Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Aneta Zwierzchowska

15 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka

Avatar placeholder
26.03.2021 13:46
15 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka
15 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka (123rf)

W piętnastym tygodniu ciąży dziecko nadal intensywnie rośnie. Pod koniec 15 tygodnia ciąży osiągnie długość około 10 cm i wagę 70 gramów. Znacznie bardziej wzrasta tułów i kończyny, nóżki stają się nieznacznie dłuższe od rączek. Skóra dziecka jest bardzo cienka i widać prześwitujące przez nią naczynia krwionośne, całe ciało pokryte jest meszkiem płodowym, zwanym lanugo, który z czasem zaniknie.

spis treści

1. Zmiany w organizmie w 15 tygodniu ciąży

W 15 tygodniu ciąży dziecko cały czas intensywnie się porusza, ćwiczy odruch ssania i połykania. Wszystkie narządy podjęły już swoje funkcje i przygotowują się przez cały ten czas do życia po porodzie.

Dziecko potrafi zaciskać palce w pięść, posiada również paznokcie u rączek i nóżek. Ciało dziecka powoli nabiera właściwych proporcji – nóżki zaczynają być dłuższe od rączek, a długość głowy staje się mniejsza od długości reszty ciała.

Prawie wszystkie kości są już skostniałe, gdyby wykonać zdjęcie RTG brzucha w 15 tygodniu ciąży, to widać by było już niemal kompletny szkielet małego człowieczka! Mocne kości i coraz lepiej rozwinięte mięśnie przy jednocześnie jeszcze relatywnie dużej przestrzeni do „pływania” sprawiają, że będziesz czuć coraz wyraźniejsze ruchy dziecka.

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

Jednocześnie skóra dziecka jest bardzo cienka, tak cienka, że wręcz przezroczysta. Oczywiście w macicy nie ma źródła światła i z owej przezroczystości nie można uczynić pożytku, jeśli jednak cudownym sposobem znalazłabyś się przez chwilę w swojej macicy z wodoodporną latarką, mogłabyś obserwować większość funkcjonujących narządów swojego dziecka przez półprzezroczystą skórę.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 15 tygodniu. Objaśnienia skrótów przedstawionych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm)Średnia5 centyl95 centyl
CRL10082118
BPD312438
OFD383343
HC11098122
AC9181101
FL171420
Masa (g)706080

2. Proces ciąży w 15 tygodniu

Ciężarna macica stale się powiększa i mniej więcej w tym czasie wysokość dna macicy osiągnie połowę odległości między pępkiem, a spojeniem łonowym. Jest ona wyraźnie wyczuwalna ręką.

Jeśli jeszcze jej nie umiejscowiłaś w brzuchu – połóż się wygodnie, rozluźnij powłoki brzuszne i poszukaj twardej wypukłości pod skórą brzucha nad łonem, a pod pępkiem. Wielkość brzucha w 15 tygodniu ciąży jest jeszcze nieznaczna, choć jest on już wyraźnie zaokrąglony.

Będziesz odczuwać wyraźnie mocniejsze i niekiedy nieco szybsze bicie serca. Jeżeli jest regularne, to nie jest powodem do niepokoju. Spowodowane jest to tym, że w ciąży wzrasta objętość krwi krążącej. Jest to niezbędne, by organizm mógł zaspokoić potrzeby kobiety i jej rozwijającego się płodu.

W tym okresie wyraźnie zwiększy ci się apetyt, a jednocześnie, na skutek zmian hormonalnych, rozluźnią mięśnie wpustu żołądka, co spowoduje, że możesz odczuwać nieprzyjemną zgagę i pieczenie w klatce piersiowej po obfitych posiłkach.

Pojawiać się będą również wzdęcia, które mogą być potęgowane przez twój wilczy apetyt i związane z nim połykanie powietrza pomiędzy posiłkami. Dodatkowo podwyższony poziom progesteronu powoduje rozluźnienie jelit i gorsze przesuwanie gazów i treści pokarmowej.

Musisz zwrócić uwagę, by jeść możliwe często w małych ilościach, unikać potraw tłustych, napojów kofeinowych i gazowanych, mocno przyprawionych ostrych potraw, słonych przekąsek, słodyczy.

Jedz dużo warzyw, jako przekąskę używaj świeżych lub suszonych owoców. Poproś męża o delikatny masaż brzucha, który ułatwi przesuwanie treści pokarmowej.

U niektórych kobiet na tym etapie będą pojawiać się żylaki kończyn dolnych. Unikaj wykonywania pracy w pozycji stojącej, staraj się odpoczywać, leżąc na lewym boku – wtedy macica w mniejszym stopniu uciska żyłę wrotną – naczynie, którym krew wraca z nóg do serca – i poprawia się cyrkulacja krwi w nogach.

