Trwa ładowanie...

Kolka u maluszków: jak pomóc dziecku i… rodzicom?

 Agnieszka Gotówka
15.04.2024 10:28
Płatna współpraca z marką Vivomixx
Kolka u maluszków: jak pomóc dziecku i… rodzicom?
Kolka u maluszków: jak pomóc dziecku i… rodzicom? (AdobeStock)

Najpewniej jeszcze będąc w ciąży, słyszeliście historie dotyczące kolki niemowlęcej. Przedstawia się ją jako rodzicielski horror, na który nie ma lekarstwa. Ale czy na pewno?

Co to jest kolka niemowlęca?

Kolka niemowlęca nie bez przyczyny rodzi ogromny niepokój rodziców. Kiedy się pojawia, a może to nastąpić między 3. dniem a 3. tygodniem życia dziecka, maluszek jest bardzo rozdrażniony i mocno płacze. Jednak każde dziecko jest inne i u każdego może to przebiegać inaczej. Dla rodziców to szalenie trudne: nie tylko są dopiero na początku rodzicielskiej drogi i nie do końca wiedzą, jak pomóc swojemu dziecku ale też boją się o jego zdrowie.

Specjaliści jednak uspakajają: kolka niemowlęca należy do czynnościowych zaburzeń przewodu pokarmowego wczesnego okresu niemowlęcego [1]. Ma łagodny przebieg oraz tendencję do samoograniczenia. Rozpoznaje się ją, gdy występuje tzw. reguła trzech: niemowlę płacze i jest rozdrażnione przez co najmniej 3 godziny dziennie, 3 dni w tygodniu i przez co najmniej 3 tygodnie [2]. Jego rozwój fizyczny jest przy tym prawidłowy, a przyrost masy ciała właściwy.

W czasie napadu kolki niemowlęcej dziecko pręży się, podkurcza nóżki i wykonuje gwałtowne ruchy prostujące w stawach biodrowych. Obwód jego brzuszka może się powiększyć, a wydalanie gazów i małej ilości stolca przynoszą chwilową ulgę.

Charakterystyczną cechą kolki niemowlęcej jest jej nagły początek i koniec bez wyraźnej przyczyny poprawy stanu dziecka [1].

(AdobeStock)

Dlaczego zatem się pojawia? Mimo wieloletnich badań przyczyn kolki niemowlęcej nie udało się do końca ustalić. Wiadomo, że nie bez znaczenia są czynniki fizjologiczne, neurologiczne i emocjonalne. Do jej powstania mogą zatem przyczyniać się:

  • niedojrzałość układu pokarmowego,
  • nieprawidłowa technika karmienia piersią,
  • nietolerancja pokarmowa (nadwrażliwość na białko mleka krowiego lub nietolerancja laktozy),
  • nadmierne wytwarzanie gazów jelitowych (co prowadzi do zaburzeń motoryki i bolesnych skurczów jelit),
  • nasilona reakcja dziecka na działanie bodźców zewnętrznych (np. niepokój rodziców, stres).

Coraz większa grupa badaczy skłania się ku teorii, że występowanie kolki niemowlęcej ma ścisły związek z zaburzeniami interakcji jelitowo-mózgowych. Jest to bardzo prawdopodobne, zważywszy na fakt, że kiedy rodzi się dziecko, jego mikrobiom dopiero się kształtuje, a na jego ostateczny skład wpływ ma nie tylko rodzaj porodu, ale też sposób karmienia.

Niekorzystne czynniki okołoporodowe (m.in. cesarskie cięcie, karmienie mlekiem modyfikowanym, podawanie antybiotyków) mogą doprowadzić do spadku liczby korzystnych bakterii, nadmiernego rozwoju bakterii patogennych oraz drastycznego spadku zróżnicowania gatunkowego mikrobioty. A to nie pozostaje bez wpływu na sposób funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego i pokarmowego (dwukierunkowej osi jelito-mózg). Jak zatem przerwać to błędne koło, a tym samym pomóc dziecku?

Zobacz film: "Pytanie mamy - Kiedy maluszka boli brzuch. Porozmawiajmy o probiotykach"

Jak złagodzić objawy kolki niemowlęcej?

Sposobów na kolkę niemowlęcą jest wiele. Internet pełen jest rad dla rodziców, którzy są w stanie skorzystać z każdej z nich, by pomóc dziecku. W czasie epizodu kolki niemowlęcej dużym wsparciem są na przykład ciepłe okłady (w czym pomóc może m.in. termofor z pestkami wiśni), a także masaże antykolkowe (instruktaż w formie filmiku, który przedstawia Joanna Mróz, fizjoterapeutka uroginekologiczna, możesz znaleźć na YouTube). Można też w ciągu dnia układać dziecko na brzuszku (zawsze pod czujnym okiem osoby dorosłej!).

Warto też sięgnąć po sprawdzone wsparcie dla jelit, jakim są dobrej jakości wieloszczepowe probiotyki, których skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi i które mogą pomóc w łagodzeniu objawów kolki niemowlęcej i skracać czas trwania nieutulonego płaczu u niemowląt.

Przy ich wyborze zwracaj uwagę na:

  • ilość szczepów w preparacie (szczególnie polecany jest probiotyk mający w składzie unikalną mieszaninę ośmiu szczepów bakterii probiotycznych (De Simone Formulation): czterech szczepów Lactobacillus, trzech szczepów Bifidobacterium oraz szczepu Streptococcus thermophilus) – taka bioróżnorodność pozwala na wsparcie równowagi w populacji drobnoustrojów jelitowych, a synergia działania daje silniejszy efekt,
  • ilość bakterii w probiotyku (optymalna ilość bakterii w porcji dla małych dzieci to 5 miliardów),
  • bezpieczeństwo – dobry probiotyk dla noworodka jest bezpieczny od 1. dnia życia, certyfikowany w EU, a jego działanie jest potwierdzone badaniami i wieloletnią obecnością na rynku,
  • sposób przechowywania – zaleca się, by probiotyk był przechowywany w lodówce, co daje stabilność i gwarancję żywotności bakterii,
  • wygodę podawania.

Pamiętajcie również o swoim samopoczuciu. Kolka niemowlęca szybko prowadzi do wyczerpania rodziców, którzy mogą stać się rozdrażnieni. Te emocje dziecko wyłapuje niczym magnes, co tylko pogarsza jego niepokój. Starajcie się więc znaleźć sposób na choć krótki odpoczynek i regenerację.

Płatna współpraca z marką Vivomixx
Polecane dla Ciebie