Najbardziej popularne imiona w pierwszej połowie 2016 roku
W rankingu imion dla dzieci niewielkie zmiany. Wśród dziewczynek nadal króluje Zuzanna, natomiast rodzice chłopców najczęściej swoich synów nazywają Antoni. Ranking najbardziej popularnych imion w pierwszym półroczu 2016 roku opublikowało Ministerstwo Cyfryzacji.
Wybór imienia dla dziecka potrafi spędzać rodzicom sen z powiek. Jedni kierują się modą, inni sentymentem, kolejni – własnym gustem, a jeszcze następni – dopasowują brzmienie imienia do nazwiska. Bywa też, że rodzice wybierają imiona związane z literaturą, biblią, czy polityką. Są też tacy, którzy decydują się na imiona rzadkie, niepowtarzalne.
1. Imiona w 2015 roku
W 2015 roku, zgodnie z raportem Ministerstwa Cyfryzacji, rodzice najczęściej nadawali swoim pociechom imiona Zuzanna oraz Jakub. Drugie miejsca zajęli Zofia i Jan, a trzecie – Julia i Szymon.
Nic dziwnego. Spora część polskich rodziców nie lubi w tej kwestii nowoczesności i nazywa dzieci tradycyjnie, czasem nawet staroświecko. Oprócz Zuzanny czy Jakuba, w rejestrach pojawiają się Aleksander, Aurelia, Helena, Franciszek, Zbigniew czy Melania.
2. Jakie imiona są popularne w 2016 roku?
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało dane ze wszystkich województw. Po przeliczeniu okazuje się, że najbardziej popularnym imieniem żeńskim w pierwszej połowie 2016 roku nadal jest Zuzanna. Nazwano tak aż 3823 dziewczynki. Drugie miejsce zajęła Lena (2477 dziewczynek), a trzecie – Julia (2022 dziewczynki).
Nadal popularne są takie imiona jak Maja, natomiast na coraz wyższą pozycję wspina się imię Hanna – w pierwszej połowie tego roku rodzice nadali to imię 1706 razy. Z kolei jedno z najpopularniejszych imion na świecie – Zofia – nosi 1427 dziewczynek urodzonych w pierwszej połowie 2016 roku.
Wśród imion męskich nastąpiła niewielka zmiana. Od pięciu lat na szczycie listy znajdował się Jakub. W 2016 roku został jednak zdetronizowany przez Antoniego. Staromodne imię męskie wybrano aż 3674 razy. Na drugim miejscu znalazł się Szymon (3389 chłopców), a na trzecim – Jakub (3180 chłopców). W pierwszej szóstce znalazły się także takie imiona jak: Jan (1414), Filip (414) i Wojciech (398).
Czy ten trend utrzyma się do końca roku? O tym dowiemy się na początku stycznia. Wtedy Ministerstwo Cyfryzacji opublikuje pełne zestawienie najbardziej popularnych imiona za cały 2016 rok.