Trwa ładowanie...

Pępkowe. Jak wygląda i czy warto zorganizować tę imprezę?

 Ewa Rosiecka
20.01.2021 10:27
Pępkowe. Jak wygląda i czy warto zorganizować tę imprezę?
Pępkowe. Jak wygląda i czy warto zorganizować tę imprezę? (GettyImages)

Pępkowe to impreza z wieloletnią tradycją, zorganizowana na cześć świeżo upieczonego ojca. Ma swoich zwolenników, ale i przeciwników. Według tych pierwszych, spotkanie w męskim gronie ma bardzo dobry wpływ na młodego tatę, pełni swojego rodzaju funkcję terapeutyczną, pozwala oswoić się z ojcostwem. Przeciwnicy pępkowego natomiast uważają, że picie alkoholu i świętowanie w czasie gdy młoda mama leży z dzieckiem w szpitalu, jest delikatnie mówiąc nietaktowne. Jak jest w rzeczywistości? Czy zwyczaj pępkowego to potrzebna tradycja, czy powinniśmy jednak o nim zapomnieć?

spis treści

1. Czym jest pępkowe?

W Polskiej tradycji jest takie powiedzenie: "Dziecko nie opite - dziecko chorowite". Odnosi się ono do zwyczaju świętowania przez ojca narodzin dziecka, które polega najczęściej na spotkaniu w męskim gronie, z dużą ilością alkoholu. W wielu rodzinach krążą niemal legendy o kilkudniowym imprezowaniu płci męskiej po narodzinach potomka.

Obecnie pępkowe nie ma już charakteru hucznej, kilkudniowej imprezy. Ma to związek ze zmianą, jaka nastąpiła na przestrzeni ostatnich lat w kwestii rodzicielstwa i porodu. Kiedyś panowie nie mieli wstępu na porodówkę, nie przeżywali go razem z kobietą i nie uczestniczyli w emocjach, które temu towarzyszą.

Dziś po wyczerpującym porodzie młody ojciec najczęściej marzy, aby położyć się do swojego łóżka, a rano wstać, aby przygotować dom na przyjęcie świeżo upieczonej mamy i noworodka. Jednak mimo to zwykle panowie znajdują czas na spotkanie się z kolegami i choćby symboliczne świętowanie przyjścia na świat dziecka.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
Fajnie być tatą! Ruszyła kampania promująca ojcostwo
Fajnie być tatą! Ruszyła kampania promująca ojcostwo

Na początku stycznia Fundacja Mamy i Taty rozpoczęła kampanię pod hasłem "Ról jest wiele, ale jedna

przeczytaj artykuł

2. Dlaczego warto zrobić pępkowe?

Prawdą jest, że pępkowe to najczęściej spotkanie mocno zakrapiane alkoholem, co przez niektórych może nie do końca zostać zrozumiane. W końcu to matka urodziła dziecko i to ona przede wszystkim powinna świętować, tymczasem gdy ona leży po wyczerpującym porodzie, ojciec dziecka dobrze się bawi.

Warto spojrzeć na to jednak z drugiej strony - męskiej. Mimo że przyszły ojciec nie nosi w sobie dziecka, nie odczuwa bólu porodowego i nie wykonuje gigantycznej pracy, jaką jest wydanie na świat potomka, równie mocno wszystko przeżywa. Dodatkowo widzi cierpienie swojej partnerki, ale nie ma na to najmniejszego wpływu, co zapewne bardzo go frustruje.

Ponadto, młoda mama przez dziewięć miesięcy ciąży przygotowuje się do nowej roli, u ojca natomiast świadomość zostania tatą dociera zwykle dopiero po narodzinach. Jeśli dołożymy do tego fakt powrotu do pustego domu i nagłe zderzenie z rzeczywistością, łatwiej nam będzie zrozumieć chęć choćby spotkania się w męskim gronie i odreagowania stresu.

Podczas pępkowego świeżo upieczony tata ma okazję podzielić się swoimi przemyśleniami dotyczącymi rodzicielstwa z innymi, bliskimi sobie mężczyznami. Mimo iż impreza ta najczęściej jest suto zakrapiana, rozmowy krążą wokół tematów związanych z urodzeniem dziecka. Mężczyzna ma okazję uświadomić sobie, że właśnie został ojcem.

10 rzeczy, które tata robi zupełnie inaczej niż mama
10 rzeczy, które tata robi zupełnie inaczej niż mama [10 zdjęć]

Do prawidłowego rozwoju dziecka niezbędni są mu rodzice, którzy stanowią wzorzec do naśladowania, opiekują

zobacz galerię

3. Czy pępkowe to dobry sposób na radość z narodzin?

Dawniej, mimo że pępkowe oznaczało po prostu kilkugodzinne (w skrajnych przypadkach nawet kilkudniowe!) picie alkoholu, spotykało się z akceptacją społeczeństwa i było tolerowane przez kobiety.

Dziś, wskutek przemian kulturowych, wielu młodych ludzi uważa obchodzenie pępkowego za coś żenującego, a impreza męska z okazji narodzin dziecka coraz częściej się po prostu nie odbywa.

Istotny jest również wiek i moment w życiu, w którym obecnie decydujemy się na dziecko. Jeśli mamy wyczerpującą pracę i nie jesteśmy już pierwszej młodości, to energii do imprezowania również będziemy mieć dużo mniej.

Innym czynnikiem jest to, że kobiety dziś dużo krócej leżą w szpitalu po porodzie. Dawniej było to kilka/kilkanaście dni, dziś najczęściej jest to doba, maksymalnie dwie. Do tego dochodzi zmęczenie popularnym porodem rodzinnym, po którym mężczyzna zwyczajnie nie ma siły do długiego przesiadywania w towarzystwie.

Nie mniej jednak pępkowe obywają się w dalszym ciągu, choć na mniejszą skalę, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu.

Nie odkładaj ojcostwa na później
Nie odkładaj ojcostwa na później

Dla zdrowia dziecka znaczenie ma wiek i kondycja ojca, a szkodzić może już nawet przewlekły stres. Pod

przeczytaj artykuł

4. Co kupić w prezencie na pępkowe?

Jeśli zostałeś zaproszony na pępkowe, zapewne zastanawiasz się, jaki prezent podarować młodemu tacie. Jest całe mnóstwo ciekawych prezentów, które mogą rozbawić i sprawić wiele radości. Co można kupić?

  • cygaro;
  • album na zdjęcia pociechy;
  • drzewko do zasadzenia;
  • gadżet okolicznościowy (kubek, poduszka, medal dla ojca);
  • rodzinną planszówkę (co prawda minie trochę czasu, zanim w nią zagra z dzieckiem, mimo to warto - do czasu, aż dziecko nieco urośnie, może grać w wolnym czasie z partnerką);
  • voucher do restauracji;
  • pieluchy;
  • samodzielnie zrobioną nalewkę (pępkówkę).

Udanej zabawy!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze