Trwa ładowanie...

6 sposobów na zwiększenie pewności siebie w rodzicielstwie

Avatar placeholder
03.10.2022 16:12
6 sposobów na zwiększenie pewności siebie w rodzicielstwie
6 sposobów na zwiększenie pewności siebie w rodzicielstwie (Materiał Partnera)

Artykuł Sponsorowany Piękne Rzeczy

Pewność siebie to wartość dodatnia. Umiejętność czerpania siły ze środka – swojego wnętrza. Pewność siebie jest szczególnie ważna w rodzicielstwie. Bowiem silny, rozsądny rodzic to podpora dla kształtującej się tożsamości dziecka. To jego bezpieczna przystań i gwarancja poczucia własnej wartości. Jak zatem zwiększyć pewność siebie w rodzicielstwie, by z pełną mocą dawać podporę swoim dzieciom? Sprawdź!

Zaakceptuj swoje słabości

Każdy ma lepsze i gorsze chwile. Każdy też ma prawo do błędów. Jesteś dojrzałym emocjonalnie człowiekiem. Dorosłym, który z pewnością zna swoje dobre i złe strony. Zaakceptuj je wszystkie. Nawet jeśli uważasz, że nad czymś musisz jeszcze popracować, daj sobie po prostu czas na zmianę. Ulegasz swoim dzieciom zbyt często? Nie rób sobie wyrzutów! Po prostu postaraj się więcej z nimi rozmawiać. Naucz się trudnej sztuki negocjacji, ale też nie staraj się na siłę zmieniać. Jeśli coś Cię mocno uwiera, po prostu odpuść.

Bądź sobą w każdej sytuacji

Nie daj sobie wmówić, że jesteś kiepskim rodzicem, bo pozwalasz dziecku oglądać w niedzielę bajki do południa. Nieprawda, że powinieneś się nim zająć, gdy masz wolny dzień. Ty również masz prawo do odpoczynku. Kiedy czujesz, że dzisiaj potrzebujesz dłużej pospać, nie miej wyrzutów sumienia, gdy Twój malec dłużej poogląda bajki. Przecież to nie rutyna.

Kieruj się intuicją, a nie tylko rozumem

Nie zawsze i nie w każdej sytuacji rozsądek powinien brać górę. Czasami dobrze jest do głosu dopuścić zmysły. Zaufaj sobie. W podejmowaniu rodzicielskich decyzji kieruj się doświadczeniami, przemyśleniami, ale także tym, co podpowiada Ci serce. Rady innych osób mogą okazać się przydatne, ale to Ty ostatecznie podejmij decyzję.

Nie oceniaj się zbyt surowo

Jesteś dobrym rodzicem. Dla swojego dziecka najlepszym. Cokolwiek by się nie działo, zasługujesz na to miano. Przecież każdego dnia dajesz z siebie wszystko. Czasem nawet wbrew sobie. Nie przejmuj się, gdy się potkniesz. Każdemu się zdarza. Nie rób sobie wyrzutów, że zdarzyło Ci się nakrzyczeć na dziecko. Każdy ma swoje granice. Najwyraźniej dzisiaj malec je zerwał. Następnym razem postaraj się nad sobą zapanować, a teraz po prostu przytul swoje ukochane dziecko, przeproś je i porozmawiajcie o sytuacji, która się między Wami wydarzyła.

Naucz się mówić „NIE”

Dawanie siebie w 100% innym wcale nie czyni Cię doskonałym rodzicem. Naucz się odmawiać. A ściślej mówiąc, naucz się asertywności. Godząc się na wszystko, czego chce Twoje dziecko, pokazujesz swoją słabość. Skoncentruj się na zmianie nastawienia. Rozważ wszystkie za i przeciw kryjące się w prośbie pociechy i jeśli uważasz, że nie możesz się na coś zgodzić, po prostu to powiedz. Nie zostawiaj jednak dziecka bez odpowiedzi. Wytłumacz mu, dlaczego nie kupisz mu drogiej zabawki lub nie godzisz się na samotne nocowanie u kolegi.

Postaw na rozwój swoich kompetencji

Czytaj, jak radzić sobie w trudnych rodzicielskich sytuacjach. Sięgnij po sprawdzone poradniki parentingowe. Regularnie odwiedzaj portal piekne-rzeczy.pl, gdzie przeczytasz np. jak zapanować nad dziecięcymi emocjami, czy jak dostosować obowiązki domowe do wieku dziecka. Nie bój się też pytać innych, bardziej doświadczonych rodziców, o ich sposoby na kłopoty z rówieśnikami czy obniżoną motywację do nauki.

Artykuł Sponsorowany Piękne Rzeczy

Polecane dla Ciebie