Trwa ładowanie...

Książki o macierzyństwie. Po które warto sięgnąć?

 Agnieszka Gotówka
01.12.2023 10:07
Książki o macierzyństwie. Po które warto sięgnąć?
Książki o macierzyństwie. Po które warto sięgnąć? (https://stock.adobe.com/)

Książki o macierzyństwie znaleźć można w każdej księgarni stacjonarnej i internetowej. Są bardzo pomocne młodym mamom, pod warunkiem jednak, że zawierają wartościową treść. Po które tytuły zatem warto siegnąć?

spis treści

1. Książki o macierzyństwie. Dlaczego warto czytać poradniki dla kobiet w ciąży?

Młoda mama ma wiele pytań. I choć funkcjonujemy dziś w dwuwymiarowym świecie: rzeczywistym i wirtualnym, odpowiedzi na wiele z nich wcale nie są łatwe. Wokół rodzicielstwa nadal wiele jest mitów i błędnych przekonań, z którymi najmłodsze pokolenie kobiet próbuje się rozstać. To trudne zadanie, jednak pomóc w nim mogą odpowiednie książki dla przyszłych mam – z aktualną wiedzą, pisane przez osoby z wykształceniem kierunkowym i latami praktyki oraz dobrych wydawnictw.

Rodzice znajdą w nich informacje na temat przygotowania do porodu, karmienia piersią i rozwoju dziecka. Ich uzupełnieniem będzie też wiedza z zakresu emocji.

2. Jakie książki warto przeczytać w ciąży?

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

Dzieląc się swoim doświadczeniem, podpowiem kilka dobrych tytułów. Co dla mnie ważne: są to książki, które się wzajemnie uzupełniają. Pisane są w podobnym nurcie, m.in. rodzicielstwa bliskości. Opierają się też na aktualnej wiedzy medycznej i psychologicznej oraz pisane są przez osoby doświadczone i praktykujące w zawodzie położnej, psychologa, pedagoga, fizjoterapeuty, neurologopedy.

3. Książki o ciąży: ranking

3.1. Seria rodzicielska: Natuli

W tej serii wszystkie książki są niezwykle wartościowe i stanowią pierwszy wybór rodziców. Kobietom w ciąży szczególnie polecam tytuły:

  • "Poród naturalny"
  • "Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim"
  • "Połóg. Pierwszy rok życia rodzica"
  • "Karmienie piersią"
  • "Noszenie dzieci"
  • "Jak zrozumieć małe dziecko"

Z czasem kolekcję warto uzupełnić o kolejne:

  • "Rozwój seksualny dzieci"
  • "Jak zrozumieć się w rodzinie"
  • "Uwaga! Złość"
  • "Konflikty w rodzinie"
  • "Granice dzieci i dorosłych"
  • "Jak zrozumieć nastolatka"
Seria książek Natuli
Seria książek Natuli

Każda z tych książek napisana jest zrozumiałym, pełnym empatii językiem. Czytając je, łatwiej zrozumieć, co dzieje się z naszym ciałem i emocjami w czasie ciąży, podczas porodu i w pierwszych latach życia dziecka. Autorzy niczego nie narzucają, ale podpowiadają, jak mierzyć się z rodzicielskimi wyzwaniami.

Uzupełnieniem tej serii są książki "Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka" oraz "Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka".

3.2. "Narodziny. Początki życia człowieka na wyjątkowych ażurowych rycinach"

Kobietom w ciąży polecam też "Narodziny. Początki życia człowieka na wyjątkowych ażurowych rycinach" od Wydawnictwa Mamania. To doskonała literacka i graficzna podróż do źródeł ludzkiego życia: od połączenia dwóch komórek aż do pierwszego oddechu nowego człowieka. Czytając ją, dowiesz się, jak dziecko rośnie w brzuchu i co dzieje się przez cały ten czas.

3.3. Seria "Rodzić można łatwiej" Izabeli Dembińskiej

Do porodu przygotują też książki położnej Izabeli Dembińskiej: "Rodzić można łatwiej", "Lekko w ciąży" oraz "Pierwsze chwile z noworodkiem". Każda z nich to kopalnia aktualnej wiedzy, ale też zrozumienia i podziwu dla kobiecego ciała.

4. Poradniki dla przyszłych mam: co warto przeczytać?

Wychowanie dziecka nie jest proste. Nie bez powodu mówi się, że potrzebna jest do tego cała wioska. Dziś o zaangażowanie innych trudno, ale mamy książki, po które warto siegnąć, by nadać rodzicielstwu odpowiedni kurs.

Szczególnie warte polecenia są:

  • "Księga Rodzicielstwa Bliskości" W i M. Sears, wyd. Mamania – tu znajdziesz odpowiedzi na pytania: Czy noworodek wymusza płaczem noszenie?, Jaka jest rola ojca w pielęgnacji noworodka? i "Jak długo karmić piersią"
  • "Dziecko od A do Z" wyd. Mamania – autorka w badaniach naukowych odnalazła odpowiedzi na 60 nurtujących rodziców zagadnień, np. Smoczek czy kciuk? Kiedy na nocnik, kiedy do własnego łóżka i kiedy wreszcie zacznie przesypiać noc? Każdy problem omówiony jest w jasny i przejrzysty sposób.
  • "Dziecko z bliska" i "Dziecko z bliska idzie w świat" Agnieszki Stein – to książki o rodzicielstwie bliskości napisane przez polską autorkę. Kompleksowo opisują relacje w rodzinie, nawiązywanie i utrzymywanie więzi między rodzicami a dziećmi i pomiędzy rodzeństwem.
  • "Mamania. Pierwszy kontakt" – to najnowsza seria wydawnictwa Mamania, która urzeka ilością treści i aktualnej wiedzy oraz prostotą wydania. Książki mają kieszonkowy rozmiar. Znajdziecie w nich wiele kodów QR kierujących do nagrań i zdjęć nieopublikowanych w książce. Dotychczas w serii ukazały się "Kiedy zacznie mówić. Poradnik logopedyczny dla rodziców dzieci 0-3" Anny Skiby oraz "Niejadki" i nie tylko. Wybiórczość pokarmowa, neofobia i marudne jedzenie" Małgorzaty Jackowskiej. Wkrótce dołączy do nich książka "Drugie dziecko. Nowa codzienność i nowe emocje w rodzinie" Natalii Minge.
Mamania. Pierwszy kontakt
Mamania. Pierwszy kontakt

Warto jednak pamietać, że nawet najlepsza książka dla przyszłej mamy nie zastąpi intuicji i miłości. Warto jednak sięgnąć po wartościowe tytuły, by móc obrać właściwy kierunek w podróży zwanej rodzicielstwem i zrozumieć, co dzieje się z dzieckiem (i z nami) na poszczególnych etap rozwoju naszej pociechy.

Przeczytaj również:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze