2 z 6Poród nie dla każdego
Jeśli chcesz rodzić w domu, musisz sobie uświadomić, że nie jest to rzecz dla każdej ciężarnej, a kwalifikacji do takiego rozwiązania ciąży dokonuje położna. Zanim wyda decyzję, rozmawia z kobietą, analizuje stan jej zdrowia, przeszłość położniczą, przebieg ciąży i ocenia ryzyko podczas przyszłego porodu.
Wydanie dziecka na świat może odbyć się w domu tylko wtedy, gdy rodząca jest zdrowa, a sama ciąża przebiegała u niej bez jakichkolwiek powikłań. Nie mogą u niej również wystąpić żadne objawy, które mogłyby wskazywać na zagrożenie zaburzeniami w przebiegu porodu. Co za tym idzie – ciężarna nie może mieć cukrzycy, wysokiego ciśnienia ani przebytych porodów patologicznych.
Oprócz tego poród domowy to rozwiązanie tylko dla kobiety, która zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności, jaką na siebie bierze. – Dom jest tylko wtedy bezpiecznym miejscem do porodu, gdy kobieta sama czuje się tam bezpiecznie. Również inne osoby, które mają być obecne przy porodzie (położna bądź lekarz, mąż, doula) powinny czuć się z tą decyzją pewnie i komfortowo. Brak przekonania o bezpieczeństwie i wiary w możliwość samodzielnego urodzenia dziecka może być przyczyną zahamowania akcji porodowej – tłumaczy Katarzyna Karzeł z Fundacji "Rodzić po ludzku".