4 z 7Kto jest w grupie ryzyka?
W grupie zwiększonego ryzyka występowania zakrzepicy żylnej znajdują się osoby, które są nosicielami mutacji różnych genów kodujących białka uczestniczące w procesie krzepnięcia. To tzw. czynniki krzepnięcia.
– Taka cecha genetyczna samodzielnie nie wystarcza jeszcze do rozwoju zakrzepicy żylnej, ale znacznie zwiększa prawdopodobieństwo jej wystąpienia po zadziałaniu dodatkowego czynnika prozakrzepowego, takiego jak długotrwałe przebywanie w jednej pozycji w samolocie lub przyjmowanie doustnych leków antykoncepcyjnych – dodaje dr n. med. Bodzioch.
Nosiciele tych mutacji cierpią na zakrzepicę często już w młodszym wieku. Wykazuje ona skłonność do nawrotów i może dotyczyć zarówno żył kończyn dolnych, jak i górnych, krezkowych, mózgowych i innych.
– U młodych kobiet pierwszym objawem mogą być nawracające poronienia, szczególnie w drugim trymestrze ciąży, spowodowane zakrzepami w naczyniach łożyska. Wczesne rozpoznanie takiego stanu podatności genetycznej ma duże znaczenie, ponieważ zakrzepicy można skutecznie zapobiegać, wprowadzając modyfikacje stylu życia (odpowiednia aktywność ruchowa, prawidłowe nawodnienie), unikanie leków zwiększających krzepliwość oraz stosowanie leków przeciwkrzepliwych (np. heparyny w czasie ciąży) – mówi lekarz.
Zdaniem lekarza, genetycznie uwarunkowana skłonność do zakrzepicy jest wciąż niedoceniana. Może jednak występować znacznie częściej niż się tego spodziewamy.
Zobacz także: Ten test wykryje wszystkie choroby genetyczne