Kiedy jest Halloween? Jakie są zwyczaje związane z tym świętem?
Kiedy jest Halloween? Takie pytanie dość często zadajemy sobie, mimo że jest to święto stałe. Halloween najhuczniej obchodzone jest w USA, jednak zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. W Polsce również coraz więcej osób celebruje święto strachów, choć nie brakuje przeciwników Halloween. Jaka jest historia tego święta? Jakie są zwyczaje związane z Halloween?
1. Halloween - co to za święto?
Halloween ("All Hallows' E'en"), inaczej nazywane Wigilią Wszystkich Świętych, najhuczniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Irlandii. Choć to nie święto urzędowe, jest niemal tak popularne w wyżej wymienionych krajach, jak Boże Narodzenie.
W Polsce zwyczaj obchodzenia Halloween pojawił się latach 90. XX wieku, jednak dopiero w ostatnich kilku latach widać rosnące zainteresowanie celebracją tego dnia.
Nie jest dokładnie znana historia pochodzenia Halloween. Według niektórych wywodzi się z rzymskiego święta na cześć bóstwa owoców i nasion. Według innych Halloween pochodzi od z celtyckiego święta Samhain na koniec lata i powitanie zimy. W czasie tego święta palono ogniska, do których wrzucano zwierzęce resztki i kości. Według celtyckich wierzeń dzień przed tym świętem otwierały się drzwi do świata zmarłych.
2. Jakie są zwyczaje związane z Halloween?
W czasie Halloween dzieci i dorośli przebierają się za duchy, strachy, czarownice, zombie i inne straszne postaci, a na ich strojach królują motywy takie jak czarne koty i pajęczyny.
Najpowszechniejszym symbolem Halloween jest dynia z wyszczerbionymi zębami, wydrążona i podświetlona od środka, jedną zaś z najpopularniejszych zabaw z okazji tego święta jest znany "cukierek albo psikus". Zabawa ta polega na tym, że dzieci chodzą od domu do domu w okolicy i proszą o cukierka, a jeśli ktoś nie chce im go dać, w zamian otrzymuje od nich psikusa.
3. Symbole Halloween
Halloween to święto pełne symboli, które mają swoje korzenie w dawnych wierzeniach i tradycjach. Do najbardziej rozpoznawanych symboli należą:
- dynia z wyciętymi otworami, najczęściej w kształcie twarzy (Jack-o'-lantern) z umieszczoną wewnątrz świeczką, to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Halloween. Tradycja ta wywodzi się z irlandzkiego mitu o sprytnym chłopie Jacku, który oszukał diabła i po śmierci został skazany na wieczną tułaczkę jedynie z lampionem zrobionym z rzepy. W Ameryce imigranci z Irlandii zastąpili rzepę dynią, bardziej dostępną w tym regionie. Lampiony z dyni mają odstraszać złe duchy.
- czarownice - w średniowieczu wierzono, że czarownice miały nadprzyrodzone moce i zawiązywały pakty z diabłem, dlatego postać czarownicy siedzącej na miotle doskonale pasuje do mrocznej estetyki Halloween.
- duchy i upiory związane ze światem zmarłych to symbole, które mają swoje korzenie w wierzeniach, że w noc Halloween granica między światem żywych a zmarłych jest najcieńsza. Dawniej wierzono, że dusze zmarłych mogą wtedy wrócić na ziemię. Właśnie dlatego Halloween związane jest z maskaradą - przebieranie się, miało pomóc ludziom ukryć się przed duchami.
- czarne koty od dawna były symbolem przesądów i uważano je za towarzyszy czarownic.
- nietoperze często pojawiają się w kontekście Halloween, głównie ze względu na ich nocny tryb życia i skojarzenie z wampirami.
- pajęczyny i pająki kojarzone są z ciemnymi, opuszczonymi miejscami, z tego względu idealnie pasują do klimatu Halloween. Pająki były często uważane za towarzyszy czarownic, co dodatkowo wzmacnia ich związek z magią i mroczną stroną święta.
4. Kiedy wypada Halloween w 2024 roku?
Halloween zawsze odbywa się tego samego dnia: 31 października, czyli dzień przed dniem Wszystkich Świętych, które obchodzimy 1 listopada. W tym roku Halloween wypada w czwartek.