Trwa ładowanie...

Krem czy maść: co będzie lepsze na podrażnienia u maluszka?

 Agnieszka Gotówka
26.04.2024 14:45
Płatna współpraca z marką Dada
Krem czy maść: co będzie lepsze na podrażnienia u maluszka?
Krem czy maść: co będzie lepsze na podrażnienia u maluszka? (Adobe Stock)

Delikatna skóra dziecka każdego dnia wymaga pielęgnacji. Szczególnej troski potrzebuje okolica pieluszkowa, bo to właśnie tam najczęściej dochodzi do podrażnień. Co wówczas stosować? Po jaki kosmetyk sięgać na co dzień? I czym powinny wyróżniać się kremy i maści dla najmłodszych?

Skóra dziecka a skóra osoby dorosłej

Skóra dziecka różni się budową od skóry osoby dorosłej. Dojrzewa i dynamicznie się zmienia, przez co nie spełnia do końca swoich funkcji (m.in. osłabiona jest fizyczna i chemiczna bariera przed zewnętrznymi czynnikami środowiska, a także funkcja odpornościowa).

U dzieci warstwa rogowa skóry jest cieńsza, a tworzenie się innych warstw naskórka jest niepełne.[1] Ograniczoną aktywność mają też gruczoły łojowe i potowe. Ryzyko nadkażeń zwiększa też pH skóry zbliżone do obojętnego (ulega ono stopniowemu obniżeniu wraz z rozwojem skóry).

To w połączeniu z działaniem czynników drażniących sprawia, że niemowlęta i małe dzieci są w grupie ryzyka kontaktowego zapalenia skóry. U najmłodszych ma ono najczęściej postać pieluszkowego zapalenia skóry. W jego przebiegu podrażnienie jest zlokalizowane w miejscu przylegania pieluszki. Zmiany mają charakter rumieniowaty, niekiedy też występują pęcherzyki, krosty i nadżerki. Obejmują głównie narządy płciowe i pośladki, ale także okolice brzucha i kończyny dolne z charakterystycznym zaoszczędzaniem fałdów skórnych[2].

Pieluszkowemu zapaleniu skóry sprzyja długi kontakt skóry z wilgotnym środowiskiem i czynnikami drażniącymi (kałem i moczem). Na pojawienie się stanu zapalnego wpływ mają ponadto detergenty, stan zdrowia (problem nasilają biegunki i antybiotykoterapia) oraz dieta.

Kiedy dojdzie do zaburzenia struktury oraz czynności ochronnej skóry dochodzi najczęściej do nadkażenia Candida albicans, stąd potrzeba wzmocnienia jego mikrobiomu.

Jak na co dzień dbać o skórę okolicy pieluszkowej?

Podstawą profilaktyki jest codzienna higiena i pielęgnacja okolic skóry najbardziej narażonych na przewlekłe podrażnienie. Stąd zaleca się smarowanie ich przy każdej zmianie pieluszki maścią ochronno-pielęgnacyjną, np. Dada Extra Care. Kosmetyk wspiera regenerację i nawilża zaczerwienioną skórę dziecka, a po rozsmarowaniu pozostawia naturalny film ochronny, który zapobiega działaniu szkodliwych czynników zewnętrznych.

W jej składzie znajdziemy D-Pantenol, synbiotyk (prebiotyk + kompleks inaktywnych probiotyków), olej ze słodkich migdałów i olej canola, które wspomagają natłuszczanie oraz nawilżenie wrażliwej skóry.

Pod ręką warto mieć także krem ochronno-regenerujący, np. Dada Extra Care, który zaleca się użyć, gdy pojawią się pierwsze objawy stanu zapalnego (np. zaczerwienienie skóry). Jest przeznaczony do specjalistycznej pielęgnacji skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień, otarć i odparzeń dla dzieci i niemowląt od 1. dnia życia. Pozostawia uczucie nawilżenia i regeneracji skóry.

(Adobe Stock )

Jego główne składniki aktywne – synbiotyk (prebiotyk + kompleks inaktywnych probiotyków), olej ze słodkich migdałów, olej canola, tlenek cynku, betaglukan, alantoina, D-Pantenol – dbają o skórę skłonną do odparzeń pieluszkowych. Obecny w kremie tlenek cynku ma ponadto działanie antybakteryjne i zdolność absorbowania wilgoci (a jest to częsty czynnik uniemożliwiający prawidłowe gojenie i regenerację skóry).

Stosowanie kosmetyków to jednak za mało. Ważne jest też, by dokładnie oczyszczać okolice pieluszkowe przy każdej zmianie pieluchy (najlepiej samą wodą, a gdy to niemożliwe – przy użyciu dobrej jakości chusteczek nawilżanych, np. Dada Pure Care Aqua, które zawierają 99 proc. wody).

Warto też pozwolić dziecku na aktywność bez pieluchy, np. po kąpieli, a także unikać przegrzewania (nasila zmiany skórne, podrażnia skórę i wywołuje świąd). Istotny jest również odpowiedni dobór pieluch oraz częstotliwość ich zmieniania (co 2-4 h).

Czym powinny wyróżniać się kosmetyki dla noworodków i niemowląt?

Kosmetyki dla dzieci powinny być wybierane z największą starannością. Istotne jest, by można je było stosować od 1. dnia życia. Tak jest w przypadku kremu i maści Dada Extra Care. Dodatkowo są to kosmetyki hipoalergiczne, pozytywnie zaopiniowane przez Instytut Matki i Dziecka. Dzięki obecności synbiotyku w składzie pielęgnują i utrzymują równowagę mikrobiomu skóry, pozostawiając ją miękką i elastyczną.

Krem i maść Dada Extra Care są dostępne w sieci sklepów Biedronka.

Płatna współpraca z marką Dada
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze