Trwa ładowanie...

Kiedy rozpocząć ćwiczenia po porodzie?

Avatar placeholder
29.07.2021 23:15
Kiedy ćwiczyć po porodzie?
Kiedy ćwiczyć po porodzie?

To, kiedy ćwiczyć po porodzie zależy od kilku czynników: od tego, jak przebiegał poród, jaki to był rodzaj porodu (cesarskie cięcie czy poród naturalny), jak czuje się matka, jak goją się rany poporodowe, jaka jest kondycja młodej mamy. Nie zaleca się chodzenia na siłownię w pierwszych tygodniach po porodzie, kiedy organizm matki jest wyczerpany i łatwo o komplikacje poporodowe, jak np. krwawienie. Bardzo ostrożne i stopniowo wdrażane ćwiczenia mogą być dla matki korzystne, ale tylko po „dojściu do siebie” po urodzeniu dziecka.

spis treści

1. Pierwsze ćwiczenia po porodzie

Na pewno wiele kobiet marzy o tym, aby od razu po porodzie powrócić do dawnych kształtów, a szczególnie do płaskiego brzucha. Niestety, nie jest to możliwe – przynajmniej nie od razu. Przede wszystkim przez pierwsze tygodnie po porodzie nie należy przeciążać mięśni brzucha ani żadnych innych. Spokojne spacery na świeżym powietrzu oczywiście są zalecane, a na początek lepiej nie próbować bardziej zaawansowanych i wyczerpujących ćwiczeń.

Z reguły kobiety ćwiczące przed ciążą i w czasie jej trwania szybciej wracają do swojej kondycji po porodzie. Ćwiczenia po porodzie powinniśmy dopasować też do rodzaju porodu. U niektórych kobiet, jeśli poród przebiegł bez komplikacji, bezpieczne są ćwiczenia już po kilku-kilkunastu dniach od porodu. Inaczej rzecz się ma z kobietami, które rodziły poprzez cesarskie cięcie - niektóre z ćwiczeń nie są w tym przypadkuzalecane. U kobiet po cesarce decyzję o powrocie i rodzaju ćwiczeń powinien podjąć lekarz, po zbadaniu rany po cesarce.

Ogólnie uznaje się, że dobrym momentem na rozpoczęcie ćwiczeń po porodzie jest szósty tydzień. Nie jest to jednak termin odpowiedni dla każdej młodej matki i najrozsądniej jest zapytać lekarza o opinię. On będzie w stanie ocenić, czy organizm kobiety jest gotowy na ćwiczenia i w razie potrzeby przeprowadzi odpowiednie badania.

Zobacz film: "Ćwiczenia po porodzie [Specjalista radzi]"

Kobiety karmiące piersią powinny szczególnie uważać na wyczerpujące ćwiczenia. Istnieją badania, według których nadmierny wysiłek fizyczny prowadzi do gromadzenia się w mleku matki kwasu mlekowego, który sprawia, że mleko matki staje się gorzkie w smaku. Może to pogorszyć apetyt dziecka. Zapobiega się temu za pomocą laktatora – odciągając pokarm przed ćwiczeniami.

2. Zalety i wady ćwiczeń po porodzie

Należy pamiętać, że aby ćwiczenia po porodzie były bezpieczne, należy odpowiednio się nawadniać i stopniować natężenie ćwiczeń. Nie można zaczynać od ćwiczeń forsownych, gdyż przyniesie to więcej szkody niż pożytku młodej mamie.

Zalety ćwiczeń po porodzie to:

  • szybszy powrót do kondycji sprzed ciąży,
  • wzmocnienie mięśni, w tym mięśni brzucha,
  • poprawa nastroju,
  • rozładowanie stresu,
  • większa ilość energii.

Wady ćwiczeń po porodzie dotyczą tylko zbyt intensywnych i forsownych ćwiczeń. Te wykonywane stopniowo i z umiarem nie niosą za sobą ryzyka zdrowotnego. Zbyt wczesne lub intensywne ćwiczenia po porodzie mogą wywołać:

  • pogorszenie krwawienia poporodowego (zwiększa się intensywność krwawienia lub wydzielina zmienia kolor na jasnoczerwony),
  • różnego rodzaju powikłania poporodowe,
  • otwarcie ran poporodowych lub po cesarce.

Jeśli kobieta po porodzie poczuje się gorzej w czasie ćwiczeń, zacznie krwawić (albo krwawienie stanie się obfitsze) lub poczuje ból, powinna jak najszybciej znaleźć się pod opieką lekarza.

Polecane dla Ciebie