Poród naturalny po cesarce

Kobiety po cięciu cesarskim zastanawiają się, czy poród naturalny po cesarce jest możliwy. Część z nich, będąca zwolenniczkami cięcia cesarskiego, obawia się porodu siłami natury, i odwrotnie. Kobiety nastawione na poród naturalny, który z różnych przyczyn zakończył się cięciem, bardzo chciałyby urodzić naturalnie. Czy poród siłami i drogami natury jest możliwy po cesarce? Odpowiedź na to pytanie jest złożona i wymaga poznania przyczyn, z jakich zostało wykonane cięcie cesarskie.

Polecane wideo:

Wskazania do cięcia cesarskiego

Cięcie cesarskie jest operacyjnym sposobem ukończenia porodu. Wskazań do cięcia cesarskiego jest wiele. Można je podzielić na względne i bezwzględne lub na matczyne, płodowe i pozapołożnicze. Położnicze wskazania bezwzględnedo planowanego cięcia cesarskiego to między innymi:

 • zagrażająca zamartwica wewnątrzmaciczna płodu (złe zapisy KTG),
 • niewspółmierność porodowa (wady w budowie miednicy kostnej kobiety, zbyt duże dziecko w stosunku do miednicy),
 • łożysko przodujące lub przedwczesne odklejenie się łożyska,
 • stan po dwóch cięciach cesarskich,
 • położenie poprzeczne płodu lub miednicowe położenie płodu (wskazanie względne),
 • podwyższone ryzyko porodu naturalnego dla matki i dziecka, np. choroba hemolityczna płodu, niewyrównana cukrzyca ciężarnych.

Wskazaniami do planowanego cięcia cesarskiego mogą być również problemy matki niezwiązane z położnictwem, np.:

 • kardiologiczne − sztuczna zastawka, wady serca,
 • okulistyczne − problemy z siatkówką, krótkowzroczność z wysokim ciśnieniem śródgałkowym oka,
 • niewyrównana cukrzyca sprzed ciąży,
 • neurologiczne − epilepsja, guzy mózgu,
 • pulmonologiczne − niewydolność oddechowa, dychawica oddechowa,
 • choroba nowotworowa,
 • przebyte operacje narządu rodnego, np. wyłuszczenie dużych mięśniaków śródściennych oraz inne.

Istnieją również wskazania do nieplanowanego cięcia cesarskiego, które pojawiają się dopiero po rozpoczęciu akcji porodowej, jednak nie mamy na nie dużego wpływu.

Czy poród naturalny po cesarce jest możliwy?

Poród naturalny po jednym cięciu cesarskim jest możliwy, jednak trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z nich jest powód, z jakiego odbyło się pierwsze cięcie. Jeśli wskazaniem do pierwszego cięcia cesarskiego była choroba matki wymieniona wyżej jako wskazanie pozapołożnicze (np. wrodzona wada serca), to również kolejna ciąża zakończy się zapewne cięciem cesarskim. To samo dotyczy np. wad w budowie kostnej miednicy. Jednak jest wiele wskazań do planowanej cesarki, które nie muszą wystąpić w trakcie następnej ciąży, jak położenie poprzeczne lub miednicowe płodu czy przodujące łożysko. Najważniejsza jest kontrola blizny po cesarce i obserwacja w kierunku jej rozejścia się w badaniu ultrasonograficznym.

Jeszcze nie tak dawno krążyło stwierdzenie, że poród siłami i drogami natury po cięciu cesarskim nie jest możliwy, że po cesarce może być tylko kolejna cesarka. Dziś wiemy, że tak nie jest. Dostępność badań obrazowych, jak usg podczas ciąży, pozwala na monitorowanie dziecka i kontrolowanie stanu blizny u kobiety zakwalifikowanej do porodu naturalnego po cięciu cesarskim.

Monika Łapczyńska, ponad rok temu

Na czym polega cesarskie cięcie - przebieg, znieczulenie, rana

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Na czym polega cesarskie cięcie - przebieg, znieczulenie, rana
Na czym polega cesarskie cięcie - przebieg, znieczulenie, rana

Znieczulenie przy porodzie przez cesarskie cięcie

Znieczulenie przy porodzie przez cesarskie cięcie

Znieczulenie stosowane przy cesarskim cięciu to obecnie najczęściej znieczulenie zewnątrzoponowe i/lub podpajęczynówkowe. Znieczulenie ogólne do cesarki to dzisiaj ostateczność

Etapy porodu naturalnego

Poród naturalny po cesarskim cięciu

poród naturalny po cesarce. Nie można jednak upierać się przy nim za wszelką cenę, gdyż ryzyko z nim związane może być śmiertelne, dla matki i dla dziecka. Kiedy poród naturalny...

Komplikacje po cesarskim cięciu

Zakażenie dróg moczowych przy cesarce

Zakażenie dróg moczowych przy cesarce

Zakażenie dróg moczowych to dość częsta infekcja, która dotyka zazwyczaj kobiet. W odróżnieniu od mężczyzn mają one krótszą cewkę moczową, co predysponuje do wnikania bakterii.

Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu

Ciąża po cesarce

skazana jest na następną cesarkę. Po jednym cięciu cesarskim możliwy jest poród naturalny, jednak trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejsze (...) Planowanie ciąży po cesarce...

Suplementy diety po ciąży

Menu po cesarce

Menu po cesarce

Cesarskie cięcie to wyjęcie dziecka z ciała matki. Termin cięcie cesarskie określa rodzaj operacji, podczas której następuje utrata krwi. Aby organizm kobiety mógł się szybko zregenerować, należy odpowiednio się odżywiać.

Seks po porodzie

Powrót do seksu po ciąży

Powrót do seksu po ciąży

Seks po ciąży, kiedy jesteś zmęczona i wyczerpana, jest z pewnością ostatnią rzeczą, o której myślisz.

Bóle i skurcze w dole brzucha po porodzie

Zrosty po cesarce

płciowego. Należy pamiętać, że cesarskie cięcie jest poważną operacją, która niesie za sobą ryzyko powikłań, tak jak każda inna operacja wewnątrz jamy brzusznej. Jest to bardziej inwazyjna forma porodu niż poród naturalny. ...