Na tym etapie ciąży możesz mieć pierwsze problemy ze spaniem. Bezsenność w ciąży ma wiele przyczyn. W ciąży możesz być bardziej nerwowa, doświadczać huśtawki nastrojów, ale przede wszystkim rosnący brzuch będzie utrudniał znalezienie wygodnej pozycji do snu, a pęcherz będzie domagał się częstych wizyt w toalecie, również w nocy.

Zmiany hormonalne spowodują też obfitsze niż zwykle wydzielanie w całym ciele – będziesz produkować więcej śliny, co może powodować nieprzyjemny zapach z ust, możesz mieć katar i zapchany nos.

Piętnasty tydzień ciąży to czas kolejnych objawów cielesnych
Piętnasty tydzień ciąży to czas kolejnych objawów cielesnych (123RF)

Pojawi się też większa ilość wydzieliny z pochwy – zadbaj o możliwie dobrą higienę okolic intymnych. Jeśli wydzielina zacznie nieprzyjemnie pachnąć lub przyjmie żywy kolor – udaj się niezwłocznie do lekarza, jest to objaw infekcji bakteryjnej, którą trzeba możliwie szybko zwalczyć.

3. Jak w 15 tygodniu ciąży rozwija się dziecko?

Badanie USG w 15 tygodniu ciąży zazwyczaj umożliwia poznanie płci dziecka. Aby jednak lekarz mógł stwierdzić płeć, musi ono być położone w odpowiedni sposób podczas badania, tak by możliwe było zobrazowanie narządów płciowych.

Na tym etapie częściej potwierdza się płeć chłopców niż dziewczynek, ze względu na łatwiejsze zobrazowanie prącia w badaniu USG.

Istnieje również wiele mądrości ludowych, na podstawie których można pokusić się o określenie płci dziecka, jeśli jest ona jeszcze niemożliwa do zobrazowania za pomocą USG, co przedstawia tabela:

Tabela. Jak nasze babcie zgadywały płeć dziecka.

| | Chłopiec | Dziewczynka | | Nudności | brak nudności | występują nudności i wymioty | | Apetyt na | nabiał i mięso | słodycze | | Tętno dziecka | poniżej 140 | powyżej 140 | | Kształt brzucha | okrągły i spiczasty | Pociągły i płaski |

Jak widać dolegliwośći i kształt brzucha w 15 tygodniu ciąży mógł podpowiedzieć przyszłym rodzicom, jakiej płci będzie dziecko. Zasady te należy oczywiście traktować z przymrużeniem oka, w kategorii „mądrości ludowej”.

4. Nawiązywanie więzi z dzieckiem

15 tydzień to dobry moment, aby zacząć nawiązywać kontakt i pogłębiać macierzyńską więź ze swoim dzieckiem. Mniej więcej w tym okresie zaczyna ono słyszeć pierwsze dźwięki.

Kości ucha przewodzące dźwięki są już uformowane, a w mózgu intensywnie rozwija się obszar związany ze słyszeniem. Dziecko nie jest jeszcze w stanie rozpoznawać mowy, ale coś już może usłyszeć!

Dziecko reaguje również na dotykanie i uciskanie brzucha. Nawiązywanie więzi z dzieckiem na tym etapie jest szczególnie ważne, jeśli to twoja pierwsza ciąża i nie jesteś do końca psychicznie gotowa na dziecko. Nie udowodniono wprawdzie, by taki wczesny kontakt wpływał na dziecko, na pewno jednak wpływa dobrze na matkę i jej stosunek do dzidziusia.

Najprostszym sposobem nawiązywania kontaktu z dzieckiem jest mówienie do niego przy jednoczesnym delikatnym masowaniu brzucha. Cudownie jest poczuć, kiedy dziecko po raz pierwszy odpowie wyczuwalnym ruchem na twój dotyk, emocje i głos. Z czasem możesz zacząć czytać dziecku bajki oraz puszczać mu spokojną muzykę.

Dziecko nie rozumie oczywiście słów, ale z czasem będzie rozumieć emocje, nauczy się rozpoznawać głos matki, a ty wyrobisz sobie korzystny nawyk mówienia do dziecka i czytania mu książek. Nie pozwól, by jedynymi dźwiękami doświadczanymi przez malca było bicie serca i odgłosy perystaltyki jelit.

Spróbuj również wyobrażać sobie swoje dziecko w macicy, jak się porusza, uśmiecha, jak reaguje na twoje emocje i słowa. Takie projekcje pozwolą ci łatwiej dostosować się do nowej roli – matki.

PRZEBIEG CIĄŻY

Zobacz także:

Następny artykuł: 16 tydzień ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze