Trwa ładowanie...

Kiedy jest Halloween? Jakie są zwyczaje związane z tym świętem?

Kiedy jest Halloween? Takie pytanie dość często zadajemy sobie, mimo że jest to święto stałe. Halloween najhuczniej obchodzone jest w USA, jednak zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. W Polsce również coraz więcej osób celebruje święto strachów, choć nie brakuje przeciwników Halloween. Jaka jest historia tego święta? Jakie są zwyczaje związane z Halloween?

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

spis treści

1. Halloween - co to za święto?

Halloween ("All Hallows' E'en"), inaczej nazywane Wigilią Wszystkich Świętych, najhuczniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Irlandii. Choć to nie święto urzędowe, jest niemal tak popularne w wyżej wymienionych krajach, jak Boże Narodzenie.

W Polsce zwyczaj obchodzenia Halloween pojawił się latach 90. XX wieku, jednak dopiero w ostatnich kilku latach widać rosnące zainteresowanie celebracją tego dnia.

Halloweenowe atrakcje
Halloweenowe atrakcje

Halloween to „straszne” święto, które swymi korzeniami sięga dwa tysiące lat wstecz. Celtowie wierzyli,...

przeczytaj artykuł

Nie jest dokładnie znana historia pochodzenia Halloween. Według niektórych wywodzi się z rzymskiego święta na cześć bóstwa owoców i nasion. Według innych Halloween pochodzi od z celtyckiego święta Samhain na koniec lata i powitanie zimy. W czasie tego święta palono ogniska, do których wrzucano zwierzęce resztki i kości. Według celtyckich wierzeń dzień przed tym świętem otwierały się drzwi do świata zmarłych.

2. Jakie są zwyczaje związane z Halloween?

W czasie Halloween dzieci i dorośli przebierają się za duchy, strachy, czarownice, zombie i inne straszne postaci, a na ich strojach królują motywy takie jak czarne koty i pajęczyny.

Najpowszechniejszym symbolem Halloween jest dynia z wyszczerbionymi zębami, wydrążona i podświetlona od środka, jedną zaś z najpopularniejszych zabaw z okazji tego święta jest znany "cukierek albo psikus". Zabawa ta polega na tym, że dzieci chodzą od domu do domu w okolicy i proszą o cukierka, a jeśli ktoś nie chce im go dać, w zamian otrzymuje od nich psikusa.

Halloween nie musi być straszne!
Halloween nie musi być straszne!

Artykuł sponsorowany Dzień 31 października ma zarówno wielu zwolenników, jak i całą masę wrogów. Przeciwnicy...

przeczytaj artykuł

3. Kiedy wypada Halloween w 2021 roku?

Halloween zawsze odbywa się tego samego dnia: 31 października, czyli dzień przed dniem Wszystkich Świętych, które obchodzimy 1 listopada. W tym roku Halloween wypada w niedzielę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.