Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Poród naturalny po cesarce

Avatar placeholder
30.09.2020 14:11
Poród naturalny po cesarce
Poród naturalny po cesarce (Zdjęcie dziecka autorstwa Krista Guenin / CC BY-NC-ND 2.0)

Kobiety po cięciu cesarskim zastanawiają się, czy poród naturalny po cesarce jest możliwy. Część z nich, będąca zwolenniczkami cięcia cesarskiego, obawia się porodu siłami natury, i odwrotnie. Kobiety nastawione na poród naturalny, który z różnych przyczyn zakończył się cięciem, bardzo chciałyby urodzić naturalnie. Czy poród siłami i drogami natury jest możliwy po cesarce? Odpowiedź na to pytanie jest złożona i wymaga poznania przyczyn, z jakich zostało wykonane cięcie cesarskie.

spis treści

1. Wskazania do cięcia cesarskiego

Cięcie cesarskie jest operacyjnym sposobem ukończenia porodu. Wskazań do cięcia cesarskiego jest wiele. Można je podzielić na względne i bezwzględne lub na matczyne, płodowe i pozapołożnicze. Położnicze wskazania bezwzględnedo planowanego cięcia cesarskiego to między innymi:

  • zagrażająca zamartwica wewnątrzmaciczna płodu (złe zapisy KTG),
  • niewspółmierność porodowa (wady w budowie miednicy kostnej kobiety, zbyt duże dziecko w stosunku do miednicy),
  • łożysko przodujące lub przedwczesne odklejenie się łożyska,
  • stan po dwóch cięciach cesarskich,
  • położenie poprzeczne płodu lub miednicowe położenie płodu (wskazanie względne),
  • podwyższone ryzyko porodu naturalnego dla matki i dziecka, np. choroba hemolityczna płodu, niewyrównana cukrzyca ciężarnych.

Wskazaniami do planowanego cięcia cesarskiego mogą być również problemy matki niezwiązane z położnictwem, np.:

Zobacz film: "Kiedy duża wada wzroku jest wskazaniem do cesarskiego cięcia?"
  • kardiologiczne − sztuczna zastawka, wady serca,
  • okulistyczne − problemy z siatkówką, krótkowzroczność z wysokim ciśnieniem śródgałkowym oka,
  • niewyrównana cukrzyca sprzed ciąży,
  • neurologiczne − epilepsja, guzy mózgu,
  • pulmonologiczne − niewydolność oddechowa, dychawica oddechowa,
  • choroba nowotworowa,
  • przebyte operacje narządu rodnego, np. wyłuszczenie dużych mięśniaków śródściennych oraz inne.

Istnieją również wskazania do nieplanowanego cięcia cesarskiego, które pojawiają się dopiero po rozpoczęciu akcji porodowej, jednak nie mamy na nie dużego wpływu.

2. Czy poród naturalny po cesarce jest możliwy?

Poród naturalny po jednym cięciu cesarskim jest możliwy, jednak trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z nich jest powód, z jakiego odbyło się pierwsze cięcie. Jeśli wskazaniem do pierwszego cięcia cesarskiego była choroba matki wymieniona wyżej jako wskazanie pozapołożnicze (np. wrodzona wada serca), to również kolejna ciąża zakończy się zapewne cięciem cesarskim. To samo dotyczy np. wad w budowie kostnej miednicy. Jednak jest wiele wskazań do planowanej cesarki, które nie muszą wystąpić w trakcie następnej ciąży, jak położenie poprzeczne lub miednicowe płodu czy przodujące łożysko. Najważniejsza jest kontrola blizny po cesarce i obserwacja w kierunku jej rozejścia się w badaniu ultrasonograficznym.

Jeszcze nie tak dawno krążyło stwierdzenie, że poród siłami i drogami natury po cięciu cesarskim nie jest możliwy, że po cesarce może być tylko kolejna cesarka. Dziś wiemy, że tak nie jest. Dostępność badań obrazowych, jak usg podczas ciąży, pozwala na monitorowanie dziecka i kontrolowanie stanu blizny u kobiety zakwalifikowanej do porodu naturalnego po cięciu cesarskim.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze