj o możliwie dobrą higienę okolic intymnych. Jeśli wydzielina zacznie nieprzyjemnie pachnąć lub przyjmie żywy kolor – udaj się niezwłocznie do lekarza, jest to objaw infekcji bakteryjnej, którą trzeba możliwie szybko zwalczyć.

3. Jak w 15 tygodniu ciąży rozwija się dziecko?

Badanie USG w 15 tygodniu ciąży zazwyczaj umożliwia poznanie płci dziecka. Aby jednak lekarz mógł stwierdzić płeć, musi ono być położone w odpowiedni sposób podczas badania, tak by możliwe było zobrazowanie narządów płciowych.

Na tym etapie częściej potwierdza się płeć chłopców niż dziewczynek, ze względu na łatwiejsze zobrazowanie prącia w badaniu USG.

Istnieje również wiele mądrości ludowych, na podstawie których można pokusić się o określenie płci dziecka, jeśli jest ona jeszcze niemożliwa do zobrazowania za pomocą USG, co przedstawia tabela:

Tabela. Jak nasze babcie zgadywały płeć dziecka.

| | Chłopiec | Dziewczynka | | Nudności | brak nudności | występują nudności i wymioty | | Apetyt na | nabiał i mięso | słodycze | | Tętno dziecka | poniżej 140 | powyżej 140 | | Kształt brzucha | okrągły i spiczasty | Pociągły i płaski |

Jak widać dolegliwośći i kształt brzucha w 15 tygodniu ciąży mógł podpowiedzieć przyszłym rodzicom, jakiej płci będzie dziecko. Zasady te należy oczywiście traktować z przymrużeniem oka, w kategorii „mądrości ludowej”.

4. Nawiązywanie więzi z dzieckiem

15 tydzień to dobry moment, aby zacząć nawiązywać kontakt i pogłębiać macierzyńską więź ze swoim dzieckiem. Mniej więcej w tym okresie zaczyna ono słyszeć pierwsze dźwięki.

Kości ucha przewodzące dźwięki są już uformowane, a w mózgu intensywnie rozwija się obszar związany ze słyszeniem. Dziecko nie jest jeszcze w stanie rozpoznawać mowy, ale coś już może usłyszeć!

Dziecko reaguje również na dotykanie i uciskanie brzucha. Nawiązywanie więzi z dzieckiem na tym etapie jest szczególnie ważne, jeśli to twoja pierwsza ciąża i nie jesteś do końca psychicznie gotowa na dziecko. Nie udowodniono wprawdzie, by taki wczesny kontakt wpływał na dziecko, na pewno jednak wpływa dobrze na matkę i jej stosunek do dzidziusia.

Najprostszym sposobem nawiązywania kontaktu z dzieckiem jest mówienie do niego przy jednoczesnym delikatnym masowaniu brzucha. Cudownie jest poczuć, kiedy dziecko po raz pierwszy odpowie wyczuwalnym ruchem na twój dotyk, emocje i głos. Z czasem możesz zacząć czytać dziecku bajki oraz puszczać mu spokojną muzykę.

Dziecko nie rozumie oczywiście słów, ale z czasem będzie rozumieć emocje, nauczy się rozpoznawać głos matki, a ty wyrobisz sobie korzystny nawyk mówienia do dziecka i czytania mu książek. Nie pozwól, by jedynymi dźwiękami doświadczanymi przez malca było bicie serca i odgłosy perystaltyki jelit.

Spróbuj również wyobrażać sobie swoje dziecko w macicy, jak się porusza, uśmiecha, jak reaguje na twoje emocje i słowa. Takie projekcje pozwolą ci łatwiej dostosować się do nowej roli – matki.

PRZEBIEG CIĄŻY

Zobacz także:

Następny artykuł: 16 tydzień ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze