Trwa ładowanie...

Dynia na Halloween. Jak zrobić?

Dynia na Halloween? Dlaczego nie! To ciekawa ozdoba domu, a jej zrobienie to sposób na wspólne spędzenie czasu z dziećmi. Jak zrobić "straszna banię"? Co zrobić z miążem dyni? Podpowiadamy.

Zobacz film: "Jakie umiejętności powinno posiadać dziecko, które idzie do przedszkola?"

spis treści

1. Dynia na Halloween. Skąd ta symbolika?

Tradycja wycinania dyń pojawiała się w Polsce stosunkowo niedawno. Do kraju nad Wisłą przywędrowała z Irlandii i Szkocji, gdzie święto Halloween obchodzi się bardzo hucznie. W Polsce to nadal święto niszowe, choć coraz częściej celebrowane, np. w przedszkołach i szkołach. Jego elementem są dekoracje, a wśród nich prym wiedzie królowa jesieni – dynia.

Przeczytaj również:

Tradycja umieszczania wydrążonej dyni na balkonach, tarasach i przed domem przywędrowała do Polski z krajów anglosaskich. To stamtąd pochodzi legenda o skąpym i chciwym Jacku, który spotkał raz diabła. Mefistofeles zaproponował mu bogactwo za duszę. Mężczyzna się zgodził, ale że był nieuczciwym, to uwięził demona.

Kiedy Jack zmarł, jego dusza nie mogła iść ani do nieba (był złym człowiekiem), ani do piekła (zadrwił z diabła). Według legendy do dziś błąka się między tymi dwoma światami, oświetlając sobie drogę latarnią zrobioną z wydrążonej rzepy, którą z czasem zastąpiono dynią.

2. Jak wydrążyć dynię?

  1. Wybierz pekatą dynię. Jej wielkośc nie ma znaczenia. To od Ciebie zależy, jakiej wielkości chcesz mieć ozdobę.
  2. Odetnij górę dyni (na płasko).
  3. Za pomocą łyżki wydrąż środek. Nie wyrzucaj go. Przyda Ci się do przygotowania ciasta dyniowego, zupy dyniowej lub babeczek. Pestki dyni po wysuszeniu można uprażyć. Są smaczną i bardzo zdrową przekąską.
  4. Pisakiem narysuj na skórce dyni oczy i zęby. Ostrym nożem wytnij je.
  5. Do środka dyni włóż świeczkę lub bezprzewodowe lampki. Gotowe!

Dynia na Halloween to ciekawa ozdoba, która idealnie nada się do jesiennego ogrodu czy na balkon. Jeśli przygotowujesz ją razem z przedszkolakiem, postaraj się, aby wygląd dyni nie był zbyt przerażający. Dzieci nie rozumieją istoty tego święta i niektóre z nich nie przepadają za symboliką tego dnia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